Oslavy Mendelových 200. narozenin pokračují

od redakce

Oslavy Mendelových 200. narozenin s koncem minulého roku neutichly. Co Brnu přinesly a dál přinášejí, shrnuje nová výstava v Urban centru v areálu brněnské Staré radnice (z Mečové ul.).

Významná výročí lze při troše snahy najít pro každý rok. Některá jsou ale tak výjimečná, že se jejich připomínky do jednoho roku ani nevejdou. Takové to je v případě Gregora Johanna Mendela, otce genetiky, který by v roce 2022 oslavil své 200. narozeniny. Připomíná, že odkaz jednoho z nejvýznamnějších vědců žije dál.

»Kulaté výročí, které se zopakuje až za sto let, jsme využili. Akce oslavovaly a připomínaly odkaz otce genetiky, ale – a z toho mám obzvlášť radost – podařilo se veřejnost motivovat k tomu, aby se zapojila aktivně. Díky minigrantům, které jsme opakovaně vypsali, vzniklo v posledních dvou letech mnoho projektů či výrobků,« uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. Žadatel o tuto podporu v maximální výši 50 000 korun měl za úkol přijít s myšlenkou, jak poutavě ocenit Mendelovu životní dráhu. Ve výsledku vzniklo 27 zajímavých nápadů všeho druhu. »Díky podpoře od města se tak dostala do Augustiniánského opatství na Mendelově náměstí replika meteorologické budky, která do značné míry připomíná přístroje, s nimiž pracoval sám slavný genetik. O kousek dál se na zahrádce kavárny tyčí v letních měsících slunečníky s motivy hrachových lusků, tedy plodiny, která se stala symbolem zkoumání dědičnosti. V naší gastrometropoli ale samozřejmě nezůstali pozadu ani barmani nebo cukráři. Nový speciální koktejl se dokonce ukázal na prestižní mezinárodní barmanské soutěži, k dostání byla zelená hrášková cukrová vata, sušenky s polevou v podobě Mendelových brýlí nebo hrášková zmrzlina,« doplnila primátorka.

Některé produkty z minigrantů Mendel jsou k vidění na nové výstavě v Urban centru. Výstavní panely připomínají rekonstrukci Mendlova náměstí včetně sousoší Hrachovina, otevření Mendelova skleníku i stezky po stopách vědcova působení v Brně nebo festival a mezinárodní vědeckou konferenci. Ve fyzické podobě to jsou knihy a další propagační předměty, dynamiku expozicím dávají  videa z jednotlivých aktivit. Kromě akcí a událostí, které Brno provázely po celou dobu oslav výročí v roce 2022, zve výstava i na ty, které na veřejnost ještě čekají v tomto roce. Vstup do Urban centra je od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin s polední pauzou mezi 12. a 13. hodinou. Vstup na všechny aktivity je zdarma.

Tento týden navíc startuje osmý ročník multižánrového Mendel festivalu. Akce, která trvá od 16. do 23. července, nabízí hudební program, kterému vévodí koncert francouzské skupiny Gipsy Kings. Součástí festivalu jsou populárně-vědecké přednášky v nově obnoveném Mendelově skleníku a doprovodný program pro rodiny s dětmi.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.