Obědy pro děti – Stát hasí stále sílící problém

od redakce

Každým rokem, ba každým měsícem přibývá rodin, které si nemohou dovolit platit obědy pro své děti ve školkách, základních a středních školách a dalších školských zařízeních. Tento palčivý problém přetrvává již řadu let, ale místo toho, aby stát omezoval nárůst lidí spadajících do chudoby nebo dotoval obědy do škol všem, hasí jen stále sílící požár. Každým rokem tak roste počet dětí, kterým obědy platí kraje či některé z neziskových organizací.

Právě obecně prospěšný spolek WOMEN FOR WOMEN (W4W) byl první, kdo situaci v roce 2013 začal řešit a upozorňovat na něj. Až o rok později se v roce 2014 přidal stát prostřednictvím ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). To rozdělilo na začátku mezi tři neziskové organizace 30 milionů korun na školní obědy, přičemž naprostou většinu peněz získal projekt Obědy pro děti organizace W4W, který mohl potřebným zaplatit obědy v celkové hodnotě asi 27,6 milionu Kč.

O problému se začalo více otevřeně hovořit a již tehdy bylo jasné, že dětí, které z finančních důvodů nechodí na obědy, je čím dál víc. Jenže místo aby stát řešil problém u kořene, tedy snižoval vznikající chudobu, opět i v tomto ohledu jen hasí následky, které se ale každým rokem zhoršují. MŠMT od roku 2017 vyhlašuje výzvy na podporu školního stravování žáků a žákyň základních škol. Ta je určena pro neziskové organizace, které pracují s rodinami v nepříznivé finanční situaci. V  roce 2023 byla alokace této výzvy, kterou MŠMT dlouhodobě uplatňovalo ve výši 60 milionů korun, mimořádně navýšena ze 60 na 100 milionů korun. Využily jí dvě neziskové organizace – Women For Women a Patron dětí.

Druhý projekt běží současně pod ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), které financuje bezplatné školní stravování prostřednictvím projektu Obědy do škol. V tomto projektu jdou peníze prostřednictvím krajů přímo do škol, které samy určují na základě monitorování situace a podaných žádostí, komu pomohou. Projekt byl zahájen v roce 2015, kdy ve školním roce 2015/2016 obědy zdarma dostalo 521 dětí ze 77 škol. Ve školním roce 2021/2022 zdarma obědvalo 10 297 dětí z téměř tisícovky škol. Pro školní roky 2023/24 a 2024/25 je projekt financován z Operačního programu Zaměstnanost plus (OPZ+) MPSV, který čerpá z 90 % prostředky z Evropské unie, zbytek pak doplácejí jednotlivé kraje. Celkově bylo na projekt pro toto období vyčleněno 300 milionů Kč pro všechny kraje. Někde kraje ale doplácejí víc než jen 10 %, podle toho, kolik žádostí se na jednotlivá krajská zastupitelstva dostane a jaké finance jsou kraje schopny na projekt uvolnit.

Podmínky pro rozdělování prostředků mohou být v jednotlivých krajích odlišné, a to v závislosti na specifických potřebách a rozhodnutích krajských úřadů. Například pro školní roky 2023/24 a 2024/25 pracuje Středočeský kraj s 25,2 milionu korun. Ve Zlínském kraji rozdělí mezi školská zařízení 33,462 milionu korun a v Jihočeském kraji přerozdělí 16,5 milionu Kč. Plzeňský kraj počítá s rozdělením 8,5 milionu Kč do škol. Každý kraj má pak na svých webových stránkách informace pro školy, jak mohou o finance žádat.

Stávající operační program EU, z něhož je program MPSV obědy do škol financován, je ale naplánován jen do roku 2027. Je otázkou, co bude pak, jak bude následující vláda problém řešit a odkud budou případně finance čerpány. Další problém pak je i další plánované zdražování a přechod na »zdravější stravu pro děti«, která bude obsahovat více luštěnin a zeleniny a méně masa či oblíbených klasických jídel. Jenže budou to děti skutečně jíst? A budou to chtít rodiče platit?

