Role influencerů, tedy ovlivňovačů dalších jedinců, v posledních letech roste stejně jako počet těch, kteří se touto profesí dokážou uživit. Muži častěji komentují politiku, a staví se tak do pozice autority, častěji zdůrazňují svoji profesionální práci a tvorbu, nebo třeba umění. Naopak ženy influencerky se častěji staví do role kamarádek a více kladou důraz na komunitu.
To jsou názory Marie Heřmanové z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), která se na tuto oblast specializuje.
Heřmanová bude v SYRI zkoumat roli influencerů v politické komunikaci. »Během pandemie COVID-19 se velmi viditelně projevily různé symptomy informačního přehlcení, ve kterém žijeme. Mám na mysli rychlost komunikace, nemožnost je všechny v reálném čase ověřovat, důraz na emoce a identitu, který je vlastní sociálním sítím,« uvedla Heřmanová.
Vědci SYRI budou nyní analyzovat nejen roli influencerů. Jejich bádání nabídne poznatky, které bude možné využít pro lepší zvládání budoucích krizí. Zajímá je, jak se různé expertní a konspirační obsahy šíří napříč českým mediálním prostorem, např. jak diskurz tradičních médií ovlivňuje komunikaci mezi influencery či v různých online komunitách, a naopak, jaký vliv tyto diskuse mají na produkci i obsahy tradičních médií.
Spirituální influencerky
Heřmanová se ve svém dosavadní práci zabývala mj. fenoménem spirituálních influencerek zajímajících se o různá ezoterická témata. V mnoha směrech se tato aktivita prolínala se světem pandemie. V podstatě šlo ze strany ženské části společnosti o hledání bezpečného prostoru, vytváření komunit mimo mainstreamové kanály.
»Pro spoustu žen je to prostor, kde když zmíní určitou pochybnost, např. o očkování, setkají se nějakým druhem pochopení. Když by to samé napsaly na Twitter, tak se jim tam seběhne spousta lidí, kteří je označí za biomatky a ezodivoženky a rovnou se jim vysmějí. Ta komunita je místo, kde se ženy cítí tak, že mohou komunikovat otevřeně a bezpečně. To ale zase vede k tomu, že se utvrzují ve svých názorech překrývajících se s konspiračními teoriemi,« vysvětlila vědkyně.
Princip šíření konspirací má ale jedno společné. »Internetové prostředí má tu vlastnost, že v něm velmi rychle najdete ty, kteří vidí svět podobně jako vy. Lidi, které byste pravděpodobně nepotkali v offline světě,« doplnila Heřmanová.
(vž)
5 komentáře
ovlivnivňovač
Tak takhle vypadá NATO ? No potěš pánbůh.
Děkujeme 🤝🇷🇺
Američani vybili Indiány, když už to sem taháš obehrané písničky. A západ tahal miliony Afričanů do obou Amerik a tam je zotročil.
Ty prolhanej potomku hitlerovců, vy jste na Ukrajině prováděli politiku spálené země a upálili v pecích 6 milionů Židů, Rusů, Poláků. Rusové vystřelili 84 raket a je 10 mrtvých- protože míří na energetiku a komunikační body. Kdyby mířili na obyvatelstvo, jsou stovky mrtvých. Oni chtějí Ukrajině podlomit morálku. Vy jste chtěli obyvatele zlikvidovat.
Komentáře jsou uzavřeny.