Občané už zažívají dopady komunálních voleb na vlastní kůži

od redakce

Pravidelný Diskusní čtvrtek ideově-výchovné komise Městského výboru KSČM v Brně se tentokrát zaměřil na dopady komunálních voleb na občany. Řízení brněnské diskuse se ujal člen MěV KSČM Aleš Růčka.

Výsledek nedávných komunálních, a zejména senátních voleb dopadl pro politickou levici v ČR špatně. Růčka se osobně domnívá, že levice ustoupila ze svých pozic a přijala názory liberálů. Dobrovolně se vzdala vůdčí role ve společnosti a pro současný sociální a politicko-ekonomický stav v ČR i ve světě nemá vlastní ideologii. To se levicově orientovaným voličům nelíbí, tudíž hlasují i pro jiné volební strany.

Druhé volební období je rozhodnutím voličů Zastupitelstvo města Brna bez komunistů. Jednání městské samosprávy tím nemají nekompromisního oponenta a kritika chyb či asociálních protilidových návrhů v podobě zastupitelů za KSČM. Proto rokování zastupitelstva mají hladký bezkonfliktní průběh a ještě před obědem bývá vše schváleno a jde se domů, uvedl Růčka. Když byli v zastupitelských lavicích také komunisté, ti hájili potřeby obyčejných neprivilegovaných lidí na jednáních brněnské samosprávy třeba až do večera.

Česká vláda i brněnská městská vláda se voličům odměňují zdražováním všeho, včetně rušení slev pro důchodce a zvedáním cen jízdenek do vlaků i do prostředků městské hromadné dopravy. Také horentními ciframi na vyúčtování za spotřebu energií aj. Brněnský magistrát sliboval před volbami občanům bytová družstva a dostupné bydlení, avšak bude mít na to peníze? Podle komunistů občané rezignovali na svoji roli ve společnosti. Spíše jen čekají, co jim zařídí »vrchnost«. To ve stále oklešťované sociální a zdravotní péči o lidi. Kvůli tlumení investic vedení města zatím stoplo budování víceúčelové haly za pavilonem Z na brněnském výstavišti a přednost dalo stavbě Janáčkova kulturního centra, vyložil Růčka.

Mizí to, co předchozí generace vybojovaly

Marie Veselá, předsedkyně brněnského spolku Výbor národní kultury, navázala názorem, že lidé, kterým tzv. bije srdce nalevo, to nemohou skousnout. »Ve společnosti mizí to, co v ní vybojovali ke zlepšení života pracujících naši otcové a dědové. Nemůžeme si přát, aby lidé prohlédli až za cenu svého vlastního konce v podobě jaderné 3. světové války. Ve velmi nepříznivém krizovém období jsme udrželi stranu při životě, i když není v čele společnosti. Lidé ji budou potřebovat pro příští sociální konflikt za lepší, sociálně spravedlivější společnost. Takový boj bude ale trvat dlouho,« zamyslela se Veselá.

Pedagožka Anna Štofanová poznamenala, že vedení KSČM si po roce 1989 pozdě uvědomilo, že ve svobodné zemi nebude možné svobodně šířit názory, zvláště levicové. Předsedkyně Kateřina Konečná dělá, co může, aby tento stav napravila. Podle Štofanové bylo též chybnou zásadou bouřlivě vytříbit názory komunistů na vnitrostranických jednáních, zatímco navenek vystupovat jednotně a navzájem si tzv. neokopávat kotníky. Západní komunistické strany na to »dojely« tak, že sklouzly do liberalismu. Pro veřejnost jsou málo přitažlivé a málo akceschopné.

Vznikající vlastenecká fronta chce hájit suverenitu, soběstačnost, sociální jistoty a bezpečnost ČR. Oponenti tohoto hnutí se snaží do něj vrážet klíny, aby tuto společenskou sílu rozbili.

V Restartu pokračovat?

Viktor Jevsejenko v rozpravě posoudil zkušenosti s letošním začleněním kandidátů KSČM v Brně do společné kandidátní listiny čtyř malých stran pod názvem Restart pro Brno. Pozdní a velmi slabé informování veřejnosti o tom, že samostatná komunistická kandidátka letos není a je součástí hlasovacího lístku Restartu, řadu levicových voličů uvedlo v omyl, domnívá se. Komunisty na hlasovacích lístcích přehlédli, a tudíž volili jinou stranu. Všeobecně se vyslovují pro zachování a rozšíření společné kandidátky levice Restart, která napříště potřebuje lepší program a osvětu na veřejnosti. Při samostatné kandidatuře každé ze členských stran v Restartu zvlášť by měly volební výsledek horší než nyní. Pestrá paleta názorů se tříbí, zatím v nich chybí vyjádření zkušeností lídrů Restartu za jednotlivé brněnské městské části. Zvláště, co se udělalo špatně nebo proč neumějí komunikovat s mladými lidmi, kterým levicové názory příliš nevoní.

