Uctili zavražděného strážmistra Jaroslava Honzátka

od redakce

Ve čtvrtek 28. září dopoledne se před nádražím ČD shromáždili účastníci aktu, kteří do Čelákovic přijeli z různých částí naší republiky. V 11 hodin se průvod vydal po Masarykově ulici k místu, kde před 72 lety zavraždili členové teroristické skupiny bratří Mašínů nelidským brutálním způsobem strážmistra Jaroslava Honzátka.

Zde již čekali další účastníci, převážně místní spoluobčané. Teplé slunečné počasí mělo pozitivní vliv na náladu účastníků. Tu nezkazilo ani několik provokatérů na protějším chodníku, kteří svými transparenty uráželi a hanobili účastníky pietního aktu. Díky pořadatelům a přítomnosti hlídky městské policie, která dohlížela na bezpečnost účastníků a silničního provozu, se podařilo potlačit jejich snahy rozbít akci.

Před pamětní deskou na budově bývalé služebny SNB a fotografií oběti účastníci aktu položili věnce a květiny. Po úvodní československé hymně přivítal účastníky jménem pořadatelů člen MěO KSČM Čelákovice Vladimír Duník již tradičně citací úvodních vět z otevřeného dopisu, který zaslal tehdejšímu premiérovi Topolánkovi poté, co premiér svévolně udělil vysoké státní vyznamenání členům teroristické skupiny bratrů Mašínů.

Již tradičními váženými hosty byli bývalý poslanec a předseda OS ČMS Stanislav Grospič, předseda OV KSČM Nymburk Zdeněk Milata, předseda OV KSČM Praha–východ a člen výkonného výboru ÚV Zdeněk Štefek, předseda OV KSČM Kolín František Švarc. Svou návštěvou poctili předseda a místopředsedkyně Národní rady KČP Jaroslav Hudec s Majkou Hanischovou a čestný předseda Středočeské rady KČP Jiří Pokorný.

Na závěr Duník poděkoval všem, kteří se přišli poklonit a uctít památku oběti, která nebude a nesmí být nikdy zapomenuta, a vyzval přátele, kteří přivezli květiny a věnce, k odjezdu na hřbitov v Zápech. Tam jsme se setkali se synem Jaroslava Honzátka a jeho manželkou. Dojetí a poděkování rodinných příslušníků za vše, co děláme pro připomenutí tohoto a dalších brutálních nelidských činů, bylo symbolickou tečkou.

(dun)

FOTO – Zdeněk ŠTEFEK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.