Pandemický zákon před Ústavní soud

od redakce

Opoziční hnutí ANO a SPD do konce týdne společně podají návrh na zrušení části pandemického zákona u Ústavního soudu. Žádají o přednostní projednání. Novinářům to řekli místopředseda ANO Radek Vondráček a předseda SPD Tomio Okamura.

Obě hnutí avizovala záměr podat stížnost k ÚS už po přijetí pandemické novely. Návrh zatím podepsalo téměř 40 poslanců hnutí ANO a dále poslanci SPD, kterých je ve Sněmovně 20. »Dohodli jsme se, že podáme jeden návrh na zrušení zákona u Ústavního soudu i vzhledem k tomu, že je zapotřebí 41 podpisů. Ačkoli naše hnutí mají jiné názory na věc, jsme především parlamentní menšina, opozice a naše práva byla porušena na obou stranách,« řekl Vondráček. Jde podle něj o pragmatickou spolupráci. »Nemělo by cenu snahy tříštit a podávat si samostatné podání, tak jsme se nějak pragmaticky dohodli, že podáme jeden návrh,« dodal. »V některých věcech se věcně neshodneme, ale tady došlo k zásahu do našich procedurálních práv, základních práv jako parlamentní menšiny,« vysvětlil Vondráček. Na další pravidelné spolupráci se podle něj obě hnutí nedomluvila.

Hnutí ANO na věci vadí zejména projednávání ve stavu legislativní nouze, které podle Vondráčka postrádalo smysl. Kritizoval též, že se ani nehlasovalo o potvrzení stavu legislativní nouze.

Okamura dodal, že také hnutí SPD vadí, že novela byla projednávána ve stavu legislativní nouze. »Byli jsme omezeni na možnostech připomínkovat zákon,« řekl.

Omezování ústavních práv a svobod běžným zákonem

Schvalování zákona ve Sněmovně provázely dlouhé obstrukce SPD. Opozice pak také mimo jiné kritizovala, že pětikoalice Spolu a PirSTAN využila krátkého přerušení Okamurova projevu a po 20. hodině rozhodla, že jednání bude moci pokračovat i přes noc, přičemž možné je o tom hlasovat do 19. hodiny.

Okamura kritizoval také část předlohy, jež umožňuje nařizovat karantény nebo izolace telefonicky či krátkou textovou zprávou. Vláda také běžný zákon používá k omezování ústavních práv a svobod, když například na základě pandemického zákona může omezit svobodu podnikání, míní šéf SPD.

Způsob projednávání novely kritizovala také odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková.Osobně předložené novele vytýká například to, že řeší pouze COVID-19 a ne pandemie obecně, či chystané nařízení karantény a izolace pouze po telefonu.

Novela dává úřadům pravomoc nařídit testování na COVID-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Restrikce by se nadále mohly týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. Úřady by mohly regulovat například i činnosti vykonávané přímo u zákazníka. Jde třeba o kadeřnické služby a o kosmetiku. Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, novela snížila po sněmovních úpravách na pětinu.

Vláda Petra Fialy schválila novelu pandemického zákona 19. ledna 2022. Sněmovna předlohou schválila 2. února 2022 zrychleně ve stavu legislativní nouze po více než 35 hodinách od zahájení schůze. O týden později Senát novelu zamítl, senátoři poukazovali na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. 18. února 2022 Sněmovna přehlasovala koaliční většinou senátní veto novely a 21. února novelu podepsal prezident Miloš Zeman. Účinnosti nabyla 26. února.

(jad)

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 04/03/2022 - 11:56

ZMETCI JEDNI BOLSEVICTI PRURUSTI

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.