Obíhat mají data, nikoliv lidé

od redakce

Češi by mohli v příštím roce začít využívat elektronický občanský průkaz vedle stávající kartičky s osobními údaji. Stejně tak nebudou muset mít u sebe například řidičský průkaz při silniční kontrole, ale bude jim stačit jen občanský průkaz.

Podle místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) bude mnoho lidí stále volit způsob mít u sebe kartičku s identifikačními údaji, ale vedle toho bude možnost identifikovat se například prostřednictvím mobilu s tím, že data ke každé osobě jsou již někde uložená a je možné s nimi pracovat.

V úterý vstoupil v účinnost soubor zákonů umožňujících digitalizaci státní správy pod souhrnným označením DEPO. Sněmovna jej schválila 1. června 2021 v podobě, ve které jí byl zákon vrácen Senátem. Primárním cílem je zefektivnit sdílení údajů založené na zásadě »obíhat mají data, nikoliv lidé«. »Jde o zásadní balíček, který mění více než 160 právních předpisů a zjednodušuje elektronickou komunikaci mezi úřady i občany. Za návrhem je mnoho práce od mnoha osob a já jim děkuji za vůli posunout náš eGovernment zase o kus dál,« uvedl tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zásadní úpravy se díky zákonu dočkala oblast státem regulovaného cloudu (tj. sítě vzájemně propojených vzdálených serverů), kde si nově může veřejná instituce pořídit pouze takovou cloudovou aplikaci, která je zapsána v katalogu cloud computingu vedeném ministerstvem vnitra. Úřady také mají také povinnost publikovat data ze své úřední desky ve strojově čitelném formátu v Národním katalogu otevřených dat.

Významných změn doznává také oblast elektronických spisových služeb. Jejich dodavatele čeká atestace, která má zajistit shodu všech systémů s legislativou a národním standardem.

Zákon má postupnou účinnost, některé jeho důležité části začnou platit až během dalších let. To se týká například rozšíření počtu uživatelů datové schránky o všechny podnikající osoby od roku 2023 nebo například kontrola řidičů bez nutnosti prokazovat se řidičským průkazem. Všechny obce budou muset nejpozději k 31. prosinci 2023 přejít na elektronický způsob vedení spisové služby se všemi zákonnými náležitostmi. Školy čeká stejná povinnost o rok později.

Fialova vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že chce služby státu postupně digitalizovat do začátku roku 2025. Zároveň chce co nejrychleji zrušit povinnost nosit u sebe průkazy a dokumenty, pokud je stát může ověřit jinak. Pokud občan státu data jednou poskytne, už je po něm stát nesmí znovu vyžadovat.

(ng)

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 02/02/2022 - 15:05

Ja bych se tak nejak soudruzsky ohradil proti zneuziti internetovou mafii z USA. Co na to prezidentsky kandidat s. Skala?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.