Školské obory připravily Petici za zachování centrálního financování nepedagogických pracovníků v regionálním školství. Peticí zároveň zahájily kampaň »Vládo, neházej nepedagogy přes palubu«. Vláda, aniž by hledala cestu pro adekvátní ohodnocení těchto tristně placených profesí (školníci, kuchařky, administrativní pracovníci, uklízečky, IT pracovníci), chce přenést problém jejich financování na kraje a obce.
Návrh převést financování nepedagogických pracovníků na kraje a obce považují školské odbory za rizikovou demontáž financování regionálního školství. Jsou přesvědčeni, že tento krok představuje bez přehánění ohrožení kvality vzdělávacího systému a důstojných podmínek nepedagogů, kteří jsou nezbytnou součástí vzdělávacího systému a bez nichž je provoz škol nemyslitelný.
PETICI můžete online podepsat nebo stáhnout ZDE
»Jde o nedomyšlený nápad, kdy do systému tzv. sdílených daní krajů a obcí, který nezohledňuje specifika školství a ani nemůže, chce vláda začlenit financování těchto pracovníků škol. To může vést k vážným diskriminačním rozdílům ve vzdělávání, protože regiony s nižšími daňovými příjmy nebudou schopny zajistit odpovídající podmínky, bude docházet k nerovnostem mezi školami. Změna financování může dokonce vést i k poklesu již tak nízkých platů či rušení pracovních míst. Podle mne rozhodně nejde o racionální krok, ale narychlo ‚upečenou‘ riskantní změnu s cílem více finančně využít zřizovatele,« vysvětluje předseda školských odborů František Dobšík.
»V současné době registrujeme velké množství reakcí z našich odborových organizací, regionálních struktur a profesních sekcí, které nás upozorňují na reálná rizika, bude-li realizován tento plán. Proto předsednictvo ČMOS pracovníků školství rozhodlo o zorganizování petice a zahájení kampaně ‚Vládo, neházej nepedagogy přes palubu‘. Chceme o rizicích nejen přesvědčovat zodpovědné politiky, ale i informovat veřejnost, rodiče i studenty. V našich postojích nejsme sami, vlivné asociace ve školství včetně CZESCHA i Svazu měst a obcí považují tento postup za nezodpovědné a velmi rizikové podcenění problému financování nepedagogů,« uvádí Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů.
»Petice by měla být uzavřena před druhým čtením novely školského zákona, ve kterém je tento nesystémový návrh zahrnut. V září 2025, pokud skutečně dojde k nešťastnému převodu financování, zorganizujeme adekvátní manifestační protest,« zdůrazňuje Markéta Seidlová.
Další informace o petici a aktivitách školských odborů ZDE
VIDEOZÁZNAM ze zmíněné tiskové konference ZDE
(red)