V Lednici vznikají rodinné domy z lodních kontejnerů

od redakce

V jihomoravské Lednici vznikají z vyřazených lodních kontejnerů stavební moduly, které slouží jako moderní apartmány, rodinné domy, ale i gastroprovozy. Společnost Stav Kont development tam otevřela novou výrobní provozovnu. Svoji původní výrobní kapacitu tím navýšila o 200 procent. Financování rozvoje zajistilo dluhopisové tržiště Zainvestuj.to. Emise dluhopisů ve výši pět milionů korun byla upsána v rekordní lhůtě dvou měsíců

V obci Lednice začala sloužit veřejnosti další provozovna na renovaci vyřazených lodních kontejnerů. Z nich na ploše 2000 čtverečních metrů vznikají mj. levné a moderní obytné jednotky. »Nová provozovna nám umožní zpracovat ročně 200 kontejnerů, což znamená až dvěstěprocentní nárůst oproti předešlé kapacitě. V současnosti tak naráz upravujeme i 15 kontejnerů,« vysvětlil Jakub Zaviačič, jednatel společnosti Stav Kont development. Zájem o tento typ bydlení přitom stoupá, jen letos firma zaznamenala už 160 nových poptávek, dvakrát více než za celý loňský rok.

Trendu nahrává i nedostupnost a rostoucí cena stavebních materiálů potřebných pro klasické zděné domy, stejně jako vysoké úrokové sazby hypoték, které spolu s inflací znesnadňují Čechům šanci na vlastní bydlení. »Lidé se navíc kontejnerového bydlení přestali bát. V praxi vidí, že má řadu výhod, od praktičnosti přes snadnou úpravu podle konkrétních potřeb až po rychlé dokončení. Jednodušší je i vyřízení potřebných dokumentů. Kvalitou bydlení i úsporností se přitom neliší od dřevostavby nebo klasické zděné výstavby. Nákladově je přitom kontejnerová jednotka výrazně levnější volba,« uvedl Zaviačič.

Původní kontejner.

Domy, kavárny i tribuny

Vyřazené lodní kontejnery o standardním rozměru 12 x 2,5 metru společnost důkladně čistí a přebudovává na vybraný účel. »Využití je univerzální. Z kombinace modulů umíme postavit dvoupatrový rodinný dům o velkorysé užitné ploše 110 metrů čtverečních, stejně jako samostatné obytné jednotky, které jsou vhodné jako startovací bydlení pro mladé či bezbariérové domky pro seniory. Plně vybavené kontejnery o velikosti standardní městské garsoniéry přitom lidé pořídí již od 1,2 milionu korun. Cena zahrnuje i podlahy, nábytek a sanitu,« popsal Zaviačič. Domky jsou zateplené, opláštěné, nechybí sociální zařízení, stačí je dopravit na místo určení a napojit na inženýrské sítě. Své využití mají kontejnery i jako vlastní rekreační bydlení či bungalovy na pronájem, které lze na pozemek snadno převézt.

Stav Kont development také jedná s vybranými obcemi o výstavbě komplexu pro seniory. Ten představuje chybějící mezistupeň mezi nákladným bydlením seniora ve velkém rodinném domě a životem v zařízení s pečovatelskou službou. Projekt zahrnující deset kontejnerových apartmánů klade důraz na funkčnost interiéru i samostatnost klientů. Seniorům nabídne soukromí vlastního moderního bydlení s parkovacím místem a malou předzahrádkou, stejně jako výhody komunity. Popularitu kontejnery získaly i jako řešení pro gastronomii, vznikly již restaurace i kavárny. Jedním z posledních projektů společnosti je tribuna pro fotbalové hřiště.

Vizualizace komplexu pro seniory.

Lednické know-how pomůže v rozvojových státech

Snadná dostupnost kontejnerů, příznivé náklady a dobrá dopravitelnost z nich činí atraktivní alternativu, a to nejen pro bydlení. Díky sérii dotačních titulů poptávají upravené jednotky i africké státy. »Pro Senegal, Egypt a Gabon jsme už dokončili projekt kontejnerové čistírny vody. V Gabonu chystáme výrobní halu, kde s využitím našeho lednického know-how přeměníme kontejnery na zázemí pro ochranu národních parků i na startovací byty,« řekl Zaviačič.

Rozvoj firmy financují dluhopisy

Vzhledem k rostoucí poptávce po stavbách z kontejnerů se společnost Stav Kont development stala spoluzakladatelem a akcionářem společnosti RMR Stav Kont Holding, která platí jejich projekty. Financování nové provozovny zajistila firma dvěma emisemi protiinflačních dluhopisů. Ty nabídla investorům prostřednictvím dluhopisového tržiště Zainvestuj.to. »Společnost RMR Stav Kont Holding se rozhodla pro emisi protiinflačních dluhopisů s výnosem 16-17,4 % p. a. Pro nás šlo o nejrychleji upsanou emisi. V současnosti běží prodej dluhopisů ze druhé emise v celkové výši 19 milionů korun,« přiblížil Petr Pelc, analytik Zainvestuj.to.

Kontejnerové stavby jsou na nemovitostním trhu nový trend. Z pohledu investora jde o vyplnění mezery na trhu a díky růstu tohoto segmentu je tato investice vnímána jako bezpečná. »To potvrzuje i rychlost upsání emise. Tento příklad ukazuje efektivní propojení investorů, jejichž finance ochrání před inflací protiinflační dluhopis, a emitentů, kterým umožňuje rozvíjet svůj profitabilní byznys. A to díky zprostředkování tržiště Zainvestuj.to,« objasnil podstatu výhodné spolupráce jeho CEO Vojtěch Novák.

Zainvestuj.to aktuálně nabízí také investice do projektu recyklační linky Landee, která efektivně recykluje plasty, pneumatiky a autoplasty na LTO, uhlík a plyn. K úspěchům dluhopisového tržiště zároveň patří upsání emise dluhopisů společnosti Československá bytová & investiční v hodnotě 24 milionů korun. Emise byla upsána za pouhé čtyři měsíce.

(vž)

FOTO a VIZUALICE – archiv autora

Přečtěte si další články

9 komentáře

karel 15/08/2022 - 09:39

Tyto kontejnery by byly vhodné pro úředníky všeho druhu, včetně PS, Senátu, vlády ČR, OS, VSZ , MNO(MO) a pod. Do paláců a honosných reprezentativních budov by se mohli nastěhovat chudobní Češi i uprchlíci z Ukrajiny.

Kurvy bolsevicke 14/08/2022 - 02:05

Od vydání zprávy AI o válce, ale na ukrajinské straně fronty, byla AI miláčkem ruských státní médií.
Do včerejška, kdy se rozhodla AI zprávu nechat prověřit.
Od včerejška je AI opět placená americkou vládou, Británií a Eurokomisí a jak dodává RIA, solidní peníze jí dává Soros.

Ještě v tom tweetu chybí, že před vydáním to byla zkažená neziskovka placená Sorosem, Gayropou a USA ;D
jejíž působení v Russku je zakázáno.

pro babišky 13/08/2022 - 19:14

Krutě vydrbal @KarelHavlicek_ se smrtelně nemocnými lidmi,
když
jim kradl celoživotní úspory za falešné léky na rakovinu.

Krutě vydrbal Karel Havlíček se svými společníky i se Sony firmou,
když
vykradl vše cenné a uvrhl je do konkurzu.

NA ROVINU.

ÚV 13/08/2022 - 00:05

Kontejnery by se Ukrajine sikly.
Budme jednou lidsti a slozme se jim na ne ve sbirce.
Proste komunisticka strana a humanita.

Paterak 13/08/2022 - 00:07

Ja teda na ne seru. Vsechno si zaslouzili banderovci fasisti!!!

svaty_Vaclav 12/08/2022 - 01:39

DONBAS, ASI AZOV

…se samopaly měla vojenský náklaďák Ural s písmenem V. Bylo jasné, že jsou to profesionální marodéři, protože se neštítili ničeho. Ve vesnicích vyráželi dveře domů a sklepů a vynášeli odtud všechno: brambory, mrkev, televizory. Vynesli všechno, co viděli a mohli odvézt. Skoro všem zemědělcům v oblasti ukradli auta, 30. Kradli všechno, obilí, benzín, naftu. Zničili obilí na osev. Tyto bestie nemyslely na to, že je Ruská federace podporuje, a nenapadlo je, že nechávají obyvatele bez školy, lékárny a obchodů. Tahle zvůle se děla až do konce března. Atd atd

FertAgro 11/08/2022 - 23:09

PŘEKVANENÍ??

Aktérem šarvátky na Babišově mítinku v Ústí byl asistent poslankyně ANO Evy Fialové.
“Vím, že má prudší povahu, ale netušila jsem, že by se stal takovýto konflikt,” uvedla Fialová.
Ardelean Krouský v roce 2018 kandidoval do zastupitelstva Teplic za KSČM.

ÚV KSČ 11/08/2022 - 23:08

TAKÉ PROTESTUJEME

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodnutí lotyšského parlamentu uznat Rusko za “sponzora terorismu” není v souladu s mezinárodním právem.

Napadnout Ukrajinu předpokládám podle nich v souladu s mezinárodním právem je.

ÚV KSČ 11/08/2022 - 23:07

TAKÉ PROTESTUJEME

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozhodnutí lotyšského parlamentu uznat Rusko za “sponzora terorismu” není v souladu s mezinárodním právem.

Napadnout Ukrajinu předpokládám podle nich v souladu s mezinárodním právem je.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.