V Brně je 3000 bezdomovců, jen 500 jich má střechu nad hlavou

od redakce

Dle předcovidového sčítání bezdomovců v Brně Amádou spásy je v moravské metropoli na tři tisíce lidí bez domova. Tento počet se rychle mění, protože někteří odjíždějí, jiní do Brna přijíždějí. Pouze asi pět set registrovaných bezdomovců v tomto čtyřistatisícovém městě má střechu nad hlavou v péči magistrátu a charitativních organizací.
Pro ostatní nejsou ubytovací kapacity. Proto žijí kde se dá. Řada z nich o ubytování ani nemá zájem nebo nevyhovuje ubytovacímu řádu (např. nesmí být pod vlivem alkoholu nebo drog). Žijí v přístřešcích, opuštěných ruinách budov – squatech, v zahradních koloniích, v parcích atd. Armáda spásy se snaží přesvědčit a přimět je k tomu, aby alespoň o mrazivých nocích využili teplo provizorních zařízení.

Výdej polévky s masem.

Osmý ročník charitativní akce Betlémské dary uspořádali ve čtvrtek odpoledne na brněnském Zelném trhu magistrátní úřad s Armádou spásy a dalšími organizacemi. Lidé bez domova si vystáli frontu na gulášovou polévku s masem a chlebem či na trochu vánočního cukroví, které jim rozdával náměstek primátorky Jaroslav Suchý, kdysi mistr republiky v krasobruslení. Potřební si mohli též vybrat z nabízené pestré palety zimních bot, kabel, knížek ke krácení volného času a jiných užitečných věcí.  Přes prudký vítr v současné zimní oblevě byl zájem dary značný. Je to však jen zástupní a nikoliv systémové řešení jak odstranit bezdomovectví ze společnosti, které v minulém období socializmu nebylo.

(vž)

FOTO – Václav ŽALUD

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.