SNP = klíčová událost československých a slovenských dějin

od redakce

Úctu bojovníkům a vojákům, kteří padli ve Slovenském národním povstání na straně protihitlerovské koalice, vyjádřili v úterý 23. srpna občané a politici, kteří se sešli na pietním aktu v Praze u dvou památníků druhé světové války. Nevadil ani silný déšť, který vydatně svlažoval českou metropoli.

Iniciátory této akce k 78. výročí zahájení SNP byly Český svaz bojovníků za svobodu, Sdružení vojenských a válečných veteránů ČSBS a Vojenské sdružení rehabilitovaných Armády ČR, z. s.

První z památníků se nachází na náměstí Svobody v Praze 6, jedná se o pomník československým letcům, padlým na bojištích druhé světové války. Zde zazněly projevy hostů, mezi jinými také předsedkyně ÚV KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné. Zástupci zúčastněných politických stran a spolků položili k pomníku květiny a věnce, čímž uctili slovenské letce 1. kombinované letky coby součásti 1. čs. armády na Slovensku složené z povstaleckých vojenských jednotek Slovenského štátu a československých letců 1. čs. samostatného stíhacího leteckého pluku.

Poté se účastníci přesunuli několik set metrů směrem na Vítězné náměstí, kde se před budovou Generálního štábu AČR nachází nepřehlédnutelný, vysoký pomník všech čs. zahraničních vojáků, kteří bojovali proti hitlerovcům na všech frontách druhé války.

Památku SNP nést dále

Mezi účastníky jsme zaznamenali poslance Jiřího Kobzu (SPD), poslance a starostu Prahy 15 Milana Wenzla (ANO), místopředsedu Trikolóry Josefa Slámu, vedoucího delegace Ústřední rady Slovenského svazu protifašistických bojovníků (SZPB) Kamila Krištofíka, Milana Barteka ze slovenské strany Hlas–sociální demokracie, tajemníka Sdružení čs. zahraničních letců–Východ Pavla Šmidrkala, Ilonu Müllerovou za Společnost M. R. Štefánika a předsedu ČSBS Jaroslava Vodičku.

»Vzpomínáme na účast našich vojáků ve Slovenském národním povstání, vojáků v zahraničních jednotkách, a především na to, že navzdory všem snahám o přepisování dějin zůstalo zde dědictví hrdinství čs. vojáků. Nikdo nerozlišoval, kdo je Čech a kdo je Slovák, byli to všichni vojáci čs. armády. Nebýt jich, téměř nikdo z nás by tu dnes nebyl, protože by nás Němci zlikvidovali,« zdůraznil Jiří Kobza s tím, že je nutné památku těchto hrdinů nést dále a předávat dalším generacím.

Na pražském Vítězném náměstí, kde se nachází pomník čs. zahraničních vojáků druhé světové války.

Nezaplétat se do nových válek

Místopředseda KSČM Milan Krajča ve své řeči připomněl, že SNP bylo klíčovou událostí čs. a slovenských dějin. Zúčastnili se ho lidé desítek národů. Za všechny zmínil národního hrdinu Jana Švermu, komunistického novináře a politika, který na Slovensku během SNP padl. Šverma byl jediným poslancem prvorepublikového parlamentu, jenž zahynul v boji s fašismem se zbraní v ruce, připomněl Krajča, a takových bojovníků byly tisíce. »Dnes, v této době, je nutné pozvednout hlas proti všem, kteří se snaží rehabilitovat fašismus, a postavit se všem, kteří se navzdory válečné zkušenosti, již naše národy mají, snaží nás zaplétat do nových nespravedlivých válek. Takový by měl být odkaz bojovníků proti fašismu a bojovníků ve Slovenském národním povstání.«

Slovenský host Milan Bartek pozdravil účastníky jménem bývalého předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho, jenž je předsedou strany Hlas–sociální demokracie. Poděkoval, že čeští občané uctívají památku SNP, těch, kteří »tam pod Banskou Bystricou, v horách, na Horehroní« bojovali a přinesli svobodu i celé Evropě. Je to memento pro budoucí generace.

V povstání se přihlásili k čs. státnosti

SNP jako jednu z nejvýznamnějších událostí novodobých dějin vnímá člen Ústřední rady SZPB Kamil Krištofík. Podtrhl, že v SNP se povstalci a odbojáři přihlásili k příslušnosti k československé státnosti, že povstání vázalo německé divize, jež tím pádem nemohly být použity jinde na frontě, a omezilo moc klerofašistického státu. Za toto nutno děkovat nejen povstalcům na Slovensku, ale také občanům 32 národů a národností, kterých působilo a bojovalo v povstání kolem 8400. Historické publikace zpravidla uvádějí na 2000 českých účastníků v SNP, Krištofík se však domnívá, že jich bylo více. »O mnohém hovoří hlášení velitele povstání generála Goliana, který v září (1944) sděloval ministru obrany čs. londýnské vlády, že na Slovensko přicházejí občané české národnosti a jsou z nich vytvářeny oddíly,« připomněl. Právě účastníci SNP mají být příkladem mladé generaci! »Važme si hrdinů. Pokud si jich nebudeme vážit, nebudou žádní, až je budeme potřebovat,« zakončil svou řeč Krištofík.