Každé šesté dítě v ČR nemá na oběd. Dříve nepředstavitelné, dnes realita

Na Jihomoravském kraji jsem místopředsedou Komise pro regionální rozvoj a zemědělství. Na lednové schůzi jsme projednávali bod, který řeší zajištění bezplatného školního stravování pro děti a žáky z rodin v tíživé finanční situaci. Tato dotační podpora, která se vztahuje na obědy pro žáky základních a středních škol i celodenní stravování dětí v mateřských školách, je potřebná a jednoznačně ji podporuji. Financována je 90 % z prostředků EU – z evropského sociálního fondu a 10 % z prostředků přispívá Jihomoravský kraj. O tuto podporu žádá celkem 83 škol a školských zařízení v Jihomoravském kraji. 

Považuji za alarmující, že v roce 2025 musíme řešit situaci, kdy si v jedné z nejbohatších zemí světa nemůže každé šesté dítě dovolit školní oběd. To, co bylo ještě před několika lety nemyslitelné, je dnes každodenní realitou. Tento problém však nelze vnímat pouze jako otázku individuální chudoby rodin, ale jako systémové selhání. Česká republika patří mezi země, které dlouhodobě vykazují ekonomický růst, korporace dosahují rekordních zisků a bohatství se hromadí v rukou úzké skupiny nejmajetnějších. Přesto miliony lidí v této zemi žijí na hranici chudoby a nejsou schopni zajistit svým dětem ani základní potřeby. Proč bohatství, které společně vytváříme, není rozdělováno spravedlivěji? Proč zaměstnanci často nedostávají mzdu, ze které by mohli důstojně uživit své rodiny, zatímco majitelé firem hromadí miliardové zisky?

Nedostatečné stravování má přitom fatální důsledky nejen na fyzický vývoj dětí, ale i na jejich psychické zdraví a budoucnost. Hladové dítě se ve škole nemůže soustředit, zaostává ve výuce a často je v kolektivu stigmatizováno. To vede k jeho sociálnímu vyloučení, které se může táhnout celý život. Mnoho dětí z těchto rodin se tak už od útlého věku ocitá ve spirále chudoby, z níž je téměř nemožné uniknout. Děti, které dnes nemají přístup k pravidelné a kvalitní stravě, budou mít v budoucnu nižší šance na vzdělání, horší pracovní uplatnění a velmi pravděpodobně skončí ve stejné ekonomické situaci jako jejich rodiče.

Zajištění bezplatného školního stravování pro děti z rodin v nouzi je proto nejen humanitárním gestem, ale i zodpovědnou investicí do budoucnosti naší společnosti. Je však zároveň nutné si přiznat, že jde pouze o dílčí řešení důsledků, nikoli příčin. Těmi jsou prohlubující se ekonomické nerovnosti a politika, která dlouhodobě zanedbává sociální problémy. Místo podpory veřejných služeb, jako je školství, zdravotnictví nebo bydlení, sledujeme, jak se stále více prostředků odlévá do soukromých rukou. Bohatství, které společnost vytváří, je privatizováno, zatímco sociální problémy, jako jsou hladové děti, zůstávají kolektivní zodpovědností.

Je třeba zásadní změny. Potřebujeme přehodnotit, jakým způsobem jako společnost rozdělujeme zdroje a jaké priority si stanovujeme. Není přijatelné, že i přes ekonomický růst zde stále existují rodiny, které si nemohou dovolit důstojný život. Řešením by mělo být například zavedení progresivního zdanění nejbohatších, které by zajistilo více prostředků pro financování veřejných služeb, jako je školní stravování. Stejně tak je nutné zvýšit minimální mzdu na úroveň, která umožní lidem skutečně uživit své rodiny, a garantovat přístup k dostupnému bydlení, aby rodiny nebyly nuceny volit mezi střechou nad hlavou a jídlem pro své děti.

V dlouhodobém horizontu bychom měli uvažovat i o zavedení univerzálně bezplatného školního stravování, které by odstranilo stigma dětí z chudých rodin a zajistilo rovné podmínky pro všechny. Tato praxe funguje v řadě zemí a přináší nejen sociální, ale i zdravotní benefity, protože děti díky tomu dostávají pravidelnou a vyváženou stravu.

Každé hladové dítě je symbolem selhání společnosti. Nemůžeme považovat za normální, že v zemi s tak vysokou ekonomickou výkonností si rodiče nemohou dovolit zaplatit svým dětem obědy. Podpora školního stravování je důležitým krokem, ale skutečně spravedlivá společnost musí jít dál – musí zajistit, aby základní potřeby dětí nebyly otázkou charity či mimořádných dotací, ale samozřejmostí.

