Sedmilhář Farský se poslaneckého mandátu vzdá na schůzi Sněmovny v únoru

od redakce
Jan Farský

Farský se vzdá poslaneckého mandátu osobně na schůzi Sněmovny 15. února, oznámil dnes na twitteru. Učinit tak na velvyslanectví ve Spojených státech, není podle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné, uvedl. “Farský je usvědčený sedmilhář. O tom, že na stáž pojede, věděl před volbami a přesto kandidoval. Prve tvrdil, že pojede na šest měsíců, nakonec odletěl na osm. Je to ostuda, která deklaruje to, jak STAN vnímá politiku,” řekla minulý týden na CNN Prima News komunistická předsedkyně Kateřina Konečná.

Dodala, že Farský se poslaneckého mandátu nakonec nevzdal dobrovolně, ale až po nátlaku jeho stranických kolegů. „Lží bylo stále více a kazil politické renomé hnutí. Nyní se obávám toho, co dál STAN předvede. Tohle byla jen špička ledovce, kauz mají hodně a bude to ještě velké divadlo, které budou hrát,“ myslí si.

“Poslaneckého mandátu se vzdám osobně na příští řádné schůzi sněmovny dne 15. února 2022. Učinit tak na ambasádě není dle společného stanoviska ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády možné,” napsal Farský.

Do Spojených států odletěl v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal pozice šéfa klubu STAN, mandát si chtěl ponechat s tím, že ze zámoří případně dorazí na klíčová hlasování. Poslanecký plat chtěl posílat několika neziskovým organizacím.

Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Po tlaku opozice, koaličních politiků a výzvě mateřského hnutí STAN se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje.

Zákon to ale umožňuje udělat buď osobně, nebo formou notářského zápisu. Na základě právních analýz se ukázalo, že odstoupit od poslaneckého mandátu notářským zápisem učiněného v cizině na velvyslanectví, které v rámci konzulárních služeb některé notářské úkony českým občanům poskytuje, nelze.

V dolní komoře má Farského nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj).

Přečtěte si další články

3 komentáře

jmm 27/01/2022 - 05:30

To měl udělat než odletěl….

PetJednaLenin 26/01/2022 - 16:49

Muze si za to Farsky sam. Kdyby lhal jako komuniste Falmer kdyz dostal 500000 nebo Dolejs za loterie, mohl byt v klidu

PetJednaLenin 26/01/2022 - 18:40

já zase chlastal, promińte, ono to na mě přijde a nevím co plácám za nesmysly.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.