Teplárny Brno zdražují »jen« na dvojnásobek

od redakce

Od listopadu na dvojnásobek zdraží teplo městská a. s. Teplárny Brno. Její odběratelé, tedy většina Brna (včetně více než 100 000 domácností), nově zaplatí za jednu gigawatthodinu 1672 korun. Pro průměrnou domácnost se spotřebou asi 20 gigajoulů za rok to znamená zaplatit měsíčně o asi 1500 Kč více.

Teplárny Brno, které topí plynem a v záloze mají k otopu zásobu lehkého topného oleje, dlouhodobě pracují na použití jiného zdroje energie. Pořizují si nový kotel na spalování biomasy (jako dřeva z městských parků a zvláště štěpky z rozsáhlých Lesů města Brna). Zejména však vybudováním horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna, což konečně schválila vláda ČR. Na vzniku tohoto horkovodu začali pracovat už před skoro půlstoletím komunisté. Avšak revolucionáři Občanského fóra projekt v roce 1989 rozmetali jako projev odporné totalitní megalomanie.

Generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon za důvod zdražování označil energetickou krizi ve světě a s ní spojený prudký nárůst cen zemního plynu. Jeho cena postupně rostla, až se dostala nad 300 euro za megawatthodinu. To je více než šestinásobek oproti ceně k plynu podzimu minulého roku. »Navýšená cena tepla nekopíruje skutečný strmý nárůst ceny zemního plynu na burze. To umožnilo nejen zastropování cen plynu, ale i promyšlená strategie nákupu zemního plynu v čase. Plyn pro rok 2023 jsme začali nakupovat v létě roku 2021 a nakupujeme jej postupně. Svou roli sehrává i využití tepla ze spalovny odpadu SAKO Brno,« doplnil Fajmon.

Teplo zdražují dodavatelé v řadě dalších měst. Třeba v Břeclavi způsobilo pobouření občanů oznámení, že budou platit nově pětinásobek dosavadní ceny.

(vž)

Přečtěte si další články

3 komentáře

fronda 17/10/2022 - 15:32

Zdražování je samozřejmě nepříjemné, ale je potřeba si uvědomit, že je to jenom malá oběť, kterou tímto pokládáme na oltář speciální vojenské operace a boje proti nacismu ve srovnání s tím, co dává hrdinný ruský lid. Já to budu platit rád a klidně bych připlatil ještě víc.

dědek 17/10/2022 - 13:36

Správná připomínka s tím parovodem do Brna. Stejně tak byl naprojektován parovod do Č. Budějovic z Temelína. Nakonec se realizovalo jen vytápění malého Týna n/V. Těžko, přetěžko se hledá na současném režimu něco, co udělal dobře, nebo co aspoň nez_urvil.
Byly také naprojektovány další 2 JE u nás a 1 na Slovensku, které už měly být dávno spuštěné a nahradit uhelné elektrárny. Ale to bychom chtěli po současném režimu příliš. Jeho maximum bylo s odřenými zády dokončit aspoň 2 ze 4 projektovaných reaktorů rozestavěného Temelína. Opravdu smutný pohled na torza Československa.
A že se zdražuje teplo? Proboha, co se nezdražuje?

svaty_Vaclav 17/10/2022 - 13:17

Sledujte @neCT24

Peskov má dnes narozeniny. Tak všechno nejhorší, Dmitriji.
…………………

Ruští záchránaři budou teď chráněni před dopady negativních zpráv, resp.aby na ně nebyl dopuštěn negativní informační dopad o průběhu specoperace, budou sledovat každý den Rossiju 24 a briefingy min. obrany, mimo každodenní instruktáže (5-10 min) o průběho specoperace.

………. Sláma Ukravína ! ……….

Sledujte @neCT24

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.