Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum. Co vám o něm neřekli

od redakce

Tu a tam i mainstreamovými médii probleskla nějaká ta zpráva o 27. petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, které se konalo v první polovině června v Rusku. Čtenáři se dočetli mnohé, často nelichotivé, ne však to zásadní. Napravíme to tedy.

Jeho hlavním tématem bylo »Formování nových center růstu – základ multipolárního světa«.

Přihlášených účastníků bylo více než 18 600 ze 136 zemí, firem více než 3400, které měly vystavovat v 66 halách na celkové ploše 100 tisíc m2, a diskutovat se mělo na zhruba 150 témat a jednat během 218 zasedání. Ve skutečnosti se Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum může chlubit návštěvností, která předčila očekávání. Navštívilo je více než 21 000 lidí ze 139 zemí. Hlavním hostem byl letos Omán, v jehož delegaci přijela řada ministrů, byznysmenů a investorů, kteří usilují o posílení vztahů s Ruskem.

Úspěchem fóra se stalo podepsání více než 980 dohod v celkové hodnotě přes 6,4 bilionu rublů (cca 61 mld. euro). Smlouvy, podepsané na této akci, hrají klíčovou roli při vytváření udržitelných obchodních vztahů, otevírají nové trhy a stimulují investiční aktivitu. V kontextu budování nového světového řádu země hledají nová centra růstu a takové velké akce v tom pomáhají, uvedli organizátoři fóra.

Tematická setkání a konference pod heslem Suverénní rozvoj – základ spravedlivého světa se konaly ve formátu Rusko-Indie, Rusko-Ázerbájdžán, Rusko-BRICS a Rusko-Brazílie. Země globálního Jihu, v nichž žije většina obyvatel Země (šest miliard), podle analytiků podporují Rusko ve snaze o vybudování nových mezinárodních vztahů, které by nebyly zatíženy dominancí Západu.

Není bez zajímavosti, že fórum se stalo příležitostí navázat vztahy i s kontroverzními partnery, konkrétně s hnutím Tálibán. Kazachstán je již vyloučil ze seznamu zakázaných organizací se zdůvodněním, že režim Tálibánu je realitou, kterou je třeba v obchodních vztazích respektovat. Již dříve ministr zahraničí RF Sergej Lavrov uvedl, že Tálibán je v Afghánistánu reálnou vládnoucí silou a Moskva se ho chystá vyškrtnout ze seznamu teroristických organizací.

Jiří WERTZ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.