Srovnávat Putina s Hitlerem je nevhodné

od redakce

Vzpomínkový akt k 78. výročí ukončení druhé světové války v Evropě se konal též v Brně na bývalém popravišti ve dvoře studentských Kounicových kolejí. Po zavření českých vysokých škol německými fašisty se v »Kouničkách« vystřídalo na 35 000 českých antifašistů, vlastenců, jejichž cesta pak vedla do nacistických věznic a koncentračních táborů i na popraviště. Jen na kolejním dvoře Němci zabili zastřelením nebo oběšením skoro půldruhého tisíce odbojných Čechů, občas i s obecenstvem zfanatizovaných německých matek s dětmi za vybrané vstupné.

Klub vojenské historie Rudé armády, vpravo primátorka Brna Markéta Vaňková.

Hold obětem nacistického řádění tam vzdali v neděli 7. května pietním položením věnců a kytic představitelé města Brna, Jihomoravského kraje, státních i politických institucí, spolků a také občané. Neblahý úsek dějin budovy určené k ubytování vysokoškolských studentů tam připomíná historická expozice (přístupná veřejnosti z parku) a sochařská díla českých umělců. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) v projevu zdůraznila, že němečtí a jiní fašisté a nacisté vyvraždili za druhé světové války miliony lidí, téměř vyhladili židovské etnikum a zničili všechny mravní hodnoty, které by měl rozumný člověk vyznávat. Upozornila, že podobné zločiny se odehrávají v Evropě i nyní na Ukrajině. Ve své politické předpojatosti uvedla, že stejně jako Adolf Hitler i Vladimir Putin neskrývá své mocenské ambice a touhu vládnout všem, koho si dokáže podrobit svou silou.

Kytici květů položili k popravišti na dvoře Památníku Kounicovy koleje také brněnští komunisté v čele s předsedou městské organizace KSČM Jiřím Fazorem. Mnozí posluchači se podivovali nad nemístným podobenstvím Hitlera s Putinem v primátorčině projevu. Fazor naší redakci sdělil: »Pietní akt k uctění obětí fašistické zlovůle byl důstojný. Nelíbila se mi ale skutečnost, že primátorka Vaňková do svého proslovu zamíchala Vladimira Putina a dle současné ideologické módy jej přirovnala k Adolfu Hitlerovi, což se opravdu nehodí. Většinu Československa a také Evropy osvobodila Sovětská armáda. A plést do této historické skutečnosti současný konflikt mezi bratrskými národy bývalého SSSR, je podle mě nevhodné,« podtrh šéf brněnských komunistů Fazor.

Po ukončení připomínkového aktu měli účastníci možnost prohlédnout si Pamětní síň Památníku Kounicovy studentské koleje, což je od roku 1978 národní kulturní památka.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.