Jednání Sněmovny podle šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného odblokovala dohoda vládních klubů s opozicí. V předchozích dnech zasedání brzdily opoziční obstrukce, se však podařilo posunout do výboru zákon o významné tržní síle, probrat vládní strategii k uprchlické krizi či schválit odklad účinnosti stavebního zákona. Výborný novinářům řekl, že věří, že podobně by komora mohla fungovat i dál.
Sněmovní jednání provázelo tento týden od úterý do čtvrtka opět opoziční zdržování v podobě dlouhých debat o změnách programu schůze nebo přestávek na jednání klubů. Koalici se tak zatím zejména nepodařilo zahájit úvodní kolo debaty o sporném vládním návrhu na zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb. Až v pátek komora dokončila schvalování sporného odkladu účinnosti částí nového stavebního zákona a na třetí pokus posunula do výboru novelu o významné tržní síle.
Do běžné roviny se dostala diskuse o vládní strategii zvládání přílivu ukrajinských uprchlíků, kterou v úterý předčasně ukončil odchod ministrů z jednacího sálu po kontroverzním vystoupení lídra SPD Tomia Okamury. Od úterý do čtvrtka projednala dolní komora jen několik nekonfliktních bodů, zejména mezinárodní smlouvy. Vedle nich schválila technickou novelu o spotřebních daních a v prvním čtení se vypořádala s novelou o Antarktidě. Poslanci pojednali i několik volebních bodů.
Výborný řekl, že po martyriu ze začátku tohoto týdne zástupci sněmovních klubů jednali o tom, jak by zasedání mělo vypadat. “Myslím, že komunikace je důležitá věc,” podotkl. Zástupci koaličních klubů přislíbili opozičním, že ministerstvo vyslechne jejich připomínky například k předpisu o významné tržní síle, stejně tak dali prostor i debatě o uprchlické krizi.
Výborný doufá, že jednání bylo “první vlaštovkou” při cestě k odblokování Sněmovny. Dohoda podle něj spočívá v tom, že opozice bude slyšena, zároveň bude však respektovat, že koaliční strany disponují většinou 108 hlasů a ve finále mají od voličů mandát své návrhy nakonec prosadit. “Byl příklad toho, jak by to mohlo fungovat,” podotkl.
Důležitost komunikace mezi kluby zdůraznila i bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Koalice by podle ní neměla opozici “věčně přehlížet” a naznačovat jí, že její rolí je “sedět v koutku a šoupat nohama”. Připomněla, že opoziční ANO disponuje největším klubem ve Sněmovně a na program chtělo dát zvyšování cen potravin či snížení DPH na energie. “My nechápeme, proč se (koalice) tak strašně bojí o těch věcech diskutovat. Věřím, že pokud ta komunikace nastane, že se prostředí ve Sněmovně zlepší,” dodala.
(čtk)
8 komentáře
Spojené státy vedly dlouhou řadu válek. Jediná “spravedlivá” byla druhá světová. Patrně omylem. Jinak to všechno byly války dobyvačné.
Američani vynalezli tak Coca colu. Co jsou to “duchovní vynálezy”? To jako kreacionismus? 😛
Všichni kopírují a utlačují, tak proč ne Čína?
Neokolonialismus je charakteristický právě pro americký režim, ne pro Čínu.
Gorbačov a Jelcin měli představy o korektních vztazích se Západem. Místo toho zažil celý region neuvěřitelný úpadek a americký režim se choval pořád stejně agresivně.
Saúdi jsou poslušní vazalové, tak je jim bohatství milostivě ponecháno. A klidně to mohou být diktátoři a porušovat lidská práva, tady to nevadí.
Americký režim svou agresivitu stupňoval: Irák, Jugoslávie, Afghánistán, Libye, Sýrie, Ukrajina. Rusové čekali až moc dlouho, patrně se chtěli pořád nějak dohodnout a obávali se konfrontace. Neměli sílu pomoci přepadené Jugoslávii, nepomohli přepadené Libyi. Sýrii a Ukrajině pomohli až se zpožděním. Ale to šílenství už bylo nutné zastavit.
Ani náhubkovým zákonem se nepodařilo zabránit vzpomínkám občanů na porážku nacistického Německa, armádami SSSR. Přineslo to změnu i sem a zdejší antikomunisté se zdají nějak oprdění a stratilí šťávu. Iniciativu plně převzal nedomrlý Lulin -lenin s jeho nesrozumitelným vyjadřováním.
No, možná se rozpadnou Spojené státy. Každopádně přijdou o své satelitní režimy.
USA byly nejbohatší zemí odjakživa, ale postupně svůj náskok ztrácejí. Jejich bohatství ovšem pochází z krádeže cizí půdy a z drancování jiných zemí. Hodně zbohatly na obou světových válkách.
A kdo tvrdí, že tam páchají nějaká zvěrstva? Snad ne banderovská propaganda?
P.C.Roberts: Vidím, jak se západní svět proměňuje v hájemství nacizmu
To, zda se exprezident Trump může či nemůže svobodně vyjadřovat, závisí od toho, kdo vlastní Twitter. Ředitel Vnitřní bezpečnosti, instituce jako vypadlé z éry německého nacizmu, která v současnosti přebírá v USA vládnoucí roli, ustavil americké Ministerstvo pravdy, které má pravomoc umlčovat všechny, kteří se postaví proti oficiálním narativům. Jak je možné, že prezidentova administrativa se odvažuje ustavit v USA gestapáckou instituci, vybavenou pravomocí potlačovat pravdu?
Jak v USA “demokratka” s dvěma stranamí….
Už aby byla pořádná levice….
i Rozhlas – 17. listopadu 2018
Každý sedmý současný soudce byl před rokem 1989 členem KSČ
V české justici devětadvacet let od sametové revoluce působí 405 soudců, kteří byli před listopadem 1989 členy Komunistické strany Československa. To je 13,5 procenta ze všech žen a mužů v talárech.
Ten seznam v článku je a pak na justice.cz je dosti výživný !
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/soudci-clenstvi-v-ksc_1811170600_pek
://www.justice.cz/web/msp/clenstvi-v-ksc1
TWG, KDE TO JSME ?!
petka Lenin ze žlutého kontejneru z toho bude mít zánět omladnic nebo ho z toho klepne :o)
Komentáře jsou uzavřeny.