Podpora bydlení není prioritou vlády

od redakce

Koaliční vláda Petra Fialy si sice dala prosazení zákona o podpoře bydlení do svého programového prohlášení, její kroky však tomu, že by to se schválením této tak dlouho očekávané normy myslela vážně, nenapovídají. Předloha už od července čeká na své projednání ve druhém čtení, a není tak zřejmé, zda k jejímu schválení do konce volebního období vůbec dojde.

V současném volebním období se stalo již zvykem, že zákony, které chce koalice prosadit, si zařazuje na program mimořádných schůzí, které k nim nechává svolat. Ta poslední se uskutečnila v minulých dnech, zákon o podpoře bydlení bychom tam však hledali marně. Místo toho, aby vláda chtěla řešit bydlení, drahotu, nedostatek léků nebo další věci, které veřejnost trápí, si přednostně zařadila projednat například novelu řešící podnikání v cestovním ruchu, účetnictví, státní vyznamenání nebo vyhlášení Národního parku na Křivoklátsku.

Zákon o podpoře bydlení si klade za cíl vytvořit systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Těch je v České republice zhruba 1,6 milionu. Vláda si od předpisu slibuje také úspory na nákladech spojených s bytovou krizí. Ty podle ní z veřejných rozpočtů ročně převyšují čtyři miliardy korun.

Návrh počítá se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistenci v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Stát jako obchodník s chudobou

Názory na projednávanou novelu se však různí. Zatímco sněmovní opozice je proti předložené normě, odborná veřejnost, která se danou problematikou zabývá, předlohu vítá, ovšem pokud nedojde k jejím změnám.

Podle opozice se stát schválením zákona stane novým obchodníkem s chudobou. Návrhu vytýká, že vynechává osoby, které sice na bydlení dosáhnou, ale náklady na bydlení jsou pro ně vysoké. Zákon také nepodporuje vybudování bytu, ale zavádí nové pozice a ukládá další povinnosti obcím s rozšířenou působností. Hrozí prý, že stát se stane novým obchodníkem s chudobou, a navíc bude tyto nekalé praktiky podporovat ještě více ze státních peněz. Opozice varuje před zhoršením situace v místech, kde je větší množství vyloučených lokalit.

Podle opozičních poslanců tak předložený zákon nedostupnost vlastního bydlení skoro vůbec neřeší. Vytýkají mu, že neobsahuje nic, co by mohlo aspoň teoreticky, když už ne zlevnit, tak alespoň zpomalit zdražování bydlení.

Bytová krize totiž v Česku dorostla do rozměrů, kdy potíže s bydlením neřeší jen sociálně slabé rodiny nebo senioři, ale prakticky celá střední třída a mladé rodiny především. Návrhy opozice na zamítnutí nebo vrácení předlohy však neuspěly.

Nepřípustné změny

Naopak část odborné veřejnosti, která se danou problematikou zabývá, předlohu vítá jako smysluplný kompromisní výsledek koaličních jednání. »Vnímáme to jako klíčový milník v řešení bytové nouze,« uvedl po jejím schválení vládou mluvčí iniciativy Za bydlení Mikoláš Opletal. Zdůraznil, že na zákon se čeká už několik let, iniciativa proto varovala před dalším protahováním schvalovacího procesu.

O to víc odborné organizace překvapila slova premiéra Petra Fialy (ODS), který v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že návrh v současné podobě, s níž mimochodem jeho vláda vyslovila souhlas, by měl příliš velký rozsah a vládní koalice by ho chtěla zúžit na vyloučené lokality. S tím iniciativa nesouhlasí. Z jejího pohledu není přípustné, aby se dekády očekávaný legislativní návrh omezil na lidi v hmotné nouzi, kteří jsou v evidenci Úřadu práce.

»Chceme připomenout, kdo všechno jsou oprávněné cílové skupiny, tedy lidé v bytové nouzi či jejím ohrožení. Jedná se o lidi s handicapem, duševním onemocněním, rodiče samoživitele, osaměle žijící seniorky či mladé lidi opouštějící dětské domovy a další instituce,« uvedla ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová. »Ti všichni jsou ohroženi bytovou nouzí a potřebují funkční zákon o podpoře bydlení. Často se také nemluví o obětech domácího násilí, které zůstávají ve společné domácnosti s násilníkem z důvodu nedostupné alternativy bydlení,« doplnila.

Na důležitost cenově dostupného bezbariérového bydlení a následnou podporu upozornil ředitel organizace Asistence Erik Čipera. »I pro člověka bez postižení je dnes velmi obtížné sehnat si nájemní bydlení, o to náročnější je to pro lidi s postižením. Je proto zásadní, aby byl schválen zákon o podpoře bydlení v takové podobě, která skutečně pomůže všem, kdo to potřebují,« uvedl.

Místo prevence »hašení požáru«

Za klíčovou funkci zákona považuje iniciativa prevenci, a to by v případě radikálního zúžení cílové skupiny domácností nebylo realistické. Místo prevence bychom se jako společnost opět uchýlili k »hašení požáru«, tvrdí odborníci. To podle nich není rozumné ze sociálního ani ekonomického hlediska.

Upozorňují, že bytová nouze nepostihuje jenom vyloučené lokality a je zásadní, aby pomoc v oblasti bydlení byla dostupná právě i mimo vyloučené lokality, aby se postupně lidé dostávali z vyloučených lokalit do standardního bydlení. Koncentrovat pomoc jenom v nejvíce zasažených oblastech bude mít za následek stěhování chudých a ohrožených domácností do těchto oblastí a rozšiřování vyloučených lokalit. Důležité je podporovat rozptýlené sociální bydlení v oblastech s dostupnou základní infrastrukturou. To podle odborníků oslabuje vyloučení, stigmatizaci a navázané negativní jevy.

Bytová nouze vyhání dětí do dětských domovů

Opletal dodal, že mezi nejohroženější skupiny obyvatel z  hlediska problémů s bydlením patří osaměle žijící lidé v důchodovém věku. »Nájemní bydlení se neustále zdražuje a mnoho seniorů a seniorek je v důsledku toho na hraně se svými rozpočty. Stačí nenadálá situace, nutný větší výdaj nebo onemocnění a hrozí, že se člověk ocitne v bytové nouzi. Zákon o podpoře bydlení by jim pomohl dobře dostupnou a zacílenou podporou. Pro mnoho lidí vdůchodovém věku může být překážkou požádat si na Úřadu práce o příspěvek na bydlení zdůvodu stigmatu nebo sami nejsou schopni procesem vyřízení dávek projít. Pokud bude schválen Zákon o podpořebydlení, vzniknou na mnoha místech v České republice kontaktní místa pro bydlení, kde starším lidem, kteří se ocitnou vnouzi, pomohou. Už dnes tato místa v některých městech dobře fungují,« vysvětlil Opletal.

Expertka z Iniciativy 8000 důvodů a zástupkyně Asociace Dítě a Rodina Barbora Křižanová připomněla, že bytová nouze často způsobuje rozdělení funkčních rodin, kdy v jejím důsledku skončí děti v dětských domovech, které jsou pro ně horší a pro stát paradoxně výrazně nákladnější. »Již dnes je bytová situace rodiny a její dopady uváděna mezi hlavními důvody pro odebírání dětí z rodin. V loňském roce se to například podle naší analýzy týkalo 60 % dětí tehdy umístěných v dětských domovech pro děti do tří let,« upozornila Křižanová.

Zda vládní koalice vyslyší výtky odborníků, je velkou otázkou. Z jejího dosavadního působení lze však vyvodit, že spíš se jimi řídit nebude.

No tak to je úspěch!
Zatím dvě výběrová řízení, ve kterých se tzv. singles (jednotlivci) mohli hlásit o obecní byty, slavila v Brně úspěch. U všech bytů vylosovaní žadatelé přijali nabídku a postupně podepisují nájemní smlouvy. Nyní je k dispozici pro stovky žadatelů dalších pět volných jednotek.

»Je vidět, že se nám povedlo opravdu odhalit a zaplnit mezeru na trhu a že mladí nezadaní lidé mají o obecní bydlení velký zájem. Jsme rádi, že jim jako město můžeme pomoci stabilizovat jejich bytovou situaci. Pracujeme na tom, aby další startovací byty přibývaly,« chvástala senáměstkyně brněnské primátorky pro bydlení Karin Podivinská.
Startovací byty pro singles jsou teprve nedávno vytvořená kategorie bytů. Jde o menší jednotky do 40 m2 vyhrazené pro průměrně vydělávající lidi do 40 let žijící samostatně (bez partnera/partnerky nebo spolubydlících). Právě nezadaní totiž na běžné obecní byty často nedosáhnou, protože jsou upřednostněny rodiny, nebo starší lidé, kteří jsou sami zároveň rovněž zranitelnou skupinou, protože nesou veškeré náklady na bydlení sami.
Zaměření se na tuto skupinu je v kontextu obecního bydlení průlomové. Brno má prozatím 18 startovacích bytů pro singles – 13 s již vybranými nájemníky a nájemnicemi a pět volných, o které se lidé mohou hlásit do 2. března. Nájemné je ve všech pěti bytech stanoveno na 100 Kč/m2/měsíc. Tisíce prázdných velkých vybydlených městských bytů čeká v Brně na rekonstrukci.

»No tak to je úspěch! Před rokem 1989 se v Brně předávaly žadatelům tisíce bytů ročně. Až tato reprezentace brněnské radnice to přivedla tak daleko, že oslavuje předání pěti bytů. I to nájemné je úspěch! Za stokorunu za metr čtvereční bylo v období socialismu nájemné na celý měsíc a byt. Tož tak, aby řeč nestála,« poznamenal na adresu brněnského magistrátu Martin Říha, předseda brněnské městské a jihomoravské krajské organizace KSČM.

(jad, vŽ)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.