S dýchacími problémy pomáhá dětem jeskyně

od redakce

Jakmile vyléčí jednu virózu, přinese si dítě ze školy či školky okamžitě jinou. Únik ze začarovaného kruhu respiračních infekcí hledají letos na jižní Moravě tisíce rodin s dětmi. Na přelomu loňského a letošního roku byla podle Krajské hygienické stanice nemocnost na jihu Moravy oproti předchozím pěti letům více než dvojnásobná. Na opakující se infekce, které jsou v tomto období obzvláště těžké a úporné, pomáhá dětem jejich dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie.

Jedinečné prostředí, které v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí své nemoci a také infektům.

Nová léčebna

O terapii je i kvůli současné zimě velký zájem. V březnu letošního roku otevřou zdravotníci v Ostrově u Macochy novou léčebnu u jediné krasové vodní jeskyně, která se v ČR využívá pro speleoterapii. Pojme trojnásobně více malých pacientů s doprovodem než léčebna původní, která byla už značně opotřebovaná. Léčebnu využívají především děti s astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem. Vybudování nové léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy měla ve volebním programu v minulém volebním období jihomoravská krajská organizace komunistů.

Dětští pacienti a jejich dospělý doprovod zde mají nově k dispozici vlastní stravování a nové léčebné procedury. »Děti využijí např.  saunu, bazén se slanou vodou nebo Kneippův chodník. Velmi důležité ale je, že se nám výrazně zvýší počet pokojů pro děti s doprovodem – ze sedmi na jednadvacet. Řada dětí se bez doprovodu rodičů neobejde, a nedostatečná kapacita původního zařízení tak od pobytu v léčebně odrazovala. To se nyní mění,« řekla lékařka Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny.

Tradice přes 40 let

Speleoterapie v Ostrově u Macochy léčí přes 40 let. Zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. Po dobu 15 dnů v nich denně stráví tři hodiny, vždy pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. »Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,« řekla primářka dětské léčebny Hana Zmrzlá.

»Letošní počty respiračních infekcí u dětí jsou opravdu vysoké, ke klasickým virózám se v prosinci přidala i chřipka. Děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované, a přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Vzhledem k tomu, že se do těchto kolektivů často vrací po nedostatečné rekonvalescenci nebo se v nich znovu potkají s nemocnými dětmi, mohou se infekce opakovat a děti se jich těžko zbavují,« uvedla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Přestože se v Jihomoravském kraji situace s respiračními infekty postupně zklidňuje, stále je jich podle Krajské hygienické stanice v tomto období nejvíce za posledních pět let. »Máme sice k dispozici řadu účinných léků, ale je také důležité nemoci doléčit, dát dětem čas na rekonvalescenci a nehnat je hned například do nějaké fyzické aktivity. Pokud se infekce často opakují, pak je zrovna speleoterapie velmi vhodným způsobem léčby a výrazně snižuje počty infekcí a nemocnost,« popsala Hülleová.

Poznatky matky nemocného chlapce

Potvrzuje to i paní Barbora z Prahy, jejíž syn Matěj (11 let) léčebnu v Ostrově u Macochy navštěvuje už sedm let. »Než jsme začali do jeskyně jezdit, syn měl až pět zápalů plic ročně. Co jezdíme na pobyty, onemocněl zápalem plic v uplynulých pěti letech pouze jednou a antibiotika potřebuje jen zřídka. Kromě toho našel v léčebně kamarády,« popsala paní Barbora. Její syn má od narození astma, navíc trpí sníženou funkcí imunity a vrozenou vadou plic.

Právě na tyto a jim podobné stavy pomáhá podle odborníků prostředí přírodní krasové vodní jeskyně, které je čisté, klimaticky stálé, bez alergenů a s vlhkostí, jež dělá nemocným dobře. »V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – šestkrát vyšší než v malých a dvacetkrát vyšší, než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů, zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucímu k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, který ničí bakterie a viry,« vysvětlila doktorka Bednaříková.

(vž)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.