Ing. Bohumil Smutný, zastupitel Stačilo! v Jihomoravském kraji

Na začátku byl projekt Women for Women

Nedostatek financí některých rodin na školní obědy a děti, které tak přicházejí nejen o pravidelnou stravu, ale i sociální kontakty se spolužáky mimo učebnu, bohužel není novinkou. První na tento problém upozornil pořad České televize 168 hodin již v září v roce 2013. Toho si všimla ředitelka nadace WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., (W4W) Ivana Tykač a spustila projekt Obědy pro děti. Od té doby pomohla již tisícům dětí a jejich rodičům v nelehké situaci.

Na začátku to byl projekt pomáhající 370 dětem s rozpočtem necelých 750 tisíc korun. Po téměř dvanácti letech fungování je z Obědů pro děti obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN iniciativa, která rozděluje desítky milionů školákům v celém Česku a vede veřejnou debatu o dostupnosti školního stravování. Ročně totiž mohou rodinu stát obědy pro jedno dítě až devět tisíc korun. Ve školním roce 2023/2024 zajistila W4W obědy pro více než 15,8 tisíc dětí a iniciativa na ně vydala přes 93 milionů. V letošním školním roce čísla ještě porostou. »Nezvládli bychom to bez štědré podpory firem, institucí i jednotlivců, kterým tímto děkujeme,« říká Ivana Tykač.

Finance školám, obědy dětem

Projekt Obědy pro děti, který následně inspiroval i stát, je celorepublikovýa partnerem společnosti W4W jsou základní školy, popř. školní jídelny, které jsou samostatné příspěvkové organizace. Projekt W4W zásadně neposkytuje finanční příspěvek přímo rodinám dětí. S každou základní školou je žádost řešena individuálně. Pomoc je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita.

W4W dlouhodobě upozorňuje, že stravování ve škole není pouhým jídlem. Děti, které se obědů neúčastní, mohou trpět vyloučením z kolektivu, což následně vede k horšímu prospěchu, chování či docházce. Z vlastních dat W4W vyplývá, že u 58 % dětí došlo díky pravidelným obědům ve školní jídelně ke zlepšení školní docházky. U 62 % se zlepšilo chování a zařazení do kolektivu a v prospěchu se polepšilo 31 % dětí. W4W proto podporuje také veřejnou debatu o dostupnosti školního stravování pro všechny děti – bez ohledu na ekonomickou situaci či jiné rozdíly.

Nově jsou zapojeny i školky

Projekt původně cílil na děti na základních a následně i středních školách. Od roku 2023 se ale rozšířil i na pomoc rodinám malých předškoláků. Měsíční náklady na celodenní školkové stravné se dle přijatých žádostí pohybují okolo 1200 korun na jedno dítě. »Díky projektu děti získají ve školce vyváženou stravu, kterou v období růstu nutně potřebují, socializují se, a navíc se jejich rodiče mohou vrátit dříve do práce.« říká Barbora Nejedlá, hlavní koordinátorka projektů Obědy pro děti a SOS do školky z W4W. Za stravování předškoláků, jejichž rodina se nachází v nepříznivé životní situaci, bylo uhrazeno 5,7 milionu korun do června 2024.

Připravila Helena KOČOVÁ

Přečtěte si další články

3 komentáře

Cik... 10/03/2025 - 16:47

Myslím, že systém dávek pro chudé je dostatečný. Problém je asi v tom, že rodina obdrží dávku, peníze neudrží, rychle utratí (propije). To jsou moje zkušenosti. Tedy, když už to stát nechá v tomto stavu, nechť poměrnou část převede rovnou dětem do příslušné školy.

přehodný člověk 10/03/2025 - 17:37

Tady je každá rada drahá, a tak povím něco z mého dětství. Žil jsem v neúplné rodině, peněz málo, a tak mi máma namazala da krajíce chleba sádlem nebo máslem, a ty jsem v poledne snědl. Dnes jsou děti rozmazlovány. i mají někde i možnost tří výběrů jídel, přesto polovina oběda přistane v kafilérii.

přehodný člověk 10/03/2025 - 11:39

Hm , školní jídelny se stejně budou rušit, neb ministerstvo školství stejně nemá peníze na jejich provoz.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.