V Ámosovi se neprohrává

od redakce

Pětapadesát pedagogů dostalo v minulých týdnech na regionálních kolech ankety Zlatý Ámos certifikát, že jsou nejoblíbenějšími učitelkami nebo učiteli svých žáků a škol. »Posláním regionálních kol je učitelkám a učitelům za jejich práci poděkovat,« říká zakladatel ankety Slávek Hrzal.

Zároveň ale porota na základě žákovských obhajob vybírá postupující do semifinále. V krajích, kde jsou více než tři nominovaní, volí porota krajské Ámose. Letos jich bylo sedm.

Pražským Ámosem se stal Tomáš Botlík Nuc ze SOŠ Drtinova, Středočeským Eva Grünerová z Gymnázia a SOŠ ekonomické v Sedlčanech, Libereckým Jana Patková ze ZŠ Jablonec nad Nisou Kokonín, Ústeckým Gabriela Jedličková ze ZŠ Krátká v Klášterci nad Ohří, Jihomoravským Stanislava Gergelová z SOŠ a SOU Hustopeče, Moravskoslezským Jan Hrabica ze ZŠ Vrchní, Opava-Kateřinky, Olomouckým Petra Urbášková z Gymnázia Jakuby Škody v Přerově.

Společně s nimi do semifinále postoupili Karla Bajnarová ze SŠ prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě-Porubě, Erik Kalla ze SPŠ chemická v Brně, Kateřina Kubrová ze ZŠ nám. Curieových v Praze, Michal Veleta ze ZŠ a MŠ Osek, Iva Závišková ze ZŠ Zubří, Alexandra Julíčková z Gymnázia P. Křížkovského v Brně, Martina Kratochvílová ze ZŠ Velká Dlážka v Přerově a Daniela Krátká z České lesnické akademie v Trutnově, Dalibor Tomáš ze ZŠ a MŠ Ostrčilova v Ostravě.

Poprvé i učitelé speciálních škol

Poprvé v historii ankety přihlásili do Zlatého Ámose své učitele i žáci škol pro sluchově a zrakově postižené. Do semifinále díky žákovské obhajobě postoupil David Jorda ze SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené Výmolova v Praze 5 a Milan Arner z Konzervatoře Jana Deyla v Praze 1.

Na semifinále 9. března v Praze v zrcadlových sálech MŠMT pojedou semifinalisté bez doprovodu svých žáků. Přesto jejich pomoc potřebují. Děti je musí vybavit třemi věcmi, které dokládají jejich vzájemný vztah. Semifinalisté je pak přede všemi svými kolegy předvedou a vysvětlí, jak jejich vztah dokumentují. Ze semifinále postoupí šest pedagogů do finále. Nebude je však vybírat porota, ale sami semifinalisté. »My říkáme, že finalisté reprezentují všechny oblíbené učitelky a učitele. Proto si je vyberou sami,« vysvětluje Hrzal.

Šéfem poroty Petr Janda

Veřejné finále bude o víkendu před Dnem učitelů, tedy v pátek 24. března, od 13 hodin v Kongresovém centru hotelu Olšanka v Praze. Zlatého Ámose vybere porota složená z minulých vítězů a partnerů ankety. »Letos porota vybere už 30. Zlatého Ámose. Proto jsme oslovili několik učitelských osobností a požádali je o účast v porotě. Naši nabídku přijal učitel Jakub Kvášovský, známější pod přezdívkou Kalkulátor z televizní soutěže. Funkci předsedy poroty přijal hudebník, zpěvák, skladatel a také učitel na konzervatoři Jaroslava Ježka Petr Janda.

Kromě Zlatého Ámose už tradičně diváci Déčka hlasováním vyberou Ámose sympaťáka, dětská porota složená z žáků finalistů zvolí Dětského Ámose a ČT vybere Ámose ČT edu.

(DTA)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.