Občané z Háje ve Slezsku a Velké Polomi se na Prvního máje sešli na návrší nad Hájem ve Slezsku – na Ostré hůrce. Jejich předkové na táborech lidu se tady dovolávali svých práv. V prvomájovém proslovu Jan Klíma připomněl historii Prvních májů a masových protestů pracujících za spravedlivé pracovní a sociální podmínky. Vše, co se v průběhu času měnilo, nebylo samozřejmé, ale tvrdě vydobyto. V době, kterou žijeme, lidé začínají vnímat skutečné hodnoty, až když o ně přijdou. To je důvod, aby se Svátek práce nebral jen formálně, ale jako čas uvědomění.
Z návrší zněl hlas k zajištění míru ve světě. V našem prostředí to je vzpomínka na rudoarmějce, kteří před 78 lety nesli hlavní tíhu při porážce fašismu a nacismu ve 2. světové válce a přinesli nám v květnu roku 1945 svobodu. Mysleli jsme, že válečné konflikty jsou minulostí. Jak se to ale mohlo stát, že dva slovanské národy, synové a vnuci hrdinů Ruska a Ukrajiny, kteří v boji proti hitlerovským zrůdám bojovali bok po boku společně ve Velké vlastenecké válce, zabíjejí dnes jeden druhého jako nesmiřitelní nepřátelé.
Byla odmítnuta přítomnost cizích vojsk v ČR plynoucí z tzv. česko-americké dohody o obranné spolupráci, které dále zvyšuje vojenské napětí v Evropě.
V závěru setkání se nezapomnělo na národní tradici, podle které je 1. máj máchovským svátkem lásky, která spolu s prací patří k běžnému životu.