Středula podle Dufka udělal v prezidentské kampani odborům ostudu

od redakce

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumil Dufek se velmi ostře vymezil vůči šéfovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi, který se účastnil prezidentské kampaně, aby z ní před prvním kolem v průběhu televizní debaty kandidátů vystoupil a odkázal své případné voliče na kandidátku Danuši Nerudovou.

»Mám-li se vyjádřit k tomu, jakou roli vlastně předseda ČMKOS Josef Středula sehrál svojí kandidaturou na prezidenta České republiky, musím říci, že velmi trapnou, a řekl bych i hloupou. Vždyť touto svojí kandidaturou ve své podstatě ztrapnil odbory, a to zejména v očích naší veřejnosti, což není pro něho zrovna dobrá vizitka,« vzkázal bez servítků Dufek.

Připomněl, že Středula svou kandidaturu vyhlásil v průběhu jednání VIII. sjezdu ČMKOS, kdy ho delegáti znovu zvolili do čela této odborové centrály proto, aby v této své odpovědné funkci hájil zájmy zaměstnanců v České republice. Na Dufka toto »divadlo na sjezdovém pódiu«, jak uvedl, učinilo dojem, že Středulova prezidentská kandidatura má za cíl »vyšplhat se po zádech řadových odborářů do nejvyšší státní funkce«. Podle něho jde o »koryto«. Takové jednání považuje za urážku poctivé práce odborářů.

Dufek, jak sám uvedl, po celá tři desetiletí, kdy pracuje v odborovém hnutí, nesouhlasil, aby představitelé odborů usilovali o zvolení do vysokých státních a politických funkcí. »Podle mne by měli nejprve zanechat všech odborových aktivit, a potom, jako řadoví občané, by mohli kandidovat. Jsem toho názoru, že takovéto kandidatury odborářů do vrcholové politiky, a bylo jich v naší zemi několik, našim občanům nic nepřinesly. Jakmile byli tito odborářští ‚bossové‘ ve vrcholných politických a státních funkcích, tak se na odbory, tedy na řadové odboráře vždy vykašlali,« uvedl. Do této hry některých bývalých odborářských celebrit plně zapadá i »celá naprosto nepovedená kampaň Josefa Středuly v rámci prezidentské kandidatury«.

Důkazem má být i dle něho nepovedená demonstrace na pražském Václavském náměstí 8. října loňského roku, která nebyla tolik navštívena občany, jako předchozí demonstrace jiných organizátorů. Dufek je toho mínění, že masovější neúčastí na této demonstraci odboráři řekli, co si o Středulově kandidatuře myslí.

Doporučit Nerudovou byl podraz

Šéf ASO se ostře vymezil vůči Středulovu doporučení – poté, co veřejně odstoupil z prezidentských voleb – »volte Danuši Nerudovou«. Takovou výzvu označil za ubohou a neúnosnou, dokonce za podraz. Připomněl, že tato kandidátka stála v čele Komise pro spravedlivé důchody při ministerstvu práce a sociálních věcí a její působení v komisi bylo »trapné«. V podstatě Nerudové šlo – uvedl Dufek – o mediální zviditelnění a faktickou součást přípravy na kandidaturu do funkce prezidenta republiky.

Dufek nechápe odkázání Středulových voličů k Nerudové i z toho důvodu, co nyní vystupuje na povrch o jejím působení ve funkci rektorky Mendelovy univerzity v Brně – to »Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni může jen blednout závistí«. Je přesvědčen, že »někdo veřejně podváděl, a při tom ještě kandidoval na prezidenta republiky, jako by se nic nestalo«.

»Vybílený« účet

Když už Dufek podrobil drtivé kritice Středulovo chování v prezidentské kampani, připomněl i »vybílení« účtu a náklady na fotografa v rámci prezidentské kampaně, které byly utraceny během jednoho týdne. »Vybílit účet s osmi miliony korun, a to až do dna, to je opravdu unikum. Připomíná mně to, jako když Odborový svaz KOVO před lety prodával jednu nemovitost v centru Prahy, a přitom se někde ‚vypařilo‘ cca 100 milionů korun.«

Dufek rozcupoval na kusy i počínání Středuly v čele odborové konfederace. Podle něho Středula jako předseda odborů nikdy kolektivně nevyjednával. »Když si vzpomenu na jeho nápady, například na jednáních tripartity či při jiných odborářských akcích, tak tato jeho doporučení byla trapná a nikdo se jimi neřídil a prakticky ani neřídí. Pokud šlo o návrhy na řešení situace, například i z jiných odborových svazů, tak tyto návrhy blokoval s tím, že nebyly jeho vlastní. Příkladem je vyjednávání o výši minimální mzdy pro letošní rok, kdy odmítal návrhy na kompromisní řešení. Výsledkem byla nižší částka, než by byl dojednaný kompromis,« řekl Dufek dle svého stanoviska zprostředkovaného naší redakci přes redaktora portálu Odbory.info Asociace samostatných odborů Miroslava Svobodu.

»Ať si ostudu nese sám«

Dufek uvedl jako charakteristické pro Středulu, že umí na kamery a před médii hovořit »plamenně a jak všem pomůže«, ale když novináři odejdou a kamery se zastaví, prý nic konkrétního nedohodne.

Dufek trvá na tom, že Středula svou kandidaturou na prezidenta ČR odbory velmi ztrapnil a v očích občanů jim de facto udělal ostudu. Doufá také, že se do budoucna nebudou v mediálním prostředí používat výrazy typu »Středula, předseda odborů« či »Středula, předseda odborových svazů«, neboť stojí v čele jen jedné odborové centrály – ČMKOS. »Ať si ostudu nese sám a netahá do toho ostatní odboráře. Podle mého názoru by předsedové odborových svazů v rámci ČMKOS neměli k tomuto vývoji zůstat lhostejní a měli by dobře rozmyslet, jak budou na vzniklou situaci dále reagovat. Vždyť Josef Středula svým jednáním vytvořil v odborech krizi, čímž například velmi ztížil pozici odborů v tripartitě. Řekl bych, že jeho setrvání v čele ČMKOS je neúnosné.«

(svo, mh)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.