Ostravská operace (též Ostravsko-opavská) byla ofenzíva Rudé armády probíhající od 10. března do 5. května 1945. Spočívala v útoku Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru v SSSR směrem do Slezska a na severní Moravu a průniku na území Československa. Při plánování útoku byly vzaty do úvahy i skutečnosti, že hlavní cíl – Ostrava a Ostravsko-karvinská uhelná pánev – je velké průmyslové centrum s velkým významem pro poválečnou obnovu Československa. Bylo též nutno počítat se silnou obranou Němců, kteří mohli využít pohraniční opevnění z předmnichovské republiky.
Cena za svobodu Ostravska
Náročné a nejtěžší boje na území protektorátu za druhé světové války probíhaly téměř dva měsíce. Celkem 600 měst a vesnic se dočkalo osvobození. Rudá armáda v průběhu operace osvobodila od německé okupace území o celkové rozloze téměř 15 000 kilometrů čtverečních.
Krvavé boje o přístupy k Ostravě doslova rozmetaly obec Hrabyni. Dnes zde nalezneme monumentální Národní památník 2. světové války, kde se nachází množství originálních artefaktů a sbírkových předmětů jak uvnitř, tak v okolí památníku.
Původně se jmenoval Památník Ostravské operace, je zde pietní místo a symbolický hřbitov se jmény 13 000 vojáků, kteří padli při osvobozování regionu, i civilistů, jež nacisté popravili nebo umučili. Autorem památníku ze žuly a železobetonu je architekt Jindřich Czeniek. Slavnostní odhalení proběhlo 3. listopadu 1973. Po roce 1989 byla změněna koncepce na památník 2. světové války.
Cena za osvobození Slezska a severozápadní části Slovenska byla značná. Vojska 4. ukrajinského frontu během dvou měsíců přišla o 24 000 mrtvých a nezvěstných, o 88 000 raněných; v tom je zahrnuto také 4000 příslušníků 1. čs. armádního sboru v SSSR, které jeho jednotky ztratily v Polsku, před Ostravou, u Liptovského Mikuláše, při přechodu Velké a Malé Fatry, na Javornících a na Vsetínsku. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Při boji o samotnou Ostravu padlo 1142 rudoarmějců a 388 českých civilistů.
Němci ztratili 100 000 mužů, dalších 150 000 bylo zajato, přišli o velké množství vojenské techniky.
Hlavní velitelé

Andrej Ivanovič Jeremenko (1892-1970): v říjnu 1944 velel 2. pobaltskému frontu RA při útoku na německá vojska v Litvě, od jara roku 1945 velel 4. ukrajinskému frontu, který se účastnil bojů v Karpatech, při Ostravské a Pražské operaci (nahradil generála Ivana Jefimoviče Petrova (1896-1958), který vedl Ostravskou operaci a 26. března 1945 byl odvolán, stal se náčelníkem štábu 1. ukrajinského frontu, v jehož rámci se podílel na osvobozování Československa).

Ludvík Svoboda (1895–1979): voják, účastník prvního a druhého odboje. Během druhé světové války vedl jako brigádní generál 1. československý armádní sbor v SSSR. Po osvobození Československa byl v letech 1945 až 1950 ministrem národní obrany. Ve vykonstruovaném procesu odsouzen, rehabilitován. V letech 1968–1975 zvolen prezidentem ČSSR. Vyznamenán Zlatou hvězdou hrdina SSSR, trojnásobný nositel Zlaté hvězdy hrdina ČSSR. Je autorem memoárů Cestami života I. a II., Z Buzuluku do Prahy a Deník z doby válečné.
Karel Klapálek (1893-1984): účastník I. a II. světové války, legionář, bojoval v Africe, v roce 1944 odeslán do SSSR, v dubnu 1945 jmenován velitelem 1. čs. armádního sboru v SSSR, v letech 1945–1950 vojenský velitel v Praze. Ve vykonstruovaném procesu odsouzen, rehabilitován, v roce 1968 vyznamenán Zlatou hvězdou Hrdina ČSSR, vydal knihu vzpomínek Ozvěny bojů, jeho žena Olga zpracovala válečné vzpomínky manžela pod názvem Voják vypravuje.
Gotthard Heinrici(1886-1971): narodil se ve Východním Prusku (jeho bratrancem byl polní maršál Gerd von Rundstedt). V létě 1944 byl pověřen velením 1. tankové armády a 1. maďarské královské armády, které čelily sovětským vojskům na východním Slovensku a Maďarsku. Dne 20. března 1945 přebral velení skupiny armád Visla, ale 29. dubna 1945 byl opět a naposledy propuštěn z funkce poté, co nařídil svým jednotkám ustoupit (nahradil ho generál Walter Nehring; 1892-1983; ale zastavit postup RA na Berlín již nemohl dokázat). V průběhu května byl zajat britskými vojsky.
Literární a filmový ohlas
Film Tanková brigáda, 1955 režiséra Ivo Tomana přibližuje i Ostravskou operaci (ve válečných scénách účinkovalo 3000 příslušníků ČSLA). Filmový dokument Bitva o Ostravsko 1945, TV Polar Ostrava, 2019.
Z beletrie: kniha 60 let Ostravsko-opavské operace: vzpomínky účastníků, Ostrava 2005; Sergej Petras, Karel Richter: Tanky míří k Ostravě, Praha 1979; František Fajtl: Podruhé doma, Praha 1984; Mikuláš Končický: Bez nároku na slávu, 2015; Milan Kopecký: 1. čs. samostatná tanková brigáda v SSSR, Praha 2001; Rudolf Peška: Domov na konci bojů, Naše vojsko, 1986; Emil Vávrovský: Svoboda šla Ostravskem, Ostrava 1965; Karel Jiřík, Blanka Pitronová: Dějiny Ostravy, Ostrava 1967. Události z bojů o osvobození regionu z let 1944-1945 jsou zdokumentovány v řadě kronik obcí a měst regionu.
Epilog
Měl jsem to štěstí a možnost setkat se s příslušníky Svobodovy armády, západního odboje i partyzány. Na VŠB-TU Ostrava nás v rámci vojenské přípravy cvičili důstojníci ČSLA z vojenské katedry, kde působili i bývalí příslušníci 1. čs. armádního sboru v SSSR. Praktická výuka a cvičení posluchačů probíhala v Darkovičkách, v místech, kudy prošly osvobozovací boje o Ostravu.

Později jsem osobně poznal a setkal se s generálem Mikulášem Končickým, tankistou, který osvobozoval Ostravu, plukovníkem Ing. Rudolfem Peškou, příslušníkem Svobodovy armády, generálním ředitelem Vítkovických železáren a strojíren Klementa Gottvalda v Ostravě, Václavem Petrasem, příslušníkem Svobodovy armády a prvním ředitelem pivovaru Radegast v Nošovicích, a řadou dalších.
Patřili mezi ně i ti, kteří stáli na opačné straně, byli z pohraničí, po 15. březnu 1939 museli narukovat do wehrmachtu a bojovali na západní i východní frontě. Setkání a rozhovory s nimi jsou zážitky, na které nelze zapomenout, a zůstaly součástí mých vzpomínek. (Dokončení z minulého čísla)
Poměr sil k 10. březnu 1945
Německá a maďarská vojska:
120 letadel, 100 tanků a samohybných děl, 1500 děl a minometů, 150 000 vojáků;
Rudá armáda a Čechoslováci:
410 letadel, 180 tanků a samohybných děl, 3000 děl a minometů, 255 000 vojáků.
Mladý hrdina Miloš Sýkora (1920-1945)
Jeden z hrdinů Ostravsko-opavské operace. Byl již v roce 1940 gestapem zatčen a vyslýchán pro svou činnost v ilegálním komunistickém hnutí mládeže a odsouzen na tři roky vězení. Po propuštění se vrátil do Ostravy a schovával se. Právě on zachránil 30. dubna 1945 Němci podminovaný, tehdy zvaný Říšský most, přes který pak můžou projet tanky. Při tom byl Němci spatřen a zastřelen. Most byl po válce přejmenován na most Miloše Sýkory a je v provozu dodnes. U mostu je jeho památník (viz NP č. 16, str. 15).
Ostravská operace v datech (1945)
10. 3. první úder probíhá v prostoru města Strumień;
13. 3. Němci nasazují obrněné zálohy dvou tankových divizí;
17. 3. sovětský postup se zastavuje, Rudá armáda přechází do obrany;
24. 3. zlepšené počasí umožňuje start bitevních letounů, 4. ukrajinský front RA zahajuje druhou fázi operace;
26. 3. Rudá armáda a čs. tankisté dobývají Wodzisłav Śląski;
2. 4. sovětský 11. střelecký sbor vytváří na Odře u Tworkówa předmostí;
8. 4. Němci vyrážejí do protiútoku na rozhraní mezi 38. a 1. gardovou armádou, po čtyřech dnech jsou odraženi;
15. 4. 4. ukrajinský front zahajuje závěrečnou fázi Ostravské operace;
18. 4. Němci jsou vytlačeni na jižní břeh řeky Opavy;
26. 4. útočící Rudá armáda se dostává na dosah k Ostravě;
30. 4. československé tanky pronikají do centra Ostravy;
5. 5. německé jednotky na všech směrech ustupují na západ, Ostravská operace končí.
Svatomír RECMAN, FOTO – archiv autora
2 komentáře
AMERIČANE NECHAVAJI EU,ABY SE ZNOVA ZBROJILO NA DLUH,KTERY MA BYT ZAPLACEN TEPVE Z VALEČNE KORISTi.
Voliči mají jen tyto možnosti bojovat proti válce.
A.Volit a zvolit jen ty politické formace,které si dají do svých programu artikuly České 5.PNZ a 4 BRNO Blahynka jinak . . .
B.Volit podpindostniky ,kteří se už zadlužili u londýnských kanceláří Rottschilda,které vidí v zadlužení řešení krize kapitalismu jen válkou s horami mrtvol,což banksterum na voličích umožní vydělat ,jako tomu bylo v minulosti.
Evropa se znovu fašizuje a náš dlužník londýnských kanceláří tzv staraych londýnských bank ,má prý proto vyhrát volby a kdyby to bylo jinak dají volby cumilum zrušit stejně jako to udělali v Rumunsku a teď i dokonce zabíjejí v Německu ne jednoho kandidáta,ale celou velkou stranu,která dnes vítězí a to je ten kapitalismus bez přivlastkú ,kteří si prý sami voliči vycinkali, aniž by věděli dodnes jaké,že to přívlastky jsou co vlastne nám ODS a její podpindostnici daji teď sežrat.
Tak si vyberte třeba to ANO a mužete po volbách bezmocně křičet
#MA PRAVDU PŘEDSEDA nechci jít do hladomorny #,ale policejní asociální stát jehož změnu prý nikdo z falešných a prolhanych tzv prý ZASTUPITELU voliču nechce změnit vám prý po volbách ukáže zač je to loket a Ukrajina bude konečně obsažena právě z EU..
Ostatně vlajky už u nás všude i v Terezíně a tak volte SPOLU pana Ropušana . . . .
SLAVA UKRAJINĚ!!!!
Dík Ruský lide…
Komentáře jsou uzavřeny.