Připomenuli si česko-slovenskou vzájemnost

od redakce

Devětasedmdesáté výročí zahájení Slovenského národního povstání proti fašistům uctili v úterý 29. srpna občané v Brně-Černých Polích u památníku partyzánů SNP na náměstí SNP. Kytice květů k němu položili zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Slovenského svazu bojovníků za svobodu, Společnosti Ludvíka Svobody, komunistů a dalších vlasteneckých organizací.

Setkání občanů připomenulo padlé vojáky povstaleckých jednotek i civilní občany nejen ze Slovenska. Koná se každoročně v duchu mírových tradic jako symbol významné události na závěr jedné z nejstrašnějších válek v dějinách lidstva. Památník na žulovém podstavci tvoří skupina bronzových vztažených paží s puškami v rukou. Na podstavci jsou plastická písmena. Toto dílo Ladislava Snopka a Ladislava Beisetzera z roku 1974 je první památník svého druhu a zřejmě jediný v českých zemích.

Jiří Jaroš Nickelli přednáší své vystoupení věnované výročí SNP.

V deštivé nepohodě promluvil ke shromážděným za bojovníky proti fašismu i za legionáře Jiří Jaroš Nickelli. Hovořil o národní jednotě v aktivitách Slovenského národního povstání roku 1944. Bojovali v něm pospolu Slováci, Češi, Jugoslávci Kanaďané, jeden Američan, řada italských partyzánů a další. Také členové partyzánských skupin z Drahanské vrchoviny. Gestapo tam na ně dělalo zátahy. Chycené odvleklo do Brna a pak na zabavenou konspirační chatu v Ochozi u Brna, kam kolaboranti lákali do pasti důvěřivé Čechy a odbojáře. Přivedeni tam byli též fyzicky zdatní zatčení Jan Bláha a Jan Sedlák. Ti se na konspirační chatě pustili do pěstního souboje s gestapáky, vzali jim ruční zbraně, prostříleli se ven a utekli na Valašsko. Tam už byli převaděči přes z nařízení K. H. Franka údajně neprodyšnou hranici se Slovenskem, kde už fungovala 1. partyzánská brigáda Jana Žižky a měla své převaděče.

»V boji s fašisty přišla na Slovensku o život řada Čechů. Pravidelně tam jezdíme pietně se poklonit na hrob například Janka Bystřického, který zosobňuje jednotu česko-slovenského boje. Nesmíme zapomenout na bojový svazek Čechů a Slováků v národním boji za naši svobodu,« podtrhl Jaroš Nickelli.

Slovenskou báseň Martina Rázuse s názvem Matka na závěr setkání občanů přečetla členka Obce Slováků v Brně Katarina Pecová.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.