Sdílená péče o děti s postižením

od redakce
Tramvaj

Projekt sdílené péče o děti s postižením představují v brněnské Galerijní tramvaji aktivisté brněnského úseku Slezské diakonie. Jen v Jihomoravském kraji chtějí zapojit do této služby dvě desítky dobrovolníků.

Galerijní tramvaj je pojízdná výstava na kolejích plná textů, fotografií a sdílených příběhů. Putuje po Brně a seznamuje zájemce s principy homesharingu (sdíleného domova), tedy se zkušenostmi sdílené péče o děti s postižením. Jde o komunitní spolupráci financovanou nadačním fondem Abakus.

Rodiče dětí s mentálním či kombinovaným postižením čelí podle vědeckých studií neobvykle vysoké míře stresu – velmi často nemají k péči o své dítě dostatečnou podporu. Proto i jedno odpoledne týdně, které mohu využít sami pro sebe či pro ostatní členy rodiny, kdy se o postižené dítě stará pár hodin dobrovolník, má pro ně cenu zlata. A přesně to jim může dát homesharing. Sdílená péče je způsob, jak může téměř každý z nás dobrovolně podpořit rodiny dětí s intelektuálním či kombinovaným znevýhodněním. Proškolený hostitel (tj. rodina, pár nebo jednotlivec) si pravidelně bere dítě s postižením k sobě domů na předem dohodnutou dobu – několik hodin týdně, den o víkendu apod. Společně tráví čas přirozeným způsobem: jdou na procházku, na hřiště, uvaří si u hostitele doma jídlo, hrají si. Večer, případně další den, se dítě vrací zpátky domů ke své rodině. Hostitelem se může stát každý, kdo má trochu volna navíc, přiměřené zázemí a chuť nezištně pomáhat a projde úvodním školením.

Na zavádění konceptu sdílené péče o děti s postižením se v ČR podílí šest vybraných organizací za vedení dvou mentorů. Jak řekla koordinátorka projektu pro Jihomoravský kraj Radana Melková, homesharing přináší rodinám cenné chvíle odpočinku a příležitost k obnově sil potřebných pro náročnou péči o dítě s postižením. »Dítě v rodině hostitele získává nové přátele a dovednosti. Hostitel rodině pomáhá a zároveň smysluplně tráví svůj volný čas,« dodala.

Bližší informace najdou zájemci na: www.homesharing.cz.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.