Do prostoru s velkým památníkem Cesta osvobození 1945, jehož pozemek financovala trutnovská KSČM, se 8. května sjelo kolem stovky občanů. Položením květin a proslovy uctili památku obětí bojů při osvobozování naší republiky nejen na území Jestřebích hor.
Tímto sedlem odpoledne 9. května 1945 projeli vojáci 21. armády 1. ukrajinského frontu Rudé armády, když se probíjeli k hranicím republiky od Vratislavi. Na jejich počest zde v 70. letech vznikl památník, který vybudovali místní lidé, zejména horníci.
Květiny k památníku položily delegace ÚV KSČM a KV KSČM i okresních výborů Královéhradeckého kraje, starostové Úpice a Rtyně v Podkrkonoší, Levicových klubů žen, Klubů českého pohraničí, ČSBS i dalších spolků, i motorkářského.
Letošního pietního aktu se zúčastnil první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek. Připomněl, že na území protektorátu »vypukala od počátku května lidová povstání proti německým okupantům a 3. května povstalo Podkrkonoší. Partyzánský boj i povstání přispěla k osvobození Prahy… Vzdáváme hold vojákům Rudé armády, to znamená národům a národnostem Sovětského svazu. O to smutnější je, že nyní spolu vedou válku Slované proti Slovanům… a jeden národ přisluhuje organizacím, jako je Severoatlantický pakt. Každý den války přináší oběti. My komunisté jsme pro mír a jsme pro to, aby okamžitě příslušné orgány konaly… Někdo o míru hovoří, ale až se zvítězí. My nechceme, aby byli další mrtví, nechceme další koncentrační tábory a pochody smrti. Udělejme vše pro mír.«
K přítomným promluvila předsedkyně Královéhradeckého výboru KSČM Věra Žižková s přáním co nejdelší mírové situace v naší zemi, o níž však musíme usilovat. Veřejnost oslovil také starosta Úpice Petr Hron a starosta Rtyně v Podkrkonoší Stanislav Řezníček. Václav Křenka přednesl báseň Poslední výstřel.
Akci dobře připravenou zejména Spolkem Odolov, který prostranství také ošetřuje, moderoval jako již tradičně Radim Fryčka a pietní akci uzavřel verši nejnovější protiválečné písně Jarka Nohavici.
(vha)
FOTO – Mirka VOHRALÍKOVÁ