Společné působení zesílí volební výsledek

od redakce

Aktuální nepříznivou situaci české i evropské politické levice projednali účastníci tradičního Diskusního čtvrtku v Brně. Potvrdili, že radikální politická levice má šanci uchopit a vyargumentovat podporu zájmů obyčejných lidí tématy, jakými je zdražování potravin, bydlení, paliv, vody atp. Platí, že když se ekonomice daří, voliči v politickém středu hlasují pro pravici. Naopak, když se ekonomice nedaří, středoví voliči hlasují pro levici. Situace nabádá vytvořit společnou synergickou koalici levicových stran, jaká se nyní osvědčuje pravici.

Účastníci Diskusního čtvrtku se shodli v tom, že společné působní levicových stran stejným směrem zesílí jejich volební výsledek. Naopak při jejich trvání na samostatném účinkování žádná neprojde přes pětiprocentní hranici získaných hlasů ve volbách, což zabrání jejich vstupu mezi zástupce veřejnosti na radnici či v Parlamentu ČR.

Ukazuje se, že nejpůsobivějším prostředkem volební agitace je dnes internet, který překonal roli plakátů, transparentů a mítinků z 90. let. Proráží šokováním příjemců nečekaným tématem. Sociologický výzkum levicové populace prokázal, že KSČM volí nejčastěji lidé starší 60 let věku, zatímco ČSSD volí zhusta osoby ve věku 45 až 59 let. Levicově smýšlející občané tvoří velmi nestejnorodou skupinu. Mnozí mají levicové názory, aniž o tom vědí, přičemž hlasují pro pravicové strany. Nejméně vyznávají levicové názory mladí lidé. Jak se dostat do jejich naučené propagandy, je nelehký úkol sociologů.

Jiří Málek ze Společnosti pro evropský dialog v brněnském Diskusním čtvrtku osvětlil neuspokojivý stav české i evropské levice. Odborníci hledají, jaké poučení si vzít z Pařížské komuny, z Velké říjnové socialistické revoluce a z nynějšího útlumu účinnosti působení. Třeba v Rakousku je zajímavá práce vítězné Komunistické strany Rakouska (KPÖ) ve Štýrském Hradci při pomoci lidem postiženým kapitalistickými metodami. V Německu se strana Levice (Die Linke) dostala do parlamentu jen velmi těsně. Dříve stavěla na levicových názorech občanů bývalé NDR, dnes naopak jsou daleko levicovější lidé v západní části SRN. Pokud jde třeba o Rusko, komunistická strana tam narostla, nesmí však příliš kritizovat prezidenta Putina.

Při minulých poslaneckých volbách nastaly velké úbytky voličů fandících KSČM a ČSSD. Také proto, že dle jejich úsudku to, co chtějí, jim síla těchto stran nedokáže v reálu s jistotou prosadit. Společná práce pravicových marketérů odebrala jen komunistům na 40 000 hlasů. Veřejnost není levicově orientovaná. Vyprázdnění levicových pozic pomohla též záře nových moderních politických subjektů. Levicové strany v současnosti ani nemají žádnou velmi významnou vůdčí osobnost.

Sociolog z Klubu společenských věd Jan Mišovič z výsledku předvolebního výzkumu populace usoudil, že dvě třetiny hlavně starších lidí vyznává socialistický nebo sociálnědemokratický světonázor. Dělníci se hlásí ze 40 procent k levici a z 20 procent k politickému středu. Čtyři pětiny dotázaných přiznaly, že česká veřejnoprávní média zkreslují českou historii.

Sociolog z Institutu české levice Jan Klán osvětlil účastníkům brněnského semináře nejnovější metody a způsoby oslovování voličů. Např. jak v současné společenské situaci účinně hájit zájmy obyčejných lidí a řešit místo líbivých zástupných témat jejich zásadní životně důležité problémy.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD 

Přečtěte si další články

7 komentáře

PetJednaLenin 25/01/2022 - 14:33

Já byl včera zase vožralej jako sliva a druhý den plácám nesmysly, včera jsem vypil šest piv a tři velký rumy,dnes budu pokračovat v chlastu a zítra zase něco vymyslím. prostě chlast je slast a nabádá k velkým myšlenkám a různým inspiracím .

fronda 25/01/2022 - 00:17

V roce 2022 objevit význam internetu… Není to předčasné? :P
Pravice mohla utvořit slepenec, protože se zásadně neliší. Na “středolevici” by se mohla sjednotit ČSSD s ANO, ale komunisté jsou originál.

PetJednaLenin 24/01/2022 - 13:20

Proste si Bures z ANOfertu koupil za par vyhod vase vedeni a kampani + uplacenim volice. A to je Konečná.

fronda 25/01/2022 - 00:13

Tak to je bohužel pravda. Není to Konečná, ale měli jsme Filipa.

PetJednaLenin 24/01/2022 - 13:13

Internetové seznamky byly takových výlevů plné: „Jsem kluk jako buk. Velikost mužství nad 17 cm. Pohlaví mám částečně vyholené. Oblíbené polohy zezadu, na koníčka a vlastně skoro všechno…“ Předchozí řádky jsou ovšem přece jen něčím zvláštní – napsal je o sobě Jan KLÁN, čerstvý poslanec za KSČM. Honza je zaslouženě KLÁDA!

fronda 25/01/2022 - 00:11

Tady prostě někdo závidí. Nebo se rozmnožuje dělením?

Ing. Alois Kupsa 24/01/2022 - 13:02

Je moc dobře, že shora komunikovaná tématika je v popředí zájmu. Rád bych sdělil, že cítím potřebu oslovovat co největší počet lidí obecně. A v této souvislosti mne mrzí, že např. Otevřený dopis vládě ze 17.12.21 byl publikován tak, že se ke mně dostal pouze prostřednictvím e-mailu. A když jsem se na něj chtěl odvolat v diskusi na Senior parlamentu, tak jsem jej nenašel ani na facebooku ani v Parlamentních listech a dokonce ani v těchto Halo Novinách.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.