Předseda ČSBS Vodička ukončil pietní akt, po celou dobu zkrápěný deštěm, slovy, že »naši politici jsou takoví, jací jsou, s tím musíme přežít – a doufám, že ne dlouho«.

Poté zástupci stran a spolků položili k památníku věnce a květiny.

Na Slovensku oslavy SNP tak jako vždycky

Po skončení odpověděl Krištofík na otázky zpravodajky týdeníku NAŠE PRAVDA, jak se v současné době a současné politické situaci slaví SNP na Slovensku. »SNP se slaví tak jako předtím,« odpověděl Krištofík.Sice Muzeum SNP v Banské Bystrici převzalo ministerstvo obrany, což je jistá novinka, ale i letos se připravují v tomto historickém centru povstání »normální oslavy« a kromě toho členové Slovenského svazu protifašistických bojovníků jsou aktivní ve svých organizacích a svých městech. Například Krištofík je předsedou Oblastního výboru SZPB v Novém Městě nad Váhem, kde proběhnou také připomínky 78. výročí SNP, jakož i v dalších městech této oblastní organizace – Myjavě a Staré Turé.

Na Slovensku se připomínají i levicové osobnosti spojené se SNP, například Gustáv Husák, Karol Šmidke či Jan Šverma. »Ano, tato vládní garnitura je nebude příliš oslavovat, ale zmiňují se u nás i tato jména. A u běžných lidí nejsou tyto historické osobnosti nijak ostrakizovány,« ubezpečil Krištofík. (mh)

Přečtěte si další články

18 komentáře

Rudý vítr 25/08/2022 - 05:17

Pravý hrdinové nikdy nezapomeneme.

Rudý vítr 25/08/2022 - 05:17

Pravý hrdinové nikdy nezapomeneme.

AntoniO Gramsci 25/08/2022 - 05:08
Pozorovatel 25/08/2022 - 00:43

Asi týden před invazí se ukrajinská armáda přesunula ke všem velitelským stanovištím do pole pravděpodobné osy ruského postupu. …přesunout[d] armádní letecké prostředky, včetně vrtulníků a tryskáčů, z hlavních základen …“
“Několik ukrajinských protivzdušných obran bylo přesunuto den před invazí, takže zůstaly Rusům neodhaleny a během několika minut vedly protiútok,”

Paterak 25/08/2022 - 12:50

Ne že by Rusko nemělo žádné spojence, Venezuela, Eritrea, Severní Korea a podobně

Pozorovatel 25/08/2022 - 00:41

Asi týden před invazí se ukrajinská armáda přesunula ke všem velitelským stanovištím do pole pravděpodobné osy ruského postupu. …přesunout[d] armádní letecké prostředky, včetně vrtulníků a tryskáčů, z hlavních základen …“
“Několik ukrajinských protivzdušných obran bylo přesunuto den před invazí, takže zůstaly Rusům neodhaleny a během několika minut vedly protiútok,”

stepní Hitler 25/08/2022 - 00:41

A já si vybral předmostí pro svůj útok na Kyjev právě to letiště, které ředitel CIA William J. Burns během návštěvy Kyjeva 12. ledna varoval Ukrajince, “že se Rusko pokusí zabavit.”

nezávislý porotce z NATO 25/08/2022 - 01:59

No jo, Hostomel a hrdina Zelenskij

nezávislý porotce z NATO 25/08/2022 - 00:45

No jo, Hostomel a hrdina Zelenskij, malý vovo

za vůdce!, myslím Putina 24/08/2022 - 22:21

UŽ JE TO PŮL ROKU …

SLOVAN 24/08/2022 - 22:01

ČEST a SLÁVA všem bojovníkům SNP !!! NEZAPOMENEME !!!

prý fašista 24/08/2022 - 22:20

Ok, nikdo netvrdí opak.
No komouši u památníku zahraničních cs vojáků a letců je CHUCPE

fronda 26/08/2022 - 00:20

Proč?

připomínám: 2,5% a 75+ 🍒📉⏳👎 24/08/2022 - 20:27

21. října 2021 vypadli komouši po dlouhých 100 letech z českého parlamentu!

mudrc 24/08/2022 - 21:12

Málokdy oslavuju, ale loňský říjen jsem oslavil hodně, protože komunisti konečně zmizeli. Díky agentu Falmrovi, který KSČM dotáhl k bankrotu.

upřesnění 24/08/2022 - 17:36

Kdepak nase armada a vojaci, starobolseviky zajima jen putlerova valka

upřesnění 24/08/2022 - 17:35

Kdepak nase armada, starobolseviky zajima jen putlerova valka

POZOR !!! 24/08/2022 - 15:45

Pomníky čs. letců, čs. zahraničních vojáků a nestydatí bolševici.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.