Prezidentští kandidáti mimo světla hlavních médií

od redakce

Klub politologů Univerzity Hradec Králové pozval na debatu všechny kandidáty a kandidátky do prezidentských voleb. Z devíti schválených osobností do auly univerzity dorazili 13. prosince jen čtyři. Přední kandidáti zřejmě odmítli přijet, a tak zde před asi stovkou přítomných vystoupili ti, které média házejí předem do koše, a ne do volební schránky.

Josef Středula se však omluvil, místo nepotvrzené kandidátky Denisy Rohanové přijel čerstvě schválený Karel Diviš a za stolky dále zasedli Jaroslav Bašta (za SPD), Marek Hilšer a Tomáš Zima. V klidné debatě odpovídali na předem připravené otázky, které kladl tiskový mluvčí univerzity Jakub Novák, a pak i lidé na sociálních sítích a v aule. Kandidáti odpovídali na otázky položené spíše ve filozofické rovině, jak se slušelo na Filozofickou fakultu UHK. Jak kdo z nich chápe demokracii a jaké jsou její hranice, dost se v tom shodovali. Jen Jaroslav Bašta hájil demokracii přímou.

Pak se zamýšleli nad pojmem politická služba, co by měl prezident vlastně dělat a v čem je jejich osobnost jako kandidáta na prezidenta výjimečná.

Dále se veřejnost ptala, jak kandidaturu neslo jejich nejbližší okolí a kdo je podporuje. Na otázku, zda by měl někdo z nich odstoupit ve prospěch jiného kandidáta, byli za jedno, že je to nedemokratické.

Jakou mají kvalifikaci?

Do nějakých příliš žhavých problémů současnosti se nezabrousilo. Jen občas je uvedli při svých odpovědích. Karel Diviš se možná zde představil prvně, tak si jej odvedla jedna televize k rozhovoru – a ten se dost od obecné roviny diskuse odpoutával k věcem praktičtějším, které prožil. Státní dluhy by řešil prodloužením věku odchodu do důchodu. Hlavně jej mrzelo, že mu vyčítali lživě nepřítomnost při sbírán]í podpisů.

Jaroslav Bašta je svými názory znám, ani svou minulostí z osmdesátek se netajil. Levicovější veřejnosti je sympatický, že odmítá NATO a EU, ale zde se o tom nemluvilo. Oba lékaři Hilšer a Zima se setkali na jednom pracovišti, ale dělí je asi deset let věku od sebe. Zima by byl jedinečný v tom, že se setkával s mnoha lidmi z různých poměrů, umí s nimi vycházet a soucítit s nimi. Hilšer se také setkává s ohroženými lidmi, nemocnými ap., společnost by jako prezident chtěl více kultivovat, je pro střední třídu.

Diviš je nejmladším kandidátem z mužů, matematik a podnikatel – chce být »normálním občanský prezident«. Bašta je nejstarším kandidátem, má ze všech nejvíce zkušeností, kvalifikaci z exekutivy, jako poslanec, velvyslanec – a dodal s humorem »byl jsem i zavřený«, což se v minulém režimu říkalo, že kandidát na prezidenta musí mít i tuto »kvalifikaci«.

(vha)

FOTO – autorka

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.