Protest Greenpeace na Vltavě »na očích« účastníkům pražského summitu

od redakce

Přes 20 aktivistů a aktivistek Greenpeace z České republiky, Německa a Nizozemska protestovalo ve čtvrtek 6. října celé dopoledne na řece Vltavě před obří, 30 metrů dlouhou maketou plynovodu s ruským plynem. Akce probíhala pod Pražským hradem, kde se koná summit hlav států a premiérů evropských zemí.

Greenpeace požaduje, aby se státy EU zaměřily na energetické úspory, zateplování a masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, a zbavily se tak své závislosti na ruském plynu a dalších dovážených fosilních palivech. Organizace to uvedla to ve své tiskové zprávě, kterou má redakce k dispozici.

Greenpeace je přesvědčen, že mnohé evropské vlády nyní sázejí na dodávky fosilních paliv z nových zdrojů a některé země chtějí v Praze vyjednat zastropování cen plynu. Podle Greenpeace ale dlouhodobé řešení energetické bezpečnosti EU spočívá především v odklonu od fosilních paliv.

Neprohlubovat vztahy s fosilním průmyslem

Miriam Macurová, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace Česko, k danému problému uvedla: »Protestem vysíláme jasný vzkaz politikům, že nemohou dál prohlubovat vztahy s fosilním průmyslem a ignorovat investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie. Ruská agrese na Ukrajině ukázala, jak evropská závislost na fosilních palivech vhání miliony lidí do energetické chudoby, financuje válku a prohlubuje klimatickou krizi. Zároveň současná situace ukazuje, že bezpečnostní, klimatickou a energetickou krizi musí Evropská unie řešit současně. Příčinou energetické krize je dlouhodobé spoléhání se evropských zemí na dovoz fosilních paliv. Řešením proto není vyměnit jednu trubku s plynem za jinou, ale poučit se z minulých chyb a masivně budovat obnovitelné zdroje a podporovat energetické úspory. Když se evropští politici odhodlají zavázat se k ambiciózním cílům energetické účinnosti a cílům pro obnovitelné zdroje energie, mohou snížit naši závislost na dovozech fosilních paliv nejen z Ruska, ale i z jiných problematických států, a posílit tak evropskou energetickou bezpečnost.«

Podlekoordinátora energetické kampaně Greenpeace EU Thomase Geilina může být příští zima ještě horší, pokud evropské vlády zůstanou závislé na dodávkách plynu a ropy. »Zastropování cen plynu může přinést dočasnou úlevu a snížit účty za energie, ale nijak nevyřeší naši závislost na plynu, ani dlouhodobý problém energetické chudoby.« Greenpeace společně s dalšími organizacemi sdruženými v koalicích Climate Action Network a Europe Beyond Coal požadují, aby byly vzhledem k energetické krizi do roku 2030 zásadně navýšeny cíle EU v oblasti energetických úspor, které by měly být ve výši alespoň 20 %, a obnovitelných zdrojů, které by měly vyrábět alespoň 50 % spotřeby. O těchto cílech se nyní na evropské úrovni diskutuje v rámci balíčků Fit for 55 a REPower EU.

Nadměrné zisky danit stoprocentně

Evropští ministři a ministryně průmyslu minulý týden schválili plán Evropské komise na zastropování zisků energetických firem. Cena elektřiny vyrobené z jádra, obnovitelných zdrojů a hnědého uhlí byla zastropována na 180 eurech za MWh. Ze zisků z obchodování s černým uhlím, ropou a plynem by měly firmy podle schváleného návrhu odvádět minimálně 33 %, státy si však mohou nastavit vyšší zdanění. Podle vyjádření ministra dopravy Martina Kupky zvažuje česká vláda daň v rozmezí 40 až 60 %. Organizace Greenpeace požaduje, aby se nadměrné zisky danily na úrovni 100 %, a to už za rok 2022, protože by podle ní fosilní byznys neměl vydělávat na energetické chudobě a na společenské krizi. Důležité podle Greenpeace také je, aby státy dohlédly, že energetické firmy nebudou tato opatření obcházet.

Česká pobočka Greenpeace v reakci na současnou energetickou krizi minulý týden společně s dalšími environmentálními a sociálními organizacemi spustila kampaň Energie lidem!, která prosazuje systémová řešení energetické chudoby a dostupnost energeticky efektivního bydlení, ale také pomáhá lidem s úsporami energií či získáváním kompenzací vysokých cen od státu.

(za, mh)

Přečtěte si další články

24 komentáře

fronda 09/10/2022 - 22:37

Důsledek puče proti legitimní a demokratické ukrajinské vládě. Vinu nese americký režim a jeho vazalové.

fronda 09/10/2022 - 22:36

Greenpeace se tedy zviditelnit dokáže, ovšem na stáž buď tam nebo k Rajchlovi by měli jít nejenom funkcionáři KSČM, ale i žluťák Středula.

fronda 09/10/2022 - 22:28

Jaképak ticho, vždyť ČT huláká neustále.

jmm 08/10/2022 - 05:17

Bez Ruského plynu? Nesmysl.
Dlouho ho ještě budeme potřebovat….

svaty_vaclav 07/10/2022 - 14:33

Sledujte @neCT24

Yurri Simon je ukrajinský velitel amerického dřevěného HIMARSU má doma deklový hajzl který splachuje kýblem vody z potoka a tak si Yurri Simon myslí, že má splachovací záchod.

– Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 07/10/2022 - 13:03

Sledujte @neCT24

Yurri Simon je ukrajinský velitel amerického dřevěného HIMARSU, které Američané dodávají na Ukrajinu. Jiné než americké dřevěné HIMARSY Ukrajinci nemají, protože ty opravdové jim Rusové hned sestřelují. Yurri Simon je z dřevěného HIMARSU nadšený, protože to je to jediné na co mentálně Yurri Simon stačí. Yurri Simon z toho hýká nadšením.

Ale teď realisticky – Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

za vůdce!, myslím Putina 07/10/2022 - 10:50

chujlo bohužel zije a dnes má poslední narozeniny.

Posleme mu darek?
1 rucni granat za 1200 kc

To by byly ve svete bambiliony, kdyby ten zkurv ruSSacky nevalcil….

svaty_vaclav 07/10/2022 - 13:08

Sledujte @neCT24

A co ten český tank Tomáš? Stihli ho Ukrajinci sundat z vagónu než přiletěly ruské Kinžály a Kalibry?

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 07/10/2022 - 17:11

Sledujte @neCT24

Vidíš kreténe a já myslel že ty americké tanky F-35 budou operovat z ponorky kterou máme dostat od Zelenského. A splachovací záchod jako Yurri Simon máš? Prý všichni antikomunisti mají deklové splachovací záchody. Komunisti je prý nemají.

– Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 06/10/2022 - 22:50

Greenpeace se dovede zviditelnit a z toho by si KSČM měla vzít příklad. Pracovat “v utajení”, to nemá smysl.

Pravdaláska 07/10/2022 - 09:31

Nemohu si pomoci, ale mně jsou názory komunistů velmi sympatické a s postupujícím časem dokonce stále sympatičtější. Narozdíl od vašich mentálních průjmů fanatika a mimořádně neinformovaného a neinteligentního člověka.
A k té “levicovosti” Greenpeace, ta jde jistě ruku v ruce s přeměnou životních nezbytností, jako jsou energie, do kategorie luxusu. Jistě právě pro tu “levicovost” je tato organizace na výplatních listinách korporací a různých nadací, které jsou financovány zase korporacemi, bankami a miliardáři.

svaty_vaclav 07/10/2022 - 12:52

Sledujte @neCT24

Yurri Simon je ukrajinský velitel amerického dřevěného HIMARSU, které Američané dodávají na Ukrajinu. Jiné než americké dřevěné HIMARSY Ukrajinci nemají, protože ty opravdové jim Rusové hned sestřelují. Yurri Simon je z dřevěného HIMARSU nadšený, protože to je to jediné na co mentálně Yurri Simon stačí. Yurri Simon z toho hýká nadšením.

Ale teď realisticky – Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 06/10/2022 - 22:48

Od roku 2014 majdančíci okupují většinu Ukrajiny.

fronda 06/10/2022 - 22:47

Marta Semelová zase měla pravdu.

Mirek Ripek 06/10/2022 - 21:43

No tak Nord streeam už vyhodili do vzduchu, teď ještě nějaké zbylé rouru a může se začít vozit plyn z USA doba cesty 15 dní a od emíra z Kataru. A bude pořád lépe a lépe.

náš fialovej Signál je nejhorší 06/10/2022 - 19:59

Slovensko má plynu dostatek. Jejich ministr hospodářství Sulík potvrdil, že mají zásoby na celou zimu, dokonce druhé nevyšší zásoby v Evropě.

Maďarsko má taky uzavřenou smlouvu a plyn tam teče. I Němci mají smlouvu a plynu dost, vždyť náš Síkela pravil, že kdyby se nám plynu nedostávalo, tak Němci zastaví částečně výrobu a podělí se s námi (vlhký sen).

I Rakousko má od poloviny dubna uzavřenou smlouvu na dodávky plynu a nezaznamenal jsem, že by vysílali zoufalé signály.

Takže z toho mi vychází, že jsme na tom nejhůř.

svaty_vaclav 06/10/2022 - 19:57

Sledujte @neCT24

Rusové jsme s vámi. Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Mein Gott 06/10/2022 - 18:08

Aha, tak asi proto nám ta unie tak skvěle a stále lépe šlape, jako dobře namazaný stroj, lidé jsou v ní stále šťastnější a stále optimističtěji vyhlíží dny příští, když už to tam skoro vůbec nekazí komunisté.

Restart 06/10/2022 - 19:40

Ne, komunisté už vůbec nic nekazí, jen sami sebe. EU, kupředu pravá!

Mein Gott 06/10/2022 - 18:04

Každý aktivista Greenpeace má neuvěřitelně snadnou možnost odpojit se od ruského plynu. Stačí najít dvířka s nápisem HUP u svého domu/bytu a zavřít tam umístěný kohoutek. Tak jednoduché to je. A na střechu si může nainstalovat třeba “ekologické” fotovoltaické panely, které se řadí do zvlášť nebezpečného odpadu, nemluvě o nákladnosti jejich výroby a aspoň od května do září má tímto krokem teplo zajištěné. V zimě pak může topit třeba “ekologicky” vypěstovaným obilím, na jehož produkci se spotřebuje víc nafty, než by jí za zimu spálil. Ať si ale, proboha, neberou normální lidi za rukojmí a nevnucují jim své bizarní představy, resp. představy za něž jsou placení(kým?).

Restart 06/10/2022 - 19:45

Neřekl bych, že by byli zelení aktivisté za svoje představy placení, tedy ne všichni. Většinou jsou to lidičky mladého věku nebo mladší střední generace. Však oni své ideály, pokud budou míti rodinu, tak do 10 let zahodí.

Restart 06/10/2022 - 16:13

Oboje. Ale co má v Evropě dnes dělat Greenpeace , když snad skoro všichni pociťují dopady energetické krize .Greenpeace nechápe, že když se odstaví tepelné elektrárny tak nezbude výroba ani na jejich plakáty, možná i oblečení. Nejlépe udělají, když půjdou do lesa dělat něco užitečného, čistit stoky a přestat používat mobily a PC, neb ty ukrajují také něco z té ekologie.

svaty_vaclav 06/10/2022 - 14:44

Sledujte @neCT24

Kapitalismus se svých zisků nevzdá. Fialovo a Kupkovo a Síkelovo vylepšování kapitalismu je směšné. Kapitalisti budou drancovat kapsy lidí a půjdou i přes zmrzlé mrtvoly.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

fronda 06/10/2022 - 22:46

Vojto, tak tohle se ti tedy povedlo.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.