Soud v Brně zpřísnil trest muži, který ve vězeňské nemocnici zaútočil na Ratha

od redakce

Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest muži, který loni ve vězeňské nemocnici zaútočil nůžkami na bývalého politika Davida Ratha, jenž si ve vězení odpykával trest. Uložil mu souhrnný trest 6,5 roku vězení, muž si už odpykává trest za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání. Obžalovaný vinu popřel.

Někdejší středočeský hejtman pracoval na částečný úvazek jako lékař v brněnské vazební věznici, když si odpykával sedmiletý trest za korupci. Při rutinní prohlídce jej loni v květnu napadl nůžkami jiný vězeň, obžalovaný Hoang Anh Vu. Podle rozsudku mohl Ratha vážně zranit. “Šlo o aktivní pohyb vůči poškozenému, výpad směřoval do oblasti krku, což potvrdili doktor Rath i strážný,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Útok podle Zámečníka mohl Rathovi způsobit těžkou újmu na zdraví.

Rathovi se nic nestalo, výpad obžalovaného vykryl rukama. Kdyby tak neučinil, osmnácticentimetrové nůžky, které obžalovaný sebral volně položené na stole, poškozenému mohly probodnout například krční tepnu. Podle obžaloby tak šlo o těžké ublížení ve stadiu pokusu a také výtržnictví, protože muž se činu dopustil před více lidmi.”Jednání bylo obžalobou kvalifikováno správně,” uvedl soudce.

Hoang Anh Vu uvedl, že byl tehdy ve vazbě poprvé a že v minulosti byl napadený, což mu situaci připomnělo. Uvedl, že šlo o obranu. Podle něj jen držel nůžky před sebou, nikoho nenapadl. “Já jsem neměl v úmyslu nikoho napadnout, nikdy jsem nikoho nenapadl a nikdy jsem to ani neměl v úmyslu. Pana doktora Ratha jsem viděl poprvé, neměl jsem žádný důvod, abych jej napadl,” uvedl muž. Podle rozsudku ale tato obhajoba byla vyvrácena všemi třemi svědky, tedy jak Rathem, tak strážným a zdravotní sestrou, kteří byli v místnosti přítomni.

Muž byl už dříve odsouzený za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí v podobě vykázání, ve vězení si odpykává trest tři roky a čtyři měsíce. Dnešním rozsudkem mu soud trest zpřísnil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhajoba se proti němu mohou odvolat.

Rath si ve vězení odpykával sedmiletý pravomocný trest, uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. V červnu mu ale odvolací pražský vrchní soud prodloužil dříve uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy.

(čtk)

Přečtěte si další články

3 komentáře

Rudý vítr 17/10/2022 - 13:19

Sledujte @neCT24

DRUHÁ NEJ ARMÁDA NA UKRAJINĚ
…………………

Do orenburgských škol přišla “prosba”, říkejme spíš požadavek a školy ho hned rozdaly žákům pro rodiče, seznam věcí, co je třeba nakoupit pro Z-loupežníky. Od ruksaku přes cigarety po tampony a sušenky. Dát do krabice, přidat dopis od dítěte s obrázkem a odnést..ubohá armáda..

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Vladimír Kusyn 15/10/2022 - 17:10

David Rath je mnoha lidem nepříjemný člověk . Mnoho toho asi ví, na své bývalé spojence . Bydlel jsem dlouhou dobu v Kutných Horách , tam byl Středočeský hejtman oblíben . Dnes si odpykává trest a tak se nemůže v tisku a na veřejnosti bránit ! Tak si do něj může kdokoliv zavrtat a nikdo ho nebude žalovat. Je sice svoboda tisku a cenzura nefunguje – oficíálně ! Jenže redakční rada a šéfredaktor dají – STOP – a vše upadne do kanálu . Já mám rád objektívní zpravodajství, pokud takové ještě existuje . Všechno řídí peníze a majitelé tisku a serverů . Kapitál buduje další kapitál ! To volně cituji Karla Marxe ! Vladimír Kusyn !

fronda 14/10/2022 - 22:36

Jakýpak kolonialismus? Německo bylo poraženou a okupovanou zemí (stejně jako např. Maďarsko). Kde byli všichni ti “prodemokrati”, když Hitler nastolil svou diktaturu? Kde byli, když začal válku? Najednou se ovšem vyrojili, když po nich vedení NDR (mnohdy přeživší z nacistických koncentráků) chtěli, aby trochu mákli a znovu vybudovali svou zemi.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.