Ukrajinští Romové v Brně

od redakce

Vlnu kritiky přinesla mezi místními situace kolem romských uprchlíků, kteří v uplynulých dnech přijeli do Brna. Pozornost na sebe upoutali především pobýváním asi 70 žen a dětí před brněnským hlavním vlakovým nádražím. Vedení města jim zajistilo provizorní ubytování v bývalých židenických kasárnách v budově Ministerstva vnitra ČR. Jejich volný pohyb ale omezit nemohlo. Mají víza, ale odmítli ubytování.

Příští den obsadili znovu trávníky u hlavního nádraží i na dopravních přestupních uzlech ve městě. Zejména však před úřadem práce. Některé děti z této komunity se pohybovaly kolem tramvajové smyčky na Staré osadě a žebraly. Také dospělí chodili po městě, zastavovali lidi a žebrali.

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové město nemá možnost, jak uprchlíkům nařídit, kam se mají přesunout. »Lidi na ulici nemůžeme jakýmkoliv způsobem donutit, aby se přemístili někam jinam. Je to ryze na jejich rozhodnutí. Stejně tak ve chvíli, kdy jim poskytneme střechu nad hlavou, je nemůžeme nutit, aby tam zůstali,« vysvětlila Vaňková.

Část zmíněných osob se měla místo střechy nad hlavou zajímat o výplatu humanitárních dávek. To přesto, že měla ukrajinské i maďarské občanství. »V tom případě jako občané jiného členského státu Evropské unie na výplatu dávek nemají nárok. Migrují po celé republice, vyjíždějí i mimo ČR a pak se zase vrací pro dávky,« zmínila brněnská primátorka Vaňková.

Nesouhlas s ubytováním romských běženců zazněl v Boskovicích nebo ve Vyškově. Zatímco Boskovičtí odmítli vznik provizorní noclehárny v nevyužívané hasičské budově, ve Vyškově se tamní obyvatelé ohradili proti přijímání uprchlíků na někdejší generálskou ubytovnu v blízkosti sídliště a školy. Vyškovští mají dřívější poznatky s hygienickými problémy asi třicítky ukrajinských Romů.

(vž)

Přečtěte si další články

6 komentáře

PetJednaLenin 07/05/2022 - 00:56

BOLSEVICI, SANKCE NEFUNGUJI

Lenovo Group, Xiaomi Corp… tu du dum dum.
Jednoduchá otázka pro obchodníky, i komunistické.
40 bilionů USD nebo 1.4 bilionů USD.
Odpověď je jasná i tomu komoušovi.
rusaku sorry ale jsi k ničemu. 🤡
Čína: Naše spojenectví s Ruskem nemá limity.
Taky Čína: Pokud se teda Rusko neukáže jako banda neschopnejch cura*u, co by nás táhli ke dnu. To pak narazíme na limity rychle.
Na rozdíl od nás, číňan potřebuje dostat zaplaceno. Navíc on chce aby jeho děti žili lépe a ve větší vážnosti, než on. To rus nebo lúzři nepochopí. To je důvod, proč jsou ruSSáci v háji. Oni se narodí do lži, netuší jak funguje realita. Jsou již vyhynulý druh, a netuší to.

PetJednaLenin 06/05/2022 - 22:53

S lidmi pro lidi. Martine KSČ děkuje 🍒🤝

PetJednaLenin 06/05/2022 - 17:29

ZPRAVY Z ruZZke FRONTY

* Mezi lety 2000 – 2021 opustilo Rusko pět milionů lidí. Během prvních tři měsíců roku 2022 to je 3,8 milionů lidí.
* Ajaj, v LDNR zjišťuji, že Rusové serou na ruskojazyčné obyvatelstvo Ukrajiny. V oblasti Zaporoží jsou v první linii “separatisti” a moc pochopení pro to není.
* Rusko nemá ztráty, o čemž svědčí neexistence nových náhrobků na rjazanském hřbitově. Už aby začali zakopávat i synáčky prominentních straníků ve velkém.
* Rusové vyváží své mrtvé celými vagóny. Nechce přitom s Ukrajinou vyjednávat o předání těl. Ta těla, která nejde odvézt, mají být pohřbena ve společných hrobech a v případech, kdy to nebude možné, se těla mají zničit přímo na místě.
* Ukrajinská rozvědka vzala do zajetí 11 ruských sniperů v Charkovské oblasti. 🥱☕️ Poručík Frolenko. Byl, ale už není. Hřejivé lůno matičky Rusi ho netrpělivě čeká. Gratuluji.
* Americký generál ve výslužbě, Michael Repass, navrhuje, aby NATO vycvičit 40 000 ukrajinských vojáků.
* Ti by měli v budoucnu vést vojenské operace s cílem osvobozovat ukrajinské území. Takový krok je prý ze strategického hlediska vhodnější než pouze dodávat zbraně.
* Rusové stříleli na autobus, který evakuoval lidi. Tady je následek. (video)
* Rusko ukradlo už zhruba 400 000 tun obilí z okupovaných částí Zaporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblastí, což je zhruba třetina zásob v daných regionech

PetJednaLenin 06/05/2022 - 15:18

BOLSEVICI DBETE

Ukrajinští Romové, Tomiův splněný sen. 2v1.
Vlajky EU a NATO v Brne, komancu splneny sen, 2v1.

PetJednaLenin 06/05/2022 - 15:11

BOLSEVICI TO UZ VI

Společnost Clarivate Analytics, která vlastní databázi vědeckých publikací Web of Science, uzavřela přístup pro ruské uživatele a již se nebudou hodnotit práce v nových ruských vědeckých časopisech.

Britská daňová a celní správa (HMRC) odebrala moskevské burze status uznané burzy cenných papírů.

Martin Volný 06/05/2022 - 13:46

Ať je dají sem do Prahy. Zde je nejvíce neziskovek, které jsou financovány pro boj za práva menšin, tak ať se o ně mohou starat v místě svého bydliště a ne když jsou menšiny někde daleko nebo v zapomenuté vesnici.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.