Proti zdražování veřejné hromadné dopravy

od redakce

KSČM ve svém stanovisku ze dne 10. prosince 2022 důrazně odmítá zdražování veřejné hromadné dopravy v ČR! V době rapidně se zhoršující ekonomické situace většiny obyvatel České republiky nelze ještě více uvrhávat lidi do chudoby zdražováním základních veřejných služeb, mezi které veřejná hromadná doprava patří!

Základní kilometrický ceník Českých drah pro vnitrostátní přepravu se zvýší od 11. prosince 2022 v průměru o 15 %. Stejné zvýšení plánuje i Ministerstvo dopravy ČR pro systém jednotného tarifu One Ticket, který platí bez ohledu na dopravce u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Od ministerstvem stanoveného tarifu se odvíjí i ceny soukromníků na železnici. Se zdražováním tak počítají i soukromí dopravci. Ceny síťových jízdenek pak stoupnou až o 29 %. Cena tříměsíční In Karty se zvýší téměř o třetinu. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce o polovinu.

Některé kraje již také avizovaly, že jízdné ve veřejné hromadné dopravě pro cestující zdraží. Dvacetiprocentní zdražení chystají v Jihomoravském kraji, desetiprocentní ve Zlínském a patnáctiprocentní na Olomoucku a na Vysočině. Středočeský kraj chce také citelně zdražovat. Není vyloučeno, že jízdné budou zdražovat i další kraje.

KSČM požaduje:

  • ponechání jízdného ve veřejné hromadné dopravě na stávající úrovni
  • obnovení 75% slevy z jízdného pro seniory a mládež do 26 let
  • bezplatnou městskou veřejnou dopravu pro všechny

ÚV KSČM

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.