Podle Jozefa Štofana ze Společnosti česko-kubánského přátelství pokus o Restart byl dobrý, musí se v něm pokračovat. Nezbytně potřebuje formulovat program, dostat jej včas do povědomí lidí, aby věděli, co je to zač. A k tomu zapojovat do činnosti sympatizanty.

Krize kapitalismu se projeví, rodiny zchudnou

Debata diskusního čtvrtku konstatovala, že začala vlna propouštění zaměstnanců ze závodů kvůli energetické a hospodářské krizi. Bude hůř. Komunisté se připravují na sociální konflikt za lepší a spravedlivější uspořádání ve společnosti. Ztracenou mládež ale neumějí podchytit, protože je vychovaná antikomunisticky. Většinou staří členové KSČM používají rétoriku z minulého století a nedokážou mluvit řečí současných mladých. Lze předpokládat, že v nadcházejících letech rodiny v ČR i jinde v Evropě zchudnou. Nikoliv dnešní třicátníci nebo čtyřicátníci, ale jejich děti se začnou radikalizovat a bouřit proti vládnoucí kapitalistické společnosti, protože ve špatné sociálně-ekonomické situaci si nebudou moci dovolit to co dříve, na co byli zvyklí jejich rodiče. Např. jednou dvakrát do roka zajeli k moři, nebudou mít dost peněz k cestování po světě, užívání si života, k tomu, aby vlastnili byty, chaty auta.

Krize ve společnosti přinese krizi v rodinách, které se dostanou do varu. Dětem bude vadit, že jejich rodiče se měli, zatímco jejich ratolesti tzv. ostrouhaly a neprosperují. Jen vzpomínat je k ničemu. Zvláště mezi mladé je třeba rozšířit pozitivní »kuchařku«, jak se z palčivých sociálních problému dostat ven.

(vž)

Přečtěte si další články

10 komentáře

fronda 27/10/2022 - 22:54

Občané zažívají dopady dlouholeté špatné práce vedoucích funkcionářů KSČM.

Jan Gavroch 26/10/2022 - 21:08

lMarek Benda předložil ve sněmovně pozměňovací návrh. Chce snížit daň z hazardních her. A ne málo. Z pětatřiceti procent na třiadvacet.
https://www.denik.cz/komentare/hazarder-marek-benda.html

masomlejn 26/10/2022 - 06:18

Zoufalí příbuzní vojáků 24. brigády OS Ukrajiny vyšli na další protest v centru Lvova s požadavkem, aby úřady či veřejné organizace co nejdříve vrátily jejich blízké nebo poskytly sebemenší informace o jejich osudu.
https://t.me/neCT24/18978

Rudý vítr 26/10/2022 - 03:24

?????

Pravdaláska 25/10/2022 - 15:41

No jo, když je hlava blbá, trpí celé tělo.

Restart 25/10/2022 - 16:10

Souhlas, s nimi nikdo ale nehne a oni tvoří tak 90% členské základny, strana by se měla přejmenovat na “Klub komunistických důchodců.”. Ale KSČM si je pěstuje a domnívá se, že jí pomůžou při volbách, jinak jsou jí k ničemu, nahlas to ovšem nemůže říci, no jako by jí obtěžovali.
A jakou řečí by měla KSČM mluvit? Tedy, co se týče postpuberťáků. Vychvalovat řvoucí “koncerty”, dělat reklamy na mobily, hrát s nimi videohry, šňupat drogy, vychvalovat sex, hlavně se stejným pohlavím?

Ježíš Kristus 25/10/2022 - 17:15

Požadovat aby mluvili řečí současných mladých, aby si rozuměli, to je jako chtít předškolákům vysvětlovat zákonitosti kvantové fyziky pomocí počítání na prstech. Problémem nejsou způsoby vyjadřování, ale zoufale omezená vzdělanost mladých, na čemž se 30 let pracuje nepřetržitými reformami školství, reformami reforem a reformami zreformovaných reforem.

detox 25/10/2022 - 15:38

पहिने अंग्रेजी सीखू आ फेर यूरोस्टैट के वेबसाइट पर आवश्यक जानकारी खोजय के कोशिश करू.

Restart 25/10/2022 - 14:09

“Podle Štofanové bylo též chybnou zásadou bouřlivě vytříbit názory komunistů na vnitrostranických jednáních, zatímco navenek vystupovat jednotně a navzájem si tzv. neokopávat kotníky.” Tolik výtah z článku. Pravda, pravdoucí. Jenže. Jenže, to platí pro funkcionáře, nikoliv pro řadové členy. A právě ti by se měli zúčastňovat vnitrostranických jednáních na úrovni OV KSČM a i vyšších orgánů. Samozřejmě, počet omezit, všichni se nevejdou pod jednu střechu.

Restart 25/10/2022 - 16:02

Zajímavé. KSČM ale svobodně šířila levicové názory, jenže je postupně nikdo nebral v úvahu. Nyní má šanci, ale nevyužívá ji, jen se podívejte na tu fotografii.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.