Dosavadní vývoj počasí je pro růst a vývoj révy vinné příznivý. Ta si díky hlubokému kořenovému systému zatím většinou dobře poradila se suchem. Také nově vysazené vinice začaly dobře rašit, řekl v komentáři Pavel Pavloušek ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity – MENDELU.
»Ve vinicích, kde bylo na podzim 2021 výraznější sucho, se projevil nižší podíl zásobní látky ve starém dřevě a kořenech. A nastal tam pomalejší růst,« informoval Pavloušek.
Výraznější rozdíl v růstu a vývoji révy je mezi vinařskými podoblastmi. Ve vinicích v nejteplejších vinařských podoblastech (mikulovská, znojemská) je již réva vinná krátce před kvetením nebo již kvete. V chladnějších podoblastech část doby do kvetení ještě zbývá. Také zdravotní stav révyjezatím vynikající, protože doposud byly méně příznivé podmínky pro rozvoj houbových chorob, zejména díky nízkým úhrnům srážek a také menší vlhkosti vzduchu, doplnil vinařský odborník.
»Ve vinicích se projevuje výraznější napadení roztoči, v podobě plstnatosti a kadeřavosti. Pokračuje ošetření proti houbovým chorobám, v termínu před kvetením révy. Dosavadní průběh vegetačního období je podobný vývoji révy v ročníku 2000. Ve vinicích, kde se výrazněji projevují příznaky sucha na růst a vývoj révy vinné, je třeba se zabývat péčí o půdu a podpořit růst révy vinné s využitím biostimulantů nebo dalších přípravků určených pro podporu růstu,« dodal prof. Pavloušek.
Pěstitelé v ČR pečují o asi 18 200 ha vinohradů. Z nich 95 procent rozlohy je na jižní Moravě a zbytek v Čechách. Úroda hroznů z vinic v ČR stačí jen na čtvrtinu spotřeby vína u nás. Tři čtvrtiny z potřebného množství hroznů k pokrytí konzumace jiskrného lahodného moku či »darů zkapalněného slunce« v ČR se dováží z jižněji položených zemí.
(vž)
FOTO – Roman PAVLOUŠEK
2 komentáře
Bude u nas teplo a sucho jak v jizni Evrope.
Ale fiky, olivy, granatova jablka tady zmrznou.
A neumime to.
Také pár keříku mám!
Zatím vypadá exelemtně!
Komentáře jsou uzavřeny.