Transformace nemocnic se zatím odkládá

od redakce

Ohlášená transformace nemocnic v Jihomoravském kraji nebude zařazena do programu jednání jeho zastupitelstva 3. listopadu.

Před čtrnácti dny krajští radní odsouhlasili záměr optimalizace provozu krajských nemocnic. Na přípravě jejich transformace začalo pracovat už předchozí vedení jihu Moravy zadáním studie proveditelnosti. Z jejích závěrů vychází současné vedení kraje.

Od komunistů a dalších politických stran sklidili krajští konšelé kritiku za nikde řádně neprojednanou utajovanou vizi direktivně spojit do houfu jedné akciové společnosti nemocnice ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově, Kyjově, Ivančicích, Letovicích, Tišnově a Hustopečích. Takto ohromný projekt může ovlivnit lékařskou péči pro lidi z kraje.

Tato zpráva vyvolala mezi veřejností velkou diskusi. Lidé žádali vše dovysvětlit a projednat s laickou i odbornou veřejností, i přímo v nemocnicích. Krajští radní proto tento žhavý bod vyřadili z programu jednání letošního listopadového krajského zastupitelstva.

»Dosavadní systém krajských nemocnic je dlouhodobě neudržitelný a je potřeba ho zefektivnit. Musíme hledat nejvhodnější řešení pro zajištění dostupné a kvalitní péče na jižní Moravě,« doplnil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Samospráva strádá neúčastí zástupců KSČM

Předseda Jihomoravského krajského výboru KSČM Pavel Březa k tomu konstatoval: »Z uvedeného je zřejmé, že rozhodování samosprávy Jihomoravského kraje strádá neúčastí zástupců za KSČM v zastupitelstvu. Určitě bychom nedopustili, aby rozhodování v zásadních otázkách dospělo k závěrečnému schvalování bez diskuse v přípravném období.« Předseda Městského výboru KSČM v Brně Martin Říha připojil: »Obávám se, že jde o proces nežádoucí privatizace zdravotní péče. Její dostupnost a kvalita se zhorší. Komunisté toto odmítají! Chceme jasně zachovat zdravotní péči ve vysokém standardu a rozsahu plně hrazené ze zdravotního pojištění,« podtrhl.

(vž)

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 31/10/2022 - 22:08

Hnědala k Hnědenskému, vrána k vráně sedá.

Josefko 31/10/2022 - 14:35

Doufám, že si Martin Říha osvojí zkušenosti z Jihočeského kraje, kde byla založena :

Rodina jihočeských nemocnic a.s. tvoří jednu skupinu – holding. Je jednotně řízena a jednotlivé nemocnice mezi sebou spolupracují. Jihočeský kraj založil pro jednotné řízení skupiny jihočeských nemocnic společnost Jihočeské nemocnice, a.s., Všechny jihočeské nemocnice tak tvoří z pohledu řízení jednu personální unii.
Jihočeské nemocnice, a.s. jsou servisní organizací pro všechny jihočeské nemocnice a centralizují některé činnosti, které je pro skupinu výhodnější vykonávat společně a jednotně. Zásadní z těchto činností jsou dvě, a to společný nákup komodit a služeb a společné vykazování zdravotní péče včetně jednání se zdravotními pojišťovnami.

Samotná (osamocená) akciová společnost není všelék, může být ku prospěchu, ale také nemusí. Nade vším musí mít kontrolu kraj a nesmí to být zástěrka pro tunelování.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.