Sdružení CZ.NIC přestalo blokovat sedm dezinformačních webů

od redakce

Internetové sdružení CZ.NIC odblokovalo sedm takzvaných dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s Ruskou speciální operací na Ukrajině. Weby už podle sdružení nepředstavují hrozbu. Osmý web Aeronet.cz zůstal nepřístupný, protože nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli. ČTK to sdělil mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek.

Hlavním cílem tohoto opatření v době zahájení speciální operace Ruské federace bylo podle Sládka omezit šíření takzvaných nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se údajně snažily relativizovat, ospravedlňovat či schvalovat “agresi”. Proti tomuto kroku CZ.NIC se nesouhlasně vyjádřilo mnoho osobností a organizací s tím, že je třeba nepravdivé informace spíše vyvracet a občanům vysvětlovat, než “demokraticky blokovat”.

Sdružení by weby dále blokovalo jen v případě, že by k tomu dostalo příkaz soudu, Policie ČR nebo jiného kompetentního orgánu státu. “Protože žádné takové rozhodnutí zmíněných orgánů sdružení CZ.NIC neobdrželo, bylo do zóny vráceno sedm jmen domén dezinformačních webů. Osmé jméno domény, konkrétně Aeronet.cz, nesplňuje pravidla registrace jmen domén, a to v tom smyslu, že nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli,” uvedl mluvčí.

Sdružení zároveň vyzvalo držitele jména domény Aeronet.cz k opravě údajů, a protože se tak dosud nestalo a držitel se sdružením nekomunikuje, je podle Sládka posledním nástrojem, jak jej upozornit, že se jménem domény není vše v pořádku, její vyřazení ze zóny na jeden měsíc. Pokud údaje opraví, bude doména neprodleně zprovozněna. V opačném případě bude zrušena a uvolněna k registraci.

CZ.NIC zablokoval weby Aeronet.cz, Protiproud.cz ,Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

(čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

fronda 28/05/2022 - 00:26

Dezinformační weby nebyly zablokovány. ČT i Seznam blily tu svou propagandu bez omezení.

ALLAn 26/05/2022 - 23:54

“Lidé musí být silní, aby byli respektováni. Učme toho padoucha Putina” Tchaj-wan. Typek stojí Putinovi na hlave a Cina to tak skandalne necha.

Jan Dvořák 26/05/2022 - 14:05

Zajímalo by mě, jak si autor článku představuje agresi bez úvozovek.

fronda 28/05/2022 - 00:24

Např. útok zločineckého Severoatlantického paktu na Jugoslávii v roce 1999?

ALLAn 26/05/2022 - 00:31

Trapné pomluvy západních zemí

“Ruské zamini odmítlo že by ruští vojáci kradli ukrajinské obiloviny a naopak Ruděnko sdělil, že Rusko spolupracuje s OSN na odblokování vývozu obilí z ukrajinských přístavů”….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.