Palermo by se stydělo

od redakce

Krajské uspořádání České republiky za pár měsíců oslaví 25 let od svého vzniku. Ústecký kraj se za tu dobu stal symbolem zaostávání a korupce.

Mnozí politici, kteří se ve vedení našeho kraje objevili, skončili zapomenuti pro neschopnost, nebo naopak zapamatováni pro všehoschopnost. Lumpárny, kterých se dopustili všelijací jiní vejlupkové napříč celou republikou, blednou závistí před rozměry toho, co se dělo u nás a co ve velkém začalo Regionálním operačním programem (ROP) Severozápad.

Místo aby evropské peníze náš těžce zkoušený region pozvedly, staly se nástrojem pohodlného života těch, kdo se nám – většinou dodnes neodsouzeni – smějí ze svých vil na kopcích kolem Chomutova. Další výsledky? Nějak zmanipulované byly pravděpodobně všechny projekty v ROP.

Škody miliardové až nevyčíslitelné

Škoda se odhaduje na neuvěřitelných 14 z celkových 23 miliard, které ROP protekly. Škoda, způsobená přímo Ústeckému kraji, se blíží miliardě korun. Škoda vyplývající z nevyužitých příležitostí je nevyčíslitelná. Místo rozvoje, vzdělání a nových pracovních míst máme rozpadající se rozhledny, nesmyslné soukromé hotely v centrech měst, aquapark, který po deseti letech od otevření spolykal už skoro sto milionů na nápravě odfláknutých stavebních prací, nebo nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani.

Když jsme v roce 2012 kraj přebírali, byla kauza na samém začátku, kostlivci teprve postupně vypadávali ze skříní. Nakonec jsme za dvě volební období splatili bezmála miliardu na korekcích a pokutách. Ve společnosti, která vlastní krajské nemocnice, Krajské zdravotní, jsme splatili dalších víc než 300 milionů korun dluhů a nastartovali rozvoj. Majetek kraje jsme navýšili o tři miliardy korun. To vše po řádění především představitelů ODS.

Jen máloco pak uzrálo tak dobře jako volební heslo ODS z roku 2020. Krajský lídr této strany spojené s většinou porevolučních průšvihů a dnes také kandidát do Senátu za Chomutovsko Jiří Kulhánek tehdy oblepil kraj billboardy s hláškou »Víme, kde soudruzi z kraje udělali chybu.« Jeho straničtí a koaliční kumpáni tehdy běhali po krajském úřadě a vyhrožovali, jak nás všechny pošlou do tepláků… A ejhle, on v nich nikdo z nás neskončil.

Kdo že půjde do tepláků?

Na rozdíl od několika důležitých postav spojených se současnou krajskou koalicí. Tu tvoří již zmíněná ODS spolu s KDU-ČSL, ANO a Spojenci pro kraj, což je maskování pro spojenectví malých stran, které by samostatně neměly šanci, natož pak v našem kraji. Patří sem TOP 09, Zelení, SNK ED, Liberálně ekologická strana LES Džamily Stehlíkové a regionální uskupení JsmePRO!, které dokázalo zisk jednoho mandátu zastupitele přeměnit v pozici náměstka hejtmana.

Na začátku volebního období jsme se obávali, že takto složená krajská koalice se s gustem pravici vlastním vrhne na Krajskou zdravotní (největší poskytovatel lůžkové léčebné péče v České republice a největší zaměstnavatel v Ústeckém kraji), Dopravní společnost Ústeckého kraje, Správu a údržbu silnic a obecně cokoliv, co má v majetku kraje nějakou hodnotu, a pokusí se to privatizovat (což, jak víme, znamená pod cenou prodat kamarádíčkům).

K tomu naštěstí nedošlo, což ale neznamená, že zejména Krajská zdravotní jejich pozornosti ušla. Jakmile po volbách ovládli kraj, odvolali předsedu představenstva Jiřího Nováka (KSČM) a k pobavení zasvěcených i generálního ředitele společnosti Petra Fialu (se signalistou ze Strakovky jen shoda jmen), tehdejšího krajského předsedu ODS. A již v této době bylo zaděláno na první kauzu.

Ta se točila kolem poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO) a místopředsedkyně ANO v kraji Vladislavy Marschallové, kterou měla Krajská zdravotní zaměstnávat, ale nedostávat za to žádnou práci. Marschallovou nakonec soud osvobodil. Na druhé straně tehdejší generální ředitel Krajské zdravotní, dnes ředitel Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, Aleš Chodacki se k jejímu zaměstnávání přiznal a uhradil škodu, kterou tím měl způsobit. Došlo tedy k něčemu nekalému, nebo ne?

Doufám, že lépe připraveni jsou policisté a státní zástupci na kauzu, která vyplula letos v únoru, kdy si zásahovka přijela pro generálního ředitele Krajské zdravotní Petra Malého a dalších devět lidí napříč republikou kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu.

Komedie v přímém přenosu

Následující krajské zastupitelstvo se proměnilo v mnohahodinovou přehlídku výmluv, pokrytectví a odmítání osobní odpovědnosti kohokoli z krajského vedení. Pozorní televizní diváci si jistě vzpomenou na památné vystoupení radního Radima Laibla (ANO) a náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka (ODS), kdy první jmenovaný se choulil ke zdi jako přistižený školák a snažil se vysvětlit, že toho (svého) generálního ředitele už odvolali, zatímco druhý se ho zastával památnou větou »dyť ten kluk nic neudělal«. Asi neudělal, ale politická odpovědnost je zřejmě v jistých kruzích sprosté slovo.

Komické je, že veřejná vystoupení této dvojice spolu s hejtmanem Schillerem osm měsíců před koncem volebního období byla asi největší propagací současného vedení kraje za celé čtyři roky. Do té doby si museli z krajských peněz zaplatit billboardovou kampaň, aby vůbec voliči věděli, kdo kraj řídí. A to nepřeháním – čísla mluví jasně.

Hejtman Schiller je druhým nejméně známým hejtmanem v Česku. Prvním, pokud počítáme jenom ty, kteří jsou ve funkci celé volební období. Nezná ho 72 % obyvatel kraje. Naproti tomu předchozí Oldřich Bubeníček (KSČM) byl třetím nejoblíbenějším hejtmanem v republice už v polovině svého prvního funkčního období.

Marketingoví stratégové ANO si byli tohoto handicapu postavy Jana Schillera dobře vědomi, a tak jej jaksi vynechali z krajské kandidátky pro nadcházející volby. Jako bolestné dostal možnost kandidovat do Senátu v Teplicích, kde nebydlí a kde nejspíš nemá šanci se senátorem skutečně stát.

Přestože Jan Schiller se údajně se svým stranickým předsedou Andrejem Babišem podělil o svá podezření týkající se osoby svého náhradníka, lídrem ANO pro krajské volby se stal Marek Hrabáč. Radní Ústeckého kraje pro dopravu a chomutovský primátor, veřejnosti také nepříliš viditelný – přestože ve funkci primátora byl již od roku 2016. Už v době přípravy krajských kandidátek se ale na něj vařila voda.

Hrabáče a další údajné spolupachatele měli policisté sledovat a odposlouchávat už od roku 2022, a to pro podezření z manipulace veřejných zakázek ve prospěch stavebních firem Rocknet a Reo Group. Nakonec 6. srpna zadrželi celkem deset osob, z nichž ve vazbě zůstali právě Hrabáč, Ladislav Šmucr, majitel jmenovaných firem, a Libor Tačner, ředitel krajské Správy a údržby silnic.

Jak tato korupční chobotnice měla fungovat? Ladislav Šmucr měl sdělovat Hrabáčovi svá přání, jak mají být zadávány stavební zakázky krajských a městských organizací. Hrabáč pak, příslušně materiálně motivován (Mercedesem za tři miliony, stavbou domu za osm milionů, pěti miliony na tajném kontě), měl tato přání prostřednictvím svého politického vlivu na Tačnera a další obviněné měnit v realitu.

Jednat se mělo o zakázky krajské Správy a údržby silnic malého rozsahu do tří milionů korun, které mohl Tačner zadávat ve výběrovém řízení bez zveřejnění přímo osloveným firmám. Ty si vzájemně dělaly tzv. křoví, kdy jedna předem vybraná firma zakázku získala díky tomu, že zbylé oslovené firmy záměrně nabídly vyšší cenu. V dalších výběrových řízeních se role měly vyměnit.

Advokát z plzeňských práv…

Už jen perličkou je, že v kauze figuruje také právník Tomáš Kindl, syn Milana Kindla (spolu vlastní advokátní kancelář) známého z kauzy plzeňských práv a napojením na Ivanu Řápkovou (dnes Ivanu Totter), také někdejší primátorku Chomutova a poslankyni ODS, dnes ctihodnou podnikatelku, odedávna ovšem napojenou na hvězdy politického byznysu našeho regionu Alexandra Nováka a Daniela Ježka (oba ODS, oba ODSouzeni).

Přiznám se, že při psaní tohoto článku je mi jako člověku, který svůj region miluje a dvacet let pro něj pracuje, těžko až nevolno. Chomutovsko i Ústecký kraj mají zase z ostudy kabát. Místo aby se náš kraj rozvíjel, je místem pro rejdy lidí, kteří se nespokojí se statisícovými platy za své politické funkce, ale musí hledat způsoby, jak si »přilepšit« bokem.

Sice prý věděli, kde jsme udělali chybu, reálně ale předvedli jenom pasivitu, neschopnost, námi připravené projekty dokázali zapomenout nebo o stovky milionů předražit, a nakonec náš krásný kraj zase zostudili rozkrádačkami. Říkám STAČILO!

Za osm let předchozí krajské vlády policie po krajském úřadě ani krajských firmách a organizacích neběhala. Doufám, že si na to voliči vzpomenou. Náš kraj potřebuje dát do pořádku.

Jaroslav KOMÍNEK
(Autor je zastupitelem Ústeckého kraje za KSČM a kandidát na senátora za Chomutovsko.)

Přečtěte si další články

Zanechat komentář

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.