Oblíbení pěvci rozezpívali sál

od redakce

Koncert ruské písně při příležitosti Dne Ruska se konal uplynulou neděli v Brně.

Účinkovaly oblíbené vokálně-instrumentální osobnosti jako operní pěvkyně a pedagožka Táňa Soto Janošová a dvaadvacetiletý Vojtěch Antoš. Příznivci ruské kultury vyslechli v podání T. S. Janošové třeba Kalinku a Podmoskovnyje večera, rovněž tak tituly Dunajevského Pěsňa o rodině a Večernij zvon či Široka strana moja rodnaja. Ohlas vzbudila krásná píseň Morava na slova ruské básnířky a novinářky Ljubov Vondrouškové, která opatřil notami hudební skladatel Martin Jakubíček.

Klávesista Vojtěch Antoš.

Účinkující Vojtěch Antoš připomněl staletí součinnosti českých i ruských skladatelů a interpretů. Nedávno napsal větší pojednání na téma Karel Gott a Alla Borisovna Pugačovová. Dříve probíhaly hojné výměny účinkujících interpretů. S pásmy ruských písní úspěšně účinkovaly např. Naďa Urbánková nebo Eva Pilarová. Na závěr koncertu rozezpívali umělci sál známou Kaťušou.

Šlo zejména o hudební posezení, setkání nad sto let starými českými a ruskými romansy. »Tato kulturní hodnota nemá co do činění s politikou. Hudba je vždy apolitická,« zdůraznila operní pěvkyně Janošová. Účastníci koncertu ruské písně si též se zájmem prohlédli obrazovou galerii ruských výtvarnic Světlany Šumberákové, Natálie Křenkové a Olgy Plchové.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

11 komentáře

fTiPy 19/06/2022 - 00:50

HOLODOMOR 1

Mnoho lidí se pozastavuje nad tím, jak heroicky Ukrajinci bojují.
Říkám jim, že je to přesně v duchu národa.

Na žádném místě na světě nebylo ve 20. století zavražděno tolik lidí, jako na Ukrajině.

Toto bude vlákno mini-příběhů doby Holodomoru.

Bude to strašné, šílené: 🔽

fronda 19/06/2022 - 01:14

Hladomorů bylo v celém carském impériu mnoho a rakouská Halič taky proslula neskutečnou bídou. Až komunistům se díky modernizaci podařilo bídu odstranit. Ovšemže to nešlo hned a vyskytly se chyby a problémy. Zvlášť v podmínkách imperialistické agrese.

HaeN2 19/06/2022 - 00:50

HOLODOMOR 2

Osmý mini-příběh:
(Už jsem jej jednou sdílel, vím, ale myslím, že sem do vlákna nutně patří.)

1. část:
“My, komunisté, jsme dostávali přídělové lístky, abychom přežili. Dávali jsme je i svým pomahačům. Co ale žrali oni (Ukrajinci), nad tím zůstává rozum stát.

osobitný spravodajca 19/06/2022 - 00:48

HOLODOMOR 3

Docela vymizely žáby, myši. Kočku abys pohledal. Kosili trávu, slámu, mleli březovou kůru, z té si pekli placky. Projevy kanibalismu byly na denním pořádku.

Sedíme si tak ve vesnickém sovětu a najednou přibíhá náš informátor. V jedné chatrči prý jedí nějaké děvče.

ALLAn 19/06/2022 - 00:46

HOLODOMOR 4

4. část:
Začínám výslech:
+ Kde máte dceru?
– Jela do měst

Vylil jsme polévku do mísy. Maso a zase maso plave v mastném bujónu.

fronda 18/06/2022 - 23:56

Už mi tito zpěváci lezou krkem, člověk zapne rádio a neslyší nic jiného než ty jejich odrhovačky.

fronda 19/06/2022 - 01:10

To jsem nepsal.

Vierka Horková 18/06/2022 - 21:39

PETROHRAD 6

plných (do 5 let) cest, dálnic, železnic, infrastruktury, komfortních městech, technologické nezávislosti, toho kolik úspěchů díky sankcím dosáhli, konec kopírování, začátek vlastních technologií, opět zmiňuje hyperzvukové zbraně které nemají ve světe konkurenci. Zajímavá

čtenář 18/06/2022 - 21:40

PETROHRAD 6

budoucnost a budoucnost svých dětí, se svou vlastí.” A teď vysvětluje,že mají platit svým regionům investice, stavět fabriky, školy, investovat do sportu, protože na Západě přišli i miliony dolarů (díky komu?). Tálibán má Vožďa celkem na háku⬇️Dál už je to jen o světlých zítřcích https://t.co/EKnQh9rHQ4

upřesnění 18/06/2022 - 21:38

PETROHRAD 7

myšlenka je, že stát musí zajisti poptávku po nových výrobcích které teprve ruští experti vymyslí. Aha. Pak přišel s další myšlenkou “průmyslová hypotéka”, vymyslet to uložil bankám. A “Jen silné suverénní státy můžou v tomto novém rodícím se světovém řádu říct svoje slovo, nebo

K&K 18/06/2022 - 21:38

PETROHRAD 8

budou odsouzeny k tomu být, nebo zůstat, bezprávnou kolonií”. Mluvil hodinu a čtvrt a neřekl nic, nic co by neřekl už několikrát. Plno planých keců. Zbytečně sem ztratil čas. Ale co já vím, žiju jako otrok v kolonii.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.