Pohybem proti zapomínání

od redakce

Čtyřiadvacetihodinový cvičební maraton devíti desítek lidí s roztroušenou sklerózou s pohybem k radosti uspořádalo v sobotu 25. března Lázeňské a relaxační centrum v brněnské Rašínově ulici.

Kruhový trénink, tanec vsedě (vhodný pro pacienty s velkými pohybovými obtížemi) nebo masážní chodník nadchl letos účastníky Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) lidí léčených i zájemců z řad veřejnosti bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost. Dle své tělesné možnosti a sportovní zdatnosti vyzkoušeli své dovednosti v různých druzích sportu, včetně plavání. Po pandemii koronaviru se motivovali znovu k pohybu.

Na dvanáctém ročníku Maratonu dohlíželi na účastníky lékaři i fyzioterapeuti a pomáhali jim studenti oboru ošetřovatelství ze Střední školy a základní školy Tišnov. Vlasta Blatná z organizace ROSKA Brno (v ČR má tento spolek asi 1600 členů) uvedla: »Novinkou byl masážní chodník, na kterém lidé vyzkoušeli chůzi po různých typech povrchů. Cvičili udržování rovnováhy, přičemž si promasírovali chodidla.« 

Výtěžek z dobrovolného vstupného 5800 Kč použijí organizátoři na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty. »Při skupinových cvičeních určitě využijeme nové válce a míčky, pomocí kterých se protahujeme. Kromě těla zapojujeme i mysl. Lektorky nás zkouší z barev, tvarů a trénují tak naši paměť, abychom zůstávali co nejdéle v kondici,« vysvětlila Blatná, která trpí roztroušenou sklerózou už 39 let.

Pro pacienty s RS je nutný pohyb

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje nervový systém, a ovlivňuje tak všechny složky pacientova života. Nejvíce zasažený bývá často právě pohybový aparát. »Pro pacienty je zcela zásadní, aby se hýbali. Také psychická pohoda je v boji s touto chorobou velmi podstatná,« uzavřela Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Typické pro ni je střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný. Proto i léčba či prevence jsou těžké. Ve světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 000. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz

Nadační fond IMPULS (NFI) přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatel celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

(vž)

FOTO – Dominika CARDOVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.