V Krkonoších stouplo nebezpečí lavin na třetí stupeň, hrozí silný vítr

od redakce

Na české straně Krkonoš opět platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry, uvedla na svém webu. V sobotu kleslo lavinové nebezpečí na české straně hor na druhý stupeň. Polská horská služba drží třetí stupeň stále. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, vítr tam dosahuje rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu.

Meteorologové zejména pro horské oblasti vydali výstrahu před vydatným sněžením a silným větrem.

V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin napadlo deset až 15 centimetrů nového sněhu v kombinaci se silným jihozápadním větrem. Více ho je na závětrných svazích a ve žlabech. Na některých svazích se podle Horské služby Krkonoše vytvořily nestabilní hranaté krystaly. “Během dne budou srážky sněhové, napadne až 30 centimetrů, v kombinaci se silným jihozápadním větrem,” uvedl za ni Robert Dlouhý.

Horská služba upozorňuje na to, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. “Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích,” uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 2. prosince.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem byla ráno mlha, zataženo, pět stupňů pod nulou, vítr dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů za hodinu a vrstva sněhu byla 120 centimetrů. Na Sněžce podle polské horské služby byl vítr silnější, dosahoval rychlosti přes 100 kilometrů v hodině. Také tam byla ráno mlha, zataženo, osm pod nulou, ale pocitová teplota vlivem silného větru byla výrazně nižší. Meteorologové v Krkonoších předpovídají silný vítr, který může v nárazech dosahovat i přes 110 kilometrů za hodinu. Nejvyšší denní teploty se mají na horách pohybovat mezi minus čtyřmi až minus jedním stupněm Celsia.

Kvůli silnému větru se stejně jako v sobotu nerozjel horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů za hodinu, informovali na webu vlekaři. Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku. Dolní úsek byl ráno v provozu. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.