Poslanci absolvovali další kolo projednávání sporné novely pandemického zákona, a i tentokrát bylo jednání doprovázeno obstrukcemi hnutí SPD. Novelu dolní komoře vrátil Senát, když nezískala podporu ani řady senátorů stran vládní koalice.
Předchozí schvalování vládní předlohy trvalo kvůli dlouhým projevům především poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) více než 35 hodin. Podobný scénář se opakoval i v úterý. Předseda hnutí Tomio Okamura už před začátkem jednacího dne novinářům řekl, že SPD udělá opět maximum, aby novela pandemického zákona, kterou nazval legislativním zmetkem, nebyla schválena. »Nesouhlasíme, aby v době, kdy nemocnice nejsou přetížené, čísla nakažených klesají a evropské země rozvolňují, vláda oklešťovala svobody,« uvedl. Kabinet je podle něj opojený mocí a ministři se zřejmě zbláznili. SPD také vyzvala k demisi ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09).
Okamura avizoval, že poslanci hnutí podobně jako při posledním projednávání normy, budou navrhovat zařazení svých 21 předloh na program schůze. Sám se ujal slova jako první hned po zahájení schůze a v několik hodin trvajícím vystoupení navrhoval další desítku bodů. Požadoval mimo jiné diskusi »o neúnosné situaci s nepřizpůsobivými v městech a obcích České republiky«, kterou podle něj vláda odmítá řešit. Požadoval projednat také například zmrazení platů politiků, zvýšení příspěvků na péči pro zdravotně postižené a daňových slev na poplatníka nebo jmenování bývalého předsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Okamura uvedl, že cílem jeho hnutí je zabránit přijetí nejen novely pandemického zákona, ale také zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta nebo doplnění rad České televize a Českého rozhlasu. Obvinil vládní koalici ze snahy politicky ovládnout obě veřejnoprávní média.
Okamura zdůraznil, že pro SPD je prioritou například řešení zdražování. Premiéra Petra Fialu (ODS) kritizoval za to, že sliboval předložit řešení zdražování do konce prosince. »Byla to lež, nepředložili jste nic,« uvedl předseda SPD. Pozastavil se také nad tím, že vláda nemá podporu ani u svých vlastních senátorů. »To je opravdu na demisi« prohlásil Okamura.
Novela je podle opozice zbytečná
Stejně jako SPD i hnutí ANO považuje novelu za zbytečná. Předloha podle opozičních poslanců omezuje základní práva a svobody, zatímco v jiných zemích EU se protikoronavirová opatření rozvolňují.
Podle šéfky klubu opozičního hnutí ANO Aleny Schillerové by vláda udělala nejlépe, kdyby novelu stáhla. »Nesouhlasíme s tímto zákonem, tato země ho nepotřebuje. Navíc dochází k rozvolnění (opatření), nepotřebuje o to víc, aby byl schvalován ve stavu legislativní nouze,« řekla Schillerová.
Novelu pandemického zákona chce koalice prosadit k počátku března, aby mohla pokračovat některá omezení kvůli epidemii koronaviru. Pokud ji Sněmovna neschválí, ministr Válek chce vládu požádat o vyhlášení nouzového stavu.
Do uzávěrky našeho listu se poslanci nedostali ani ke schvalování programu schůze.
Pandemická novela především rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři ale i její další kritici poukazují na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali zrychlené schvalování předlohy ve stavu legislativní nouze.
Pro přehlasování senátního veta je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Koalice ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů jich má při kompletní účasti 108.
Dalšími body řádné schůze po pandemické novele budou žádosti o vydání předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo a o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k soudnímu řízení v kauze někdejší městské karty opencard. V pátek je na programu úvodní kolo projednávání zákona o státním rozpočtu.
(jad)