Studenti se účastní Letní univerzity v JE Dukovany

od redakce

Třicet jedna studentů ze sedmi fakult českých vysokých škol přijelo před zahájením akademického roku do Jaderné elektrárny Dukovany, aby se tam účastnili 14. ročníku Letní univerzity. Zájem studentů o energetiku je podle přednášejících velmi vysoký, a to včetně zájmu o práci operátorů blokových dozoren.

Dvoutýdenní stáž v pátek završí přednáška a setkání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou a ředitelem elektrárny Romanem Havlínem.

Zájem o letošní Letní univerzitu projevilo 106 vysokoškolských studentů druhých až čtvrtých ročníků z celé ČR, ale z důvodu omezené kapacity se jí mohlo účastnit pouze 31 z nich. Program Letní univerzity tvoří především přednášky a exkurze do provozu elektrárny. Studenti se nejprve seznámili s teorií a poté si vše ověřili prakticky přímo v provozu elektrárny. »Studenti se za doprovodu odborníků podívali přímo do provozu elektrárny. Podrobně se seznámili například s provozem strojovny, chladicích věží, ale také simulátorem blokové dozorny. Zavítají také do kontrolovaného pásma na reaktorový sál,« uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín a dodal:»Nejde jen o možnost podívat se do provozu elektrárny, ale především to je příležitost pro nás i studenty navázat vzájemnou spolupráci už při jejich studiu a také do budoucna.«

Prestižní vzdělávací akce

Letní univerzita patří mezi prestižní vzdělávací akce pro vysokoškolské studenty technických oborů. »Zájemci mohou nabité informace a poznatky využít pro svoji diplomovou práci, případně se domluvit na další individuální praxi. Nejlepší z nich mohou získat i stipendium,« doplnila Linda Navrátilová, specialistka strategického náboru Skupiny ČEZ. Až polovina účastníků stáže nachází v rámci Skupiny ČEZ své budoucí zaměstnání.

»Největší zážitky mám z provozu! Dostali jsme se na spoustu míst, kam se člověk jen tak nepodívá. Přestože energetiku studuji, pořád je pro mě mnoho míst nových a zajímavých. Nejvíc se těším do kontrolovaného pásma. Zajímá mě, jak to funguje a vypadá kolem reaktoru,« řekl účastník stáže David Kopřiva, student Energetického inženýrství VUT v Brně.

Mladí technici přijeli do Kraje Vysočina z celé ČR. Nejpočetnější zastoupení studentů je z Vysokého učení technického v Brně, Českého vysokého učení technického v Praze a dále z VŠB–Technické univerzity v Ostravě a Univerzity Karlovy v Praze. Zájemci o práci ve Skupině ČEZ najdou více informací na www.kdejinde.cz.

(vž)

FOTO – Jiří BEZDĚK

Přečtěte si další články

2 komentáře

Paterak 02/09/2022 - 19:56

U nás byl zástupce Gazprom doma, díval se na vyúčtování, kroutil hlavou a říkal,že má pro nás podpultovku. Když mu dáme na místě 10.000.-, tak nám budou dodávat plyn doživotně zadarmo. Ha. Kdo z vás tady to má ☺️

očima nezúčastněného pozorovatele 01/09/2022 - 18:35

Žalud vykrádá místní zpravodaje.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.