Zemřela válečná veteránka z druhé světové války Marie Michajlovičová. Bylo jí 100 let. Jako spojařka v československé tankové brigádě absolvovala karpatsko-dukelskou operaci na východní frontě nebo boje při osvobozování Československa. Zemřela 14. července, sdělil ČTK historik Jiří Klůc. Michajlovičová narodila 22. srpna 1921 v Praze. Jako malá osiřela a se svými adoptivními rodiči odešla na Volyň, kde ve vesnici Kupičovo prožila mládí. V březnu 1944 vstoupila v Sovětském svazu do 1. československého armádního sboru v SSSR a po výcviku byla zařazena jako spojařka k 1. československé samostatné tankové brigádě. V jejích řadách prožila karpatsko-dukelskou operaci a následující boje při osvobozování Československa. V březnu a dubnu 1945 se s 2. tankovou rotou zúčastnila osvobození Ostravy. Za svoji činnost byla vyznamenána československou medailí Za chrabrost a dalšími oceněními. Po válce žila v Kadani. »V Marii Michajlovičové odešel skromný a pracovitý člověk. Její optimismus a životní elán zůstane navždy v našich vzpomínkách,« uvedla ČsOL. Klůc upozornil, že byla posledním příslušníkem 1. československé samostatné tankové brigády. »Definitivně se tím uzavřela další z kapitol moderních českých dějin,« poznamenal. (*ČTK)
Umřela válečná veteránka Míchajlovičová, spojařka tankistů z východní fronty
62
4 komentáře
HOVADA KOMUNISTICKA SE NESTYDI !!!
Vývoj po roce 1991
Po přerušení činnosti v době komunistického režimu (v letech 1951–1991) byla Vesna 6. února 1991 úsilím nové generace nadšenců obnovena jako Ženský vzdělávací spolek Vesna, o.s. Po neúspěšném jednání o restituční navrácení budov na Údolní ulici č. 10, jako centra pro činnost spolku …..
Není zač se stydět
Čest její památce!
Jak později prozradil jeho lékař Li Zhisui, Mao Ce-tung žil velmi nevázaným sexuálním životem a za zády své manželky si užíval s množstvím žen a dívek, z nichž některým bylo pouhých 14 let. “Říkal jsem mu, že to není správné, a že střídání partnerek ohrožuje jeho zdraví, ale neposlechl. Mimomanželský sex pro něj znamenal uvolnění stresu.
Kvůli nedostatku hygieny byl Mao Ce-tung často zavšivený a trápily ho kožní problémy. V roce 1963 málem zemřel na otravu krve, když mu praskl vřed na hrudi, se kterým nezašel včas k lékaři. S přibývajícím věkem se jeho zdravotní problémy stupňovaly.
Komentáře jsou uzavřeny.