Řešili závislostní politiku měst a obcí

od redakce

Závislostní politiku měst a obcí řešil na národní konferenci v Brně Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky. Jednali zástupci radnic, hejtmanství, odborníci i veřejnost.

»Závislostní politiku nelze dělat pouze z centra,« řekl národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil a dodal: »Zástupci měst a obcí by měli umět identifikovat místní problémy a ve spolupráci s centrem připravit optimální řešení.« Odbor protidrogové politiky proto připravil metodiku pro zajištění dostupnosti adiktologických služeb, která může být dobrý nástroj pro tvorbu sítě těchto služeb. Připraven je komplexní návrh systémových změn strukturálního rámce závislostní politiky v podobě návrhu adiktologického zákona.

Bude inspirací tzv. mokrý dům?

Jako inovativní projekt bylo představeno brněnské kontaktní centrum ve Vlhké ulici. »V ČR jsou kontaktní centra pro závislé na nelegálních návykových látkách, ale služba obdobného charakteru určená zejména pro bezdomovce, kteří mají problém s nadměrným užíváním alkoholu, de facto není,« uvedl náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl a dodal: »Inspirovali jsme se v zahraničí, kde jsou tzv. mokré domy, ve kterých je těmto osobám umožněna kontrolovaná konzumace alkoholu. Podobnou službu jsme zavedli i v Brně.« Výsledek experimentu, který vznikl ve spolupráci se Společností Podané ruce v období pandemie covidu, bylo zmenšení množství alkoholu konzumovaného klienty, prevence při nárazovém pití a zvýšení povědomí o rizikovosti pití alkoholu mezi lidmi bez domova.

Problematiku veřejného pořádku představila starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková. »Postavení Prahy v užívání návykových látek je specifické. Na jeho území se pohybuje asi 30 procent problémových uživatelů drog v ČR,« sdělila. Podle ní jde především o injekční uživatele pervitinu a opioidů. Problémem Prahy 5 je také velké množství problémových uživatelů, kteří se shromažďují zejména u kontaktních center. Řešením je dle Zajíčkové větší podpora a koordinace ze strany hlavního města Prahy a širší zapojení ostatních městských částí do řešení tohoto palčivého problému.

(vž)

Přečtěte si další články

3 komentáře

Paterak 27/09/2022 - 18:11

Takový Pavča Novotný. Podporují ho podobné zrůdy jako je on sám. V celkovém kontextu jsou Řeporyjci spokojeni, protože toho Pavča přes kamarády pro obec zařídí.Proč toho nevyužit? Jediný člen v ODS u nás a taky bezva

to zahřeje 26/09/2022 - 18:27

Kandidáti byli většinou lidé ve velmi pokročilém věku a nebyla to asi nějaká strategie zaměřit se například na seniory, ale byla to z nouze ctnost, že zkrátka neměli lidi. A myslím si, že ten ústup komunistů pokračuje.

to chceš číst furt 26/09/2022 - 18:28

Na severní Moravě, kde ta situace je specifická, kde komunisté měli větší šance i v minulosti uspět než v jiných částech republiky, tak Luzar nenašel odvahu ani kandidovat pod hlavičkou KSČM. Takže to myslím velmi vypovídá o kondici KSČM a o tom, jaké má šance tato strana vrátit se do vysoké politiky, ať už na úrovni sněmovny nebo Senátu.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.