Podpoří vznik bezobslužných prodejen

od redakce

K zachování provozu malých prodejen na dědinách poskytuje Jihomoravský kraj obcím už osmý rok podpůrné dotace. Snaží se zachovat jejich základní funkce a služby prodejen k udržení kvality života venkovského obyvatelstva. To proto, aby např. důchodci nemuseli jezdit do města autobusem nakoupit si pečivo, máslo, mléko, Jar, konzervy a další nezbytnosti.

Kraj podpoří též bezobslužné prodejny. Malé obchůdky dostanou od brněnského hejtmanství na provoz letos 4,5 milionu Kč, tedy o půldruhého milionu Kč více, než vloni. Dotační program se týká obcí s počtem do 750 obyvatel s jediným obchodem s potravinami. »Prodejny v malých obcích nejsou jen místo, kde si člověk obstará běžný nákup, ale jsou centrum společenského života a místo setkávání obyvatel. Každoročně nám chodí kolem stovky žádostí na udržení chodu těchto prodejen, z velkého množství obcí i opakovaně,« vysvětlil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Marek Sovka. »A letošní novinka je podpora vzniku bezobslužných prodejen 24/7, na které jsme v dotačním programu vyčlenili milion korun. Tyto prodejny se v praxi osvědčují, mají budoucnost a slaví i úspěch u seniorů.«

Jihomoravský kraj podporuje malé prodejny i prostřednictvím dotačního programu Ministerstva průmyslu a obchodu »OBCHŮDEK 2021+«. Cílovou skupinou jsou provozovatelé obchodů v obcích s méně než 1000 obyvateli nebo do 3000 obyvatel, jejichž místní část má méně než 1000 obyvatel s jedinou prodejnou potravin. Novou výzvu ministerstvo plánuje vyhlásit v únoru.»Za nás je to jen slabá náplast na potřebu odstranit příčiny tohoto problému,« uvedl člen jihomoravského krajského zastupitelstva za koalici Stačilo! Martin Říha (KSČM). »Je vidět, že mocná ruka trhu nedokáže občanům pomoci udržet si kvalitu života. Ukazuje se, že socialistický systém byl v občanské vybavenosti obcí daleko lepší. Občané na vesnicích si brigádnicky společně stavěli v tzv. akcích Z (Za obec krásnější) nové prodejny, střediska služeb i kulturní domy. Radnice přitom platila spotřebovaný materiál a provozní náklady dobrovolné práce ve prospěch všech. A nebyly to jen obchody. Byla to střediska lékařské péče i s bytem pro doktora, nové školy a i kulturní vybavenost obcí. Po roce 1989 předali tyto nemovitosti noví mocipáni radnic podnikatelům k jejich výdělečnému snažení (na bary, butiky, kasina atd.),« připomněl Říha. (vž)

Přečtěte si další články

3 komentáře

přehodný člověk 20/02/2025 - 00:49

K MUDRC. Bolševická ekonomika tu nebyla, jen socialistická.
ALe k jednomu případu. Z nám malou vesnici ,kde řezník i vykupuje maso z jatek a zpracovává ho . Ze širokého okolíse k němu sjíždějí lidé pro nákup. To není socialismus, ale podnikání. A tak by to asi mělo vypadat věude na venkově.

mudrc 15/02/2025 - 21:51

Zdánlivě nevinný nadpis “Podpoří vznik bezobslužných prodejen” se mění na obhajobu bolševické ekonomiky před r. 1989. Ze všeho je zapotřebí vytřískat rudou propagandu. Proč by jinak Naše pravda článek o bezobslužných prodejnách zveřejnila, že? Jak ubohé, soudruzi…

SV SLOVO VOLIČÚ 27/02/2025 - 18:37

Budeme li mít dále takovou vládu přepych ničemu,bude řezník z hygienických duvodú směrnici EK lejno zakázán.

Mudrc je asi skrytý bolševik,nebot propaguje tzv “negaci,””pro normální lidi neviditelnou rudou propagandu tu od KK pohlavaaárky a leze ji tim neviditelné do zadku 🥒je to určitě fialová okurka🤩!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.