O první dávku už zájem vymizel

od redakce

Zájem o zahájení očkování proti COVID-19 je nejnižší od začátku vakcinace. V tomto týdnu zdravotníci denně podali jen kolem 1500 dávek.

Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. V provozu je přitom stále více než pět stovek očkovacích míst. V Praze skončí očkovací centrum na hlavním nádraží, které provozovala Fakultní nemocnice Bulovka. Informovali o tom na Twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Ostatní pražská centra zůstávají zatím v provozu.

Očkovací centra mimo nemocnice se otevírala loni v červenci v době, kdy se očkování otevřelo bez věkových omezení. Často jsou také v obchodních centrech a nabízejí vakcínu příchozím bez nutnosti předchozí registrace přes web ministerstva. Zdravotníci z Bulovky v očkovacím centru na hlavním nádraží podali přes 58 000 dávek, provoz končí z provozně-technických důvodů.

Očkování mají méně než dvě třetiny populace. Všech očkovaných včetně těch, kteří jsou registrovaní nebo mají rezervovaný termín, bylo podle denních dat ve čtvrtek 65,2 procenta populace. Největší zájem o první dávky vakcíny byl loni v květnu, průměrně zdravotníci denně podali téměř 55 700 dávek vakcíny. V předchozích měsících zájem převyšoval počty dodaných vakcín, proto byla pro jejich podání věková omezení.

Od léta pak zájem klesal a znovu ho nastartovalo ohlášení povinného očkování pro některé profese a lidi starší 60 let. V listopadu si pak pro první očkování přišlo přes 14 000 lidí denně. V prosinci a lednu zájem klesal, po zrušení očkovací povinnosti, kterou vláda ohlásila 19. ledna, už se denně nechalo průměrně očkovat jen 2000 lidí a zájem klesá. Ve středu jich bylo méně než 1300.

Nyní zdravotníci podávají už hlavně posilující dávky očkování. I o ně zájem klesá, v tomto týdnu je jich jen kolem 20 000 denně. Celkově jich bylo aplikováno více než 3,8 milionu dávek, posilující dávku má 56 procent už očkovaných. Od začátku roku jí zdravotníci naočkovali přes 1,4 milionu osob. Předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý ve čtvrtek sdělil, že třetí dávka očkování snižuje riziko nákazy dvakrát a riziko hospitalizace osmkrát. Od pondělí 24. ledna se mohou přeočkovávat i děti nad 12 let, zatím jich bylo očkováno přes 22 000. Dvě dávky dostalo asi 343 300 z 621 500 obyvatel ČR v tomto věku, tedy zhruba 55 procent.

Od konce února se má začít podávat takzvaná proteinová vakcína od společnosti Novavax, tento týden odstartovala předregistrace zájemců. Touto látkou by se podle ministerstva zdravotnictví mohli nechat očkovat i ti, kteří mají obavy z nových mRNA vakcín.

K 1. únoru lidé nahlásili 11 729 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti COVID-19, za měsíc počet vzrostl asi o 1000, vyplývá z aktuálních informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Většinou lidé popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. SÚKL také eviduje za celou dobu očkování proti COVID-19 160 podezření na úmrtí, které nastalo po očkování. Za poslední měsíc jich přibylo 12. Ústav upozorňuje na to, že mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti.

(cik)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.