Novinka: městské holubníky. Ujmou se?

od redakce

Městské holubníky mohou vyřešit přemnožení holubů, navíc zajišťují čistší prostředí. Tito ptáci znečišťují veřejné prostranství a jejich trus je nebezpečný. Řešením problému mohou být městské holubníky. Je to levná, na údržbu nenáročná, humánní a efektivní cesta, jak redukovat jejich populaci.

Systém městských holubníků představil na sněmu starostů 29 městských částí jihomoravské metropole Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství Magistrátu města Brna.

»Snižování počtu holubů se často řeší deratizací, odstřelem, nebo nasazením dravců. To je dle mého názoru velmi nehumánní, a navíc je to finančně nákladné a nejde o dlouhodobě efektivní řešení. Rádi jsme proto přijali návrh seznámit se s konceptem městských holubníků. Osobně jsme se poté přesvědčili, jak takový půdní holubník může fungovat v Gymnáziu Matyáše Koperníka v Bílovci. Byli jsme z toho nadšeni. Víme také, že takové holubníky fungují už několik dekád v západní Evropě, kde se podařilo pomocí částečného odběru vajec redukovat populaci holubů o polovinu,« uvedl náměstek primátorky města Brna Jaroslav Suchý, který má příslušný odbor v gesci.

Holubníky mají své uspořádání a systém. Holubi žijí v páru, proto má každý jeden budník – poličku, kde hnízdí. Dále jsou zde bidýlka k posedávání, krmítka, pítka a podkládky ke hnízdění.

»Podstatou holubníků je, že ptákům nabízejí ideální prostor k trávení času. Pohybují se zde asi 80 % denní doby, snášejí zde vajíčka a trus zůstává v místě. Jejich uspořádání je přitom jednoduché. Existuje několik typů holubníků – půdní, střechové, sloupové a věžové. Nicméně nejvhodnější variantou jsou půdní holubníky. Ty jsou cenově dostupnější a nejjednodušší na údržbu. Cenový odhad takového holubníku je 150 až 200 tisíc korun. Pojme stovky holubů,« doplnil Suchý.

Město zatím zjišťuje, kde by vybudování takových holubníků mělo smysl. Očekává náměty od městských částí, jejichž představitelům byl koncept představen.

»Zjišťujeme zájem městských částí, kde vědí, jaká vhodná místa pro holubníky by mohly mít. Potřebujeme také znát minimální počet holubníků, který by stav v brněnských ulicích zlepšil. Proto mj. hodláme zjistit celkový počet holubů v Brně. Zatím neznáme přesné číslo, ale mělo by jít o tisícovky jedinců,« konstatoval Suchý.

Hlavní motiv zřízení holubníků je tlumení populace holubů v městském prostředí pomocí částečného odběru vajec. Město tím ušetří za úklid a čistění trusu, který zvířený v podobě prachu budí u citlivých lidí onemocnění plic. V konečné fázi se také zlepší vitalita holubů a budou z toho těžit obě strany.

(vž)

FOTO – Magistrát města Brna

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.