Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) se rozhodl splnit svůj další slib. Po rádoby důchodové reformě, kterou mu vládní koalice schválila, se nyní rozhodl uskutečnit další významný krok, a tím je optimalizace sítě poboček Úřadu práce ČR. V praxi to znamená zrušení 83 poboček v regionech. Bohužel, stejně jako u změnách v důchodech, i tady by bylo lepší, kdyby ministr od plnění svých slibů raději ustoupil.
Optimalizace se nedotkne hlavního města. Zavírat se budou převážně malé pobočky v regionech, které mají otevřeno jen několik hodin v týdnu. Opatření se dotkne také 400 zaměstnanců, již se mají přesunout do větších poboček.
»Dostupnost našich služeb se v jednotlivých regionech značně liší, nerovnoměrné je také vytížení pracovišť v jednotlivých krajích. Klíčová je i bezpečnost našich kolegů na pobočkách… Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba,« informoval v tiskové zprávě generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Důvodem zmíněného kroku je podle něj také starost o bezpečnost zaměstnanců. Incidentů, výhrůžek i napadení úředníků podle něj každý rok přibývá a v malých pobočkách je obtížné zajistit bezpečnost.
Na takzvané racionalizaci pobočkové sítě pracuje vedení úřadu od loňska. Chystané zavírání vychází z analýzy, kterou si nechal úřad vypracovat. Zaměřila se na spádové oblasti. Autoři sledovali to, kolik lidí se dostane do úřadu veřejnou dopravou do 45 minut a autem do 25 minut. Roli hrál také počet a velikost tzv. vyloučených lokalit. Zohlednil se i počet úředníků v pobočce.
Autoři poté vybrali 83 pracovišť ve všech krajích kromě Prahy, po jejichž zrušení se ke službám úřadu práce do 45 minut veřejnou dopravou dojede 98,9 % obyvatel a do 25 minut autem pak 99,7 %.
Se starosty nikdo nejednal
Ve většině regionů s připravovaným krokem nesouhlasí. Starostové rušení úřadů kritizují. Jde podle nich o komplikaci pro klienty úřadů, obávají se, že rušení poškodí sociálně slabé. Nelíbí se jim také to, že s nimi o takovém rozhodnutí nikdo předem nejednal.
»Je to pro nás nepochopitelná věc,« uvedl v ČT starosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera (nestr.). Připomněl, že kvůli avizované mnohamiliardové investici do výroby čipů se dá očekávat navýšení počtu pracovních míst a tím také obyvatel. Tuto skutečnost podle něj úřad práce ve své analýze nezohlednil, proto chce na jeho vedení apelovat dopisem.
S rušením poboček nesouhlasí ani starostové některých dalších obcí. Poukazují také na těžkou dostupnost nezaměstnaných na pobočky, které by měly zůstat. »Zavřela se tady pobočka pošty na největším sídlišti a městskou dopravu nemáme, aby se hlavně starší lidé dostali přes celé město. Nedávno se v Nejdku zavřely postupně i pobočky tří bank a teď úřad práce. Pro lidi bude jeho návštěva v Karlových Varech znamenat výdaj okolo 120 korun, což je pro mnohé z nich nemožné zaplatit, jelikož ty peníze nemají,« okomentovala starostka Nejdku na Karlovarsku Ludmila Vocelková (ANO) uzavření tamní pobočky.
Nejvíce poboček má být zrušeno v Kraji Vysočina a v Jihočeském kraji, každý z nich má přijít o 12 pracovišť. Ve Středočeském a Plzeňském kraji má být zrušeno po osmi pobočkách, následují kraje Pardubický a Ústecký, které mají přijít o sedm pracovišť. Po šesti pobočkách plánuje úřad zrušit ve Zlínském a Libereckém kraji. Kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Královéhradecký musí počítat se zrušením čtyř poboček, o jednu méně se plánuje zrušit v Jihomoravském kraji a o dvě pobočky má přijít Karlovarský kraj.
Úřad práce má po Česku 369 pracovišť v 256 městech a obcích. Podle tzv. systematizace je v něm od července 9837 služebních a 647 pracovních míst.
(jad)