Odpojili druhý výrobní blok Dukovan

od redakce

Operátoři druhého výrobního bloku v Jaderné elektrárně Dukovany se rozhodli odpojit tento blok od přenosové sítě. Chtějí v něm zkontrolovat a opravit ucpávku jedné z dvanácti uzavíracích armatur. Ta je běžně nepřístupná. Pro uskutečnění práce je nutné celé zařízení odstavit z provozu. Dodávky elektřiny do české přenosové sítě jsou plně zajištěny z jiných elektrárenských zdrojů.

Důvodem zastavení bloku byla hlášení nestandardních parametrů na měření jednoho z pomocných systémů. Vedení elektrárny proto rozhodlo o jeho odpojení od sítě a kontrole zařízení. Ta potvrdila podezření na nesprávnou funkci ucpávky hlavní uzavírací armatury.

»Naší nejvyšší prioritou je vždy bezpečnost. Blok nechceme provozovat, pokud si nejsme jisti řádným stavem zařízení. Zahájili jsme dochlazení bloku pro opravu zařízení. To si vyžádá odstavení bloku na několik týdnů,« vysvětlil ředitel JE Dukovany Roman Havlín.

Dodávky elektřiny nejsou dotčeny

Délku trvání prací energetici upřesní po vychlazení bloku a kontrole dotčeného zařízení. Dodávky elektřiny do přenosové sítě nejsou nijak dotčeny, výrobu nahradí z jiných zdrojů. V plném provozu jsou v Dukovanech bloky 1 a 4 a oba výrobní bloky v elektrárně Temelín. Třetí blok Dukovan je nyní v plánované odstávce pro výměnu jaderného paliva.

Reaktor.

Bez paliva je od středečního večera reaktor třetího dukovanského výrobního bloku. Energetici z něj jaderné palivo vyvezli z důvodu plánovaných údržbových prací bezpečnostních systémů a pro vnější kontrolu reaktoru. Vyvážka všech 349 palivových a regulačních kazet a 37 absorbátorů trvala nepřetržitě tři dny. Palivo s 90 čerstvými kazetami by měli energetici vrátit do reaktoru na konci měsíce.

Součástí 35. odstávky třetího výrobního bloku je vedle výměny části palivových tyčí a pečlivé kontroly tlakové nádoby reaktoru také generální oprava dvou hlavních cirkulačních čerpadel a posílení bezpečnostních systémů, pro které je nutné snížit hladinu vody v reaktoru a vypustit všechny potrubní smyčky reaktoru. »Tato modernizace bezpečnostního systému umožní do budoucna nepatrné zvýšení tepelného výkonu reaktoru, díky kterému bychom mohli vyrobit více bezemisní elektrické energie,« řekl ředitel elektrárny Havlín.

Indikátor.

Energetici vyvezli všechny kazety do sousedního bazénu skladování vyhořelého paliva. Je vedle reaktoru. S palivem manipulovali pod vodou, která funguje jako stínění před ionizujícím zářením. Na víceméně automatický nepřetržitý proces dohlíží obsluha zavážecího stroje a kontroluje správnost pracovního postupu, který má 423 částí.

Po dobu, kdy je reaktor mimo provoz a dělníci mění palivo, nebo jako nyní, kdy je palivo uloženo v bazénu skladování, je nutné odvádět z něj teplo. To proto, že palivo i po odstavení produkuje teplo z radioaktivního rozpadu. Po vyvezení všech palivových článků do bazénu skladování je celkový zbytkový výkon uložených kazet asi 3 MWt.

Po zvládnutí plánovaných prací energetici vrátí do reaktoru zpět 259 původních palivových kazet, které doplní o 90 tyčí nových čerstvých. Zpětné zavážení energetici plánují na konec října. Palivové kazety, které se už nevracejí do reaktoru, zůstávají přibližně pět až sedm let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté je technici převezou ve speciálních kontejnerech do skladu použitého paliva, který je v areálu elektrárny. Za celých 37 let bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny je v Dukovanech 113 kontejnerů s použitým palivem, které v nich může být umístěno 60 let.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

5 komentáře

Gustav®️ 18/10/2022 - 20:29

TAK TOMU MŮŽE VĚŘIT JENOM TEN HŇUP RUDÝ PRD

Za posledního 1,5 měsíce ztratila Ukrajina v Chersonském směru více než 1,5 tisíce kusů techniky , konkrétně 36 letadel a sedm vrtulníků, bylo zabito přes 9,8 tisíce ukrajinských vojáků včetně žoldáků.

Manka 18/10/2022 - 11:53

Miluju Tě, blbečku

Rudý vítr 18/10/2022 - 12:45

TOS posr*l hňupe

Manka 18/10/2022 - 20:28

Mám ráda sebevědomé hrdiny

Rudý vítr 18/10/2022 - 10:23

Bez sovětských tyčí to nepojede to víme všecky.Se sovětským svazem na věčné časy ❤️ a nikdy jinak soudruzi ❤️

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.