Rusko překazilo ukrajinskou sabotáž na plynovodu

od redakce

Ruská tajná služba FSB uvedla, že překazila pokus Ukrajiny o sabotáž “na plynovodu South Stream”, který podle jejího sdělení přivádí ruský plyn do Turecka a Evropy. Informovala o tom dnes agentura Interfax. Tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů, ukrajinští představitelé se k záležitosti nevyjádřili.

Agentura Reuters v této souvislosti upozornila, že projekt plynovodu South Stream, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska, nebyl nikdy realizován a byl zrušen ve prospěch projektu nazvaného TurkStream, který vede z Ruska do evropské části Turecka.

“Díky souboru vyšetřovacích opatření se podařilo zabránit pokusu ukrajinských speciálních služeb o sabotáž a teroristický čin na plynovodu South Stream, který dodává energetické zdroje do Turecka a Evropy,” citoval Interfax z prohlášení FSB.

Ruský prezident Vladimir Putin už v říjnu při setkání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Astaně uváděl, že se odehrál pokus výbuchem poškodit plynovod TurkStream, připomněla agentura Interfax.

Podle dnešního vyjádření ruské kontrarozvědky byli v souvislosti s případem zatčeni dva ruští občané, kteří se podíleli na přípravě útoku. Zabavena byla údajně také plastická trhavina a magnetické miny. Výbuch se měl podle FSB uskutečnit ve Volgogradské oblasti, která se nachází na jihu evropského Ruska při hranici s Kazachstánem.

26. září 2022 se nepodařilo zabránit sabotáži v plynovodu Nord Stream 1 a Nord Stream 2 ve švédských a dánských vodách. Únik plynu ze tří míst plynovodů byl hlášen poblíž dánského ostrova Bornholm z švédská a dánská premiérka po objevení úniků hovořily o úmyslném činu. CIA údajně tehdy varovala Berlín před možností sabotáže plynovodů, což ale nebylo oficiálně potvrzeno. Seismologové potvrdili poškození plynovodů explozemi, přičemž způsobení tak rozsáhlých škod v hloubce 70 až 80 metrů vyžadovalo speciální vybavení.

Poku by se podařilo prokázat, že tento teroristický útok měla v režii Ukrajina, pak detaily mohou vést i k doměnce, že již zmíněné plynovody poškodila ukrajinská strana.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.