Penze mimořádně stoupnou i od září, starobní v průměru o 700 Kč

od redakce

Kvůli vysoké inflaci se od září znovu mimořádně zvednou důchody. Zásluhový procentní díl penze by měl vzrůst o 5,2 procenta. Starobní důchod by se tak měl zvýšit zhruba o 700 korun. Na twitteru to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná valorizace bude po běžném lednovém přidání kvůli prudkému zdražování letos už podruhé. Poprvé se penze kvůli inflaci zvednou od června.

“Další mimořádná valorizace důchodů bude již od září tohoto roku. Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 procenta a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů. Zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o asi 700 korun,” uvedl Jurečka.

Mimořádné přidání se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Česká správa sociálního zabezpečení na konci března vyplácela celkem přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 milionu starobních. Průměrný starobní důchod činil na konci prvního čtvrtletí 16.249 korun. V červnu se zásluhový díl penze zvýší o 8,2 procenta. Započítával se růst cen od loňského července do letošního ledna. Starobní důchod se tak v průměru zvedne o 1017 korun.

Důchody se skládají ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná. Odpovídat má desetině průměrné mzdy. Letos činí 3900 korun. Zbytek důchodu je zásluhová část podle odpracovaných let a výše výdělků a odvodů.

Podle zákona o důchodovém pojištění mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici. Upravuje se zásluhová část důchodů, tedy takzvaná procentní výměra. Zvedá se o tolik procent, o kolik se zvýšily za sledované období ceny.

Lidé s podprůměrnou starobní penzí by měli od září dostat přidáno méně než 700 korun. Naopak lidé s nadprůměrnou penzí si přilepší víc. Člověk, který pobírá 15.000 korun, by měl od září dostávat zhruba o 580 korun víc. Penzista s 13.000 korunami by si měl polepšit asi o 470 korun. Ten, kdo má důchod 18.000 korun, by měl mít zhruba o 730 korun víc.

Důchody se letos zvedají celkem třikrát. Poprvé to bylo při běžné lednové valorizaci a dvakrát to bude mimořádně kvůli inflaci. Podle Jurečky se tak průměrný starobní důchod letos zvedne celkem o 2500 korun. O tolik víc bude mít průměrný starobní důchodce ve srovnání s loňskem ale až od září do konce roku. Při zohlednění termínu a rozpočítání průměrné měsíční přidání činí 1630 korun.

Celkem by tři letošní valorizace měly stát asi 57 miliard korun. Jurečka už dřív řekl, že lednové navýšení vyjde na 28 miliard korun a mimořádné červnové na 21 miliard, zmínil dalších osm miliard po zářijovém přidání. Loni se na penze podle údajů ministerstva financí vydalo 537,4 miliardy korun. Je to téměř třetina výdajů státu.

Systém důchodového pojištění byl letos v prvním čtvrtletí v deficitu. Výdaje byly o 10,56 miliardy korun vyšší než příjmy.

(čtk)

Přečtěte si další články

11 komentáře

PetJednaLenin 11/05/2022 - 16:00

RUzzKO BOLSEVICI RUzzKO
tak se to Putlerovi povedlo!!

#Finsko a #Švédsko chtějí současně požádat o členství v #NATO. K tomu by mohlo dojít již příští týden.

#Rusko čelí největšímu hospodářskému poklesu od roku 1994. Pokles ruského HDP v roce 2022 může dosáhnout 12 % – Bloomberg

#Nový Zéland oznámil nové sankce proti #Rusku.
Na seznamu jsou představitelé armády a propagandisté.

‼️Sněmovna reprezentantů USA schválila pomoc 40 miliard dolarů pro #Ukrajinu. Prostředky budou použity na vojenské, hospodářské a humanitární potřeby.

Od začátku války Rusko vypálilo na Ukrajinu 2154 raket, 8. a 9. května na výročí vítězství 25 raket na civilní zařízení v Oděse. Od začátku války zemřelo 226 dětí, více než 417 dětí bylo zraněno, zatím.

Rutube, ruskou obdobu YouTube, zlomili hackeři možná navždy. Ráno 9. května zaútočili hackeři na #ruský videohosting #Rutube, kam se po začátku invaze na #Ukrajinu „přestěhovalo“ mnoho ruských kanálů.

Marin Volný 11/05/2022 - 13:52

Pojďme si zopakovat dnešní zprávy : Ukrajina zastavuje plyn do Evropy, ale sama ho odebírá z Německa. Německo nakupuje podle dlouhodobých smluv přímo z Ruska a pak ho dodává zpětným tokem na UK, Litvi a tak dále. Komu se nelíbí, že k nám UK pouští nebo dosud pouštěla ruský plyn, tak ať si ho doma ze solidarity vypne. A přestane kupovat rohlíky, protože pekárny a další provozy na něj také jedou

PetJednaLenin 11/05/2022 - 23:00

❗BOLSEVICI ANKETA❓

Zajimalo by me, co si KSC a SPD predstavuje pod ukoncenim valky na Ukrajine.

– UKR se vzda, odevzda zbrane
– Zelenskyho uz ruZZko lovilo – zabit, do vezeni?
– pluk Azov – poprava a jaka?
– vojaci a domobrana se branili – zastrelit, vezeni, prevychova, presun na Sibir, zmiznuti?
– najdou ti neco v mobilu nebo kerku – vezeni, prevychova?
Kdyz v ruZZku pronasleduji novinare, opozicniky, civily a davaji az 15-20 let vezeni.
– Ukrajincata sirotci, mozna zeny – prevychova?
– kdyz se Ukrajinci branili a v televizi je chteli jako narod znicit – co s nimi, kam presun?
– obmekci se vudce Putler?
– vybuduje UKR jako zniceny Groznyj? (fantazmagorie)
– ropa, plyn, uhli pripadne ruZZku
– stanne pravo bude jen na UKR nebo i v RF?
– bude dost plechu na metaly?
– co pratele z Eritree, KLDR, Venezuely, Kuby, Syrie a Ciny?
– OTAZKY otazky – co analytici?

PetJednaLenin 11/05/2022 - 23:14

BOLSEVICI TV

Dnes cinska televize vysilala, jak ruZZky tank dostal zasah, jako vzdy vybuchl a vez mu vyletela snad do 5. patra.
No byli burjatsko – dagestansti okupanti hned usmazeni.
Gagarin hadr, vsak to znate…
Zajimalo by me, ktera z bratrskych diktatur si je koupi – KLDR, Iran, Syrie, Cina, v Indii ci Africe. Maymarska chunta!
Stejne tak letadla bez elektroniky a zapadni techniky.
Navic Putlera zadny soudruh zatim nenavstivil s podporou.

hogo fogo 11/05/2022 - 13:43

Lenin trolle, jsi se opláchnout … víš, že UKR má poplatky za tranzit? … víš od koho?

To vypadá, že nakonec budou ceny na burze řídit UKRoši a hlupák Lenin si jistě rád připlatí … na všem, že.

PetJednaLenin 11/05/2022 - 12:51

BOLSEVICI ZOPAKUJEME SI

Ruské ztráty ke dnešnímu dni:

– cca 26350 vojáků (+350)
– 1187 tanků (+17)
– 2856 obrněnců (+48)
– 528 děl (+9)
– 185 kusů raketového dělostřelectva
– 87 kusů PVO
– 199 letadel
– 160 vrtulníků (+2)
– 390 dronů (+10)
– 1997 aut (+17)
– 12 lodí

jmm 11/05/2022 - 13:52

“peťule iljuši” militantní kapoune “sčote” od ztrát a nálezů
Válka je vůl- WAR=OX

Během pokusů o obsazení Hadího ostrova ukrajinské jednotky ztratily 14 letadel a vrtulníků, stejně jako 30 bezpilotních letounů ..
v oblasti ostrova tři bombardéry Su-24 a jednu stíhačku Su-27.

Bylo zničeno 10 ukrajinských vrtulníků. Z toho byly ve vzduchu sestřeleny tři vrtulníky Mi-8 s výsadkovými jednotkami a jeden podpůrný vrtulník Mi-24. Šest vrtulníků Mi-8 a Mi-24 bylo zničeno na zemi

“ZZR”

PetJednaLenin 11/05/2022 - 16:51

JMM,
uz 3x znicila ruZZka armada ve specop letectvo a PVO Ukrajiny, gratuluji.

Ten MEM, jak k ostrovu priplula ruZZka lodka a cekal Bayraktar, pak dalsi, pak bomby ukr letadla na budovy a nakonec finito ruz vrtulnik s wagnerovci, BOZI.

Proto se horda odvazi letat par km nad ukr uzemi a rakety vypousti z vnitrozemi . Ono se Stingery se sovetsky trenovany letec nechce potkat, postsovetsti generalove taky nic moc…

A co jim tam ted Zapad vozi, a co ruZZaci kvuli sankcim nevyrobi.

Precti si misto Zvezdy, TASS a
hodnoceni zapadnich generalu a analytiku – twitter @TrentTelenko, @Oryx, @Osint, @MickRyan, @kamilkazani atd atd.

To jeden Putlerovi nezavidi, zmrdovi co si zacal s valkou a imperium na to doplati.

PetJednaLenin 11/05/2022 - 18:49

MARTIN a HOGO,
takovi rudi curaci me serou.

euroasijci bombarduji, nici, zabiji a muze za to EU

ruZZko valci vse zdrazuje a muze za to Zapad

UKR rekne Putler ohrozuje terminal pustime plyn jinudy a muze za to Zelenskyj

Evropa si domlouva dodavky plynu, proto jede Lavrov rozmrdavat do Alzirska, Omanu atd

Asi insideri z Bruselu nebo Moskvy, uz tam odtahnete a nehonte si ho radosti

Vudci Putlerovi vubec nezavidim

PetJednaLenin 11/05/2022 - 12:50

HOGO
vyborne, a co ted s Putinovou nevalkou?
Pises Orban chysta vydiranicko na unijni fondy.
Ted si predstavte, co by zbylo penez a zivotu, kdyby se cekista nechoval jako barbar

hogo fogo 11/05/2022 - 12:29

Bloomberg News
11. května 2022
Evropský zemní plyn prudce vzrostl poté, co se zastavily ruské tranzitní toky přes jeden z klíčových vstupních bodů na Ukrajině. Ceny plynu později vymazaly zisky, když se zvýšily toky přes další hraniční bod, stejně jako teplé počasí omezilo poptávku, ale stále to vypadá, že to bylo poprvé, kdy válka ovlivnila toky ruského plynu do Evropy přes Ukrajinu.

Ukrajinský provozovatel plynárenské sítě v úterý pozdě večer oznámil, že v 7 hodin ráno přestane dostávat palivo do plynoměrné stanice Sokhranivka, protože nemůže kontrolovat infrastrukturu na okupovaných územích.

Maďarsko je stále proti embargu EU na ruský dovoz.
Rozhovory v posledních dnech s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a ministrem zahraničí Peterem Szijjarto uvedly, že Brusel nemá v plánu řešit dopady, které by embargo na ruskou ropu mělo na maďarskou ekonomiku. Nejlepší cestou vpřed je, aby se sankce Evropské unie zaměřovaly pouze na dovoz ruské ropy prostřednictvím tankerů, řekl.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí odcestovala do Budapešti, aby se pokusila přesvědčit premiéra Viktora Orbána, aby zrušil svou hrozbu veta. Francouzský prezident Emmanuel Macron o den později telefonicky hovořil s maďarským vůdcem.

Podle lidí obeznámených s problematikou má blok navrhnout omezené investice do infrastruktury členských států nejvíce závislých na ropovodu z Ruska, aby byla zajištěna bezpečnost jejich dodávek.

Maďarsko blokuje plány EU zakázat dovoz ruské ropy do konce roku s tím, že potřebuje více času a peněz k zajištění udržitelného přechodu, a hledalo technické a investiční záruky.

EU nerozhodla o velikosti navrhované investice, která bude zahrnuta do balíčku „RePowerEU“ bloku – jeho plán ve výši 205 miliard dolarů, který má odstavit kontinent od ruských energetických dodávek do roku 2027.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.