Podraz, podvod, nebo zrada?

od redakce

Nejprve jsem to zaslechl na ČT24 ve středu 15. února v hlavních zprávách. Aby bylo všem jasno, o čem je řeč, tak pro srovnání dva titulky z internetového zpravodajství. Téhož dne v 11 hodin dopoledne přinesl server kurzy.cz následující titulek: Červnová mimořádná valorizace penzí bude nečekaně masivní, průměrný důchod vyskočí o skoro 1800 Kč, citelně nadinflačně. Ministerstvo i proto urgentně hledá způsob, jak valorizace ponížit.

Dobře, uvedená částka odpovídala valorizaci důchodů ze zákona, tedy se zdála být téměř nedotknutelná. O pouhých pět hodin později už to nebyla pravda, viz titulek na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí Červnová valorizace důchodů: průměrný starobní důchodce dostane o 750 korun víc.

Následuje argumentace: »Důchody budou v červnu opět mimořádně navýšeny. Vláda zároveň našla shodu na úpravě valorizačního mechanismu. Bez tohoto zásahu by deficit veřejných financí narostl o dalších 34 miliard. Každý důchod bude navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 % podle výše důchodu. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 750 korun více. Růst bude rekordní a průměrný důchod po valorizaci překročí 20 tisíc korun.« Podrobnosti najdete v tiskové zprávě.

Krom jiného z důvodu »mezigenerační solidarity« a »předcházení hospodářským škodám«. Což logicky nastoluje otázky, mj.: Co přimělo vládu k tomu, že najednou povýšila mezigenerační solidaritu nad zákon? Jakým hospodářským škodám se předejde?

Vyhozené miliardy

Vážení čtenáři těchto řádků, takto argumentuje vláda, která se zavázala během svého funkčního období navýšit výdaje na zbrojení ze současných cca 1,54 % na 2 % HDP v roce 2023 (což je v konkrétních číslech 111,8 mld., z čehož na Armádu ČR z toho jde 71,8 %) na 145,2 mld. Kč při současném rozpočtu (ten zatím kvůli inflaci stále narůstá). Mimochodem není známo, alespoň mně, jak velká suma uniká každoročně z ČR kvůli faktu, že firmy s řídícím sídlem mimo území ČR platí daně výhradně mimo území ČR. To snad není hospodářská škoda? Zvýšení důchodů o původně plánovanou částku by zvýšilo výdaje státu o 34 mld., jak uvedl ministr Marian Jurečka.

Vážení čtenáři, pár zajímavých čísel: 1,7 mld. Kč ročně pronájem čtrnácti strojů na 12 let. To je suma, kterou česká vláda hodila do náruče Švédům za stíhačky Gripen. Jedna stíhačka F-35, po nichž touží naše ministryně obrany, přijde bratru na cca 50 mil. USD (1 mld. Kč). Za 50 milionů korun pořídíte školku. Rozpočet na výstavbu nové nemocnice v Domažlicích (už za kapitalismu) byl 0,9 mld. Jeden transportér Pandur, který byl navíc shledán nevyhovujícím, byl za téměř 20 milionů. O přesné sumě lze polemizovat, ale je v tom vůbec nějaký rozdíl? Jeden oběd pro dítě ve školní jídelně stojí kolem 100 Kč. Kolik dětí, jejichž rodiče potřebnou částku nemají, by mohlo dostat zdarma oběd?

Dotují soukromý sektor

A kdyby peníze, ušetřené ze zrušených armádních misí nestačily, co se například začít zajímat o to, proč vláda, potažmo stát, otevřeně dotuje soukromý sektor? Nevěříte? Zeptejte se ministra dopravy nebo financí, kolik dávají soukromým přepravním společnostem. Zeptejte se také ministra školství, kolik veřejných, tedy i vašich, peněz jde soukromým školám. Zeptejte se všech tří najednou, kolik peněz z toho se státu vrátí. Byť i v podobě jediného státního zaměstnance, odchovaného soukromým sektorem.
Rob Griffith, generální tajemník KS Británie a historik dělnického hnutí, takto oslovil delegáty sjezdu v roce 2006: »Měli bychom vydat 25 a více mld. liber na výměnu tridentů (pozn. red.: ponorkové rakety s jadernými hlavicemi)? Nebo bychom měli navýšit a vydat tyto peníze na výstavbu a vybavení čtyřiceti nových nejmodernějších nemocnic a čtyř set nových škol s nejrozvinutějším technickým zařízením. A sto dvacet tisíc státních bytů pro mladé rodiny a přestárlé…

Položením stejné otázky v české kotlině jsem byl už jednou označen za populistu, dokonce ve vlastních řadách (naštěstí nikoli odborových). Dobrá, jsem tedy populista. Ale měli bychom, coby stát, vydat výše uvedené sumy za chiméru »šíření demokracie made in USA« ve strukturách NATO, nebo je raději vydat za… (dosaďte podle vlastního uvážení)? Nemyslíte, že to je dost důvodů, proč vstoupit do odborů (asi stojí za zvážení do kterých – ČMKOS i ASO zatím mlčí) a zapojit se do boje za lepší život občanů České republiky.

Hloupost a drzost

Asociálnost vládní garnitury už opravdu nezná mezí. Čachrování s výší červnové valorizace je drzost nejvyššího řádu. V praxi to znamená zvýšit důchody v průměru o tisícovku méně, než původně oznámilo Jurečkovo ministerstvo. Jako vždy se Fialův kabinet hojí na těch občanech, kteří se nemohou bránit. Podle Mariana Jurečky každý důchodce má dostat 400 Kč měsíčně navíc + procentní nárůst o 2,3 bodu. Hloupě to zdůvodňuje tím, že vláda nepočítala s dvoucifernou inflací. A také tím, jaký by to mělo dopad na státní rozpočet. Tak toto tvrzení už není hloupost, ale přímo drzost. Vždyť už v polovině minulého roku bylo jasné, že inflace vyskočí do dvouciferné výše. A to hlavně proto, že Fialova neschopná vláda nedokázala vyřešit hlavní příčinu inflační spirály, tj. cenu elektrické energie a plynu. Na to premiér Fiala argumentuje zcela scestně, že se nemůže smířit se zablokovanou Poslaneckou sněmovnou, jestliže tento návrh ministerstva odmítají opoziční ANO a SPD. Pětikoalice je prý připravena prosadit svou vůli stůj co stůj.

Vážení občané, máme tady další důvod protestovat proti přístupu kabinetu a sněmovní stoosmičky k právům seniorů, protože příště se to bude týkat všech bez rozdílu věku. Už bylo hodně výzev k demisi Fialovy vlády, nyní by měla přijít mnohem hlasitější a důraznější.

Vladimír SEDLÁČEK s přispěním Vladimíra SLOBODZIANA